Relax

SONY DSC

Autor článku

GRAND MAGAZINE

GRAND MAGAZINE

Zdielať:

31.1.2017/15:08

Stegersbach – balzam na telo aj na dušu

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAVo výťahu rozvoniava vrecúško so stružlinkami z limbového dreva. Na raňajkovom pulte nechýba meno farmára, ktorý dodal chutné mlieko. Celé dni si môžete lebediť v 16-tich bazénoch, dať sa masírovať a inak rozmaznávať, medzitým si odbehnúť na prechádzku či golf. Potom sa zastaviť u miestneho vinára a ochutnať tamojšiu špecialitu – víno uhudler. A večer stráviť pri tanci. Postarajú sa vám tam nielen o deti, ale aj o psa.

Ešte pred zhruba štvrťstoročím bol Stegersbach celkom obyčajnou dedinkou v srdci rakúskeho južného Burgenlandu. Kraj je to krásny, pohodový. Mierne pahorky, ich chrbty porastené lesíkmi, vinohradmi či ovocnými sadmi… Miesto obdarené veľkým množstvom slnečných dní a príjemnou klímou. Domácim postačovalo dokonale obrábať svoje políčka i vinohrady, dorábať zdravé potraviny a chutné víno, starať sa o lesy a mali všetko, čo k dobrému životu treba.
Pre návštevníkov to však bol ospalý kút na východe krajiny, kúsok od maďarských hraníc. Keď v roku 1997 prišla firma Roger s projektom podporeným európskymi fondmi na výstavbu kúpeľov, vedela prečo. Táto časť uprostred Európy, vrátane maďarského, slovinského, ale aj slovenského územia, má niečo unikátne, čo ponúka sama príroda. Kdesi z útrob zeme tam tryskajú termálne liečivé vody. Len im treba na masové využitie zvyčajne pomôcť vrtmi. V prípade Stegersbachu sa bolo treba dostať až do hĺbky 3 200 metrov.

Krátka história
Keď sa domáci, zväčša sedliaci, dozvedeli o projekte, príliš veľa nadšenia neprejavili. Načo masový turizmus? A ešte aj golf? Medzitým návrhom architektonického riešenia komplexu hodného 21. storočia poverili extravagantného rakúskeho umelca Gottfrieda Kumpfa, tak ako napríklad v neďalekých kúpeľoch Bad Blumau zase svetoznámeho umelca Friedensreicha Hundertwassera.
Čas plynul a o význame kúpeľov dnes nepochybuje vari nik. Veď priniesli regiónu nebývalý rozvoj. Na kopčeku nad dedinkou s 2,5-tisíc dušami sa rozhodlo v rokoch 2004 – 2008 investovať do luxusných hotelov s rozsiahlymi kúpeľnými zariadeniami niekoľko významných rakúskych podnikateľov. Voda s priemernou teplotou 35°C vytekajúca z dvoch vrtov obsahuje liečivé minerály vhodné najmä na liečbu reumatických, pohybových a kožných chorôb a má tiež dostatočnú intenzitu pre zásobovanie niekoľkých desiatok bazénov.
Keď kvôli veľkému množstvu konštrukčných chýb museli kúpele začiatkom nového milénia na dva roky zatvoriť, domáci pochopili, ako veľmi regiónu chýbajú. Našťastie sa vtedy vložil do tamojšieho podnikania známy tirolský hotelier Karl J. Reiter a kúpele zachránil.
Hoci prešlo od založenia kúpeľov len pár rokov, Stegersbach je dnes so špičkovými hotelmi, tromi golfovými ihriskami, termálnymi kúpeľmi so 16-timi bazénmi na ploche 15 000 m2 a ďalšími športovými či kultúrnymi vymoženosťami pojmom nielen v Rakúsku, ale aj za hranicami. Slovensko nevynímajúc.

5_StegersbachPod vedením Slováka
Úspešný príbeh kúpeľov Stegersbach pomáhajú rozvíjať nielen slovenskí hostia, ale aj manažéri. Napríklad jeden z tamojších štvorhviezdičkových hotelov – Reiters Allegria – vedie štyridsiatnik Jaroslav Rataj. Hoci má doktorát z nemeckej filológie, presedlal na hotelový manažment. Roky šéfoval napríklad online marketingu v úspešnom štvorhviezdičkovom detskom grand hoteli Cavallino Bianco v talianskej Val Gardene a pracoval tiež pre spoločnosť Leading Family Hotels & Resorts. Keď ho pred dvoma rokmi oslovil K. Reiter, aby prišiel viesť jeho hotel do Stegersbachu, neváhal.
Jaro je veselý, spoločenský človek. Prekvapí vás už svojou vizitkou. Pod menom nemá napísané riaditeľ, ale hostiteľ. Byť ním je podľa neho dôležitejšie ako riaditeľský status. Preto si vždy nájde čas prisadnúť k hosťom a podebatovať si s nimi. Nie je pre neho problém upiecť im pri raňajkách palacinky, ísť si s nimi zabehať či zahrať golf. „Máme zásadu: Spokojný personál, spokojný hosť,“ hovorí. A je to nesporne aj jeho zásluha, že v polovici apríla, v čase našej návštevy, mali hotel plný. Ako jeden z mála hotelov má vyše 100 000 prenocovaní ročne a obľúbili si ho aj Slováci. Ich počet sa za pôsobenia Jara strojnásobil. Sú medzi nimi golfisti i rodiny s deťmi.
„Hotelov je v Rakúsku veľa. Naši hostia sem chodia aj kvôli kvalitnej kuchyni, ktorú máme postavenú na surovinách od takmer stovky regionálnych dodávateľov a výrobcov lokálnych špecialít,“ vysvetľuje. „A lákadlom je aj termálny park, spa, samostatný hotel Allegria Family pre rodiny a najmä uvoľnená, priateľská, ale na druhej strane veľmi profesionálna atmosféra. Allegria znamená radosť. Myslím, že sa nám celkom darí túto radosť a spokojnosť prenášať aj na našich hostí.”

Vajce bolo na začiatku
Aj príbeh majiteľa ďalšieho štvorhviezdičkového welness hotela a spa Larimar je ako z učebnice podnikania. Johanna Haberla sa dá počúvať donekonečna. Od chvíle, keď sa po vyše 20-ročnej kariére hotelového manažéra rozhodol pre „svoj“ hotel, chcel, aby ponuka v ňom bola lepšia a zaujímavejšie ako u ostatných. Svedčí o tom už samotný vajcovitý tvar budovy s bazénmi uprostred, podľa tradičnej teórie zlatého rezu (sectio aurea 1:1,618). Nie je to náhoda. J. Haberl je milovníkom čínskych a východoázijských filozofií, a tak aj v jeho hoteli musí byť všetko v ich duchu. Vajce je pôvodom každého života a hosťom má priniesť pocit bezpečia a pohody.
Ani zariadenie izieb nie je náhodné. Farebne sa rozlišujú podľa štyroch prvkov – zem, oheň, voda a vzduch. Hosť si môže jednotlivé charakteristiky naštudovať na webstránke a podľa toho si vopred objednať izbu. Mimochodom, Larimar je modrý polodrahokam, ktorému sa prisudzujú liečivé účinky. Aj kúpeľná časť hotela je zameraná najmä na čínske a ázijské liečiteľské metódy – ajurvédu, taiči či masáže shaolin. Pochopiteľne, že k tomu pasuje aj zdravá kuchyňa. O jej kvalite svedčí fakt, že reštaurácia hotela Larimar získala ako prvá v Burgenlande ocenenie Zelená čiapka za bio stravu.
Ešte aj inú špecialitu má tento hotel: tanečné týždne a večery. Na jednom z takých sa ako s náhodnou hosťkou z Nemecka zoznámil pred rokom pán Haberl a teraz je jeho šarmantnou partnerkou.
A ak sa tam vyberiete so svojím psím miláčikom, vedzte, že nebude strádať. Ponúknu vám izbu s výbehom, kde nechýba napríklad ani sprcha.

9_StegersbachPäť hviezdičiek vo Falkensteineri
Dominantou stegersbašských kúpeľov je Hotel Falkensteiner Balance Resort. Stojí totiž na vrchole kopčeka ako hrad nad touto zalesnenou krajinou a púta svojou nezameniteľnou presklenou architektúrou. Vo vnútri nájdete jedinečný dizajn interiéru i veľkorysý wellness areál.
Päť hviezdičiek, ktoré deklaruje, patria aj tamojšej reštaurácii Imago. Kuchárom pod vedením Georga Gossiho vidíte až do kuchyne. Kvalitu jedál ocenil aj prestížny gastronomický sprievodca Gault Millau. Wellness areál Acquapura Spa zahŕňa nielen bazény, telocvične a sauny, ale aj prekrásnu záhradu. Zoznam služieb je mimoriadne široký – od vodného fitnes, jogu, qigong, ajurvédu, shiatsu, anti-aging až po napríklad metabolické liečiteľstvo či výživu.
Ako zdôrazňuje generálny riaditeľ hotela Günther Zimmel, všetko je v duchu balance – teda rovnováhy. A zvládajú to aj vďaka tomu, že tím odborníkov vedú lekári a výživoví poradcovia.

Plusy v hoteli PuchasPlus
Aj štvorhviezdičkový Thermenhotel Puchas hotel má svoje zvláštnosti, ktorými sa odlišuje od ostatných. Ako sme sa dozvedeli od jeho majiteľa Josefa Puchasa a šarmantnej šéfky tamojšieho marketingu – Slovenky Katky Štuchalovej, svoju ponuku stavajú na zdravom životnom štýle, dobrej kuchyni a pohode počas celého pobytu.
To sú tie „plus“. Navodzuje to už teplá veselá farebnosť stien, ale napríklad aj spomínané voňavé vrecúška so stružlinkami z limbového dreva vo výťahu. Hotel síce nemá vlastné bazény (do kúpeľov Therme sa však dostanete rovno z izby v župane veselou dúhovou chodbou), má však vlastné terapeutické centrum.
V hoteli máte pocit, akoby ste zablúdili do nejakého rakúskeho obydlia. Pohodu cítite na každom kroku. Izby zaujmú svojou rozľahlosťou, veľkými posteľami i nábytkom z limbového dreva. Éterické oleje, ktoré obsahuje, vraj upokojujú srdce, znižujú tep a zabezpečujú pokojný spánok.
Ako prezradila Katka, mnoho hostí si vyberá Hotel PuchasPlus aj kvôli zážitkovej polpenzii. Znamená to, že každý večer sa môžu vybrať na večeru niekde inde – do siedmich partnerských reštaurácií i vinárskych pivničiek. Doprava je, samozrejme, zabezpečená. Ale štyrikrát v týždni môžete hodovať aj priamo v hoteli.

4_StegersbachNajväčší golfový areál
Aj pre organizátorov slovenských golfových turnajov, a teda aj golfistov, je Stegersbach pojmom. Nečudo, veď s 50-timi jamkami ide o najväčší golfový rezort v Rakúsku. Predstavujú ho dve osemnástky (Panorama a Südburgenland), jedna deviatka a ešte aj päťjamkovka. Ihriská vyzerajú akoby tam boli odjakživa a dráhy viac-menej nakreslila samotná príroda. Tiahnu sa pomedzi lesíky, sady, popri potôčkoch a viniciach s vinárskymi domčekmi, narazíte i na typické staré hostince, kde vám ponúknu domácu šunku a, pravdaže, uhudler zo samorodného vína. Hra dá riadne zabrať aj skúseným golfistom. Raz sa treba štverať na kopec, potom zase dole. Skrátka, ako na hojdačke. Zvládnuť to bez autíčka je dosť náročné. Golfový zážitok je aj vďaka krásnym výhľadom nezabudnuteľný. Nečudo, že obe osemnástky sa pravidelne umiestňujú v desiatke najkrajších rakúskych ihrísk (celkovo ich tam majú vyše 150). Superhitom je ponuka Golf Greefee unlimided. Keďže majiteľom golfového rezortu je tiež pán Reiter, znamená to, že ak sa rozhodnete pre niektorý z jeho hotelov a zotrváte tam týždeň (7 nocí), zaplatíte jednorazový poplatok na neobmedzenú hru na všetkých ihriskách 199 €. A k tomu ešte patrí aj osemnástka a deviatka v neďalekých kúpeľoch Tatzmannsdorf, spolu teda 77 jamiek.

Pečať známeho umelca
S dielami známeho burgenlandského umelca Gottfrieda Kumpfa sa stretnete v Stegerbachu na každom kroku. Upútajú napríklad dva smutno sa pozerajúce psíky so spustenými ušami pred hotelom Allegrie, rôzne sloníky či nosorožce v záhradách… Tak ako jeho obrazy pripomínajú naivné umenie, aj v sochách cítiť kus chlapčenského dobrodružstva.
Kostol v tvare slimačej ulity
V tejto malej dedinke nemajú veľa pamätihodností, jedna ale upúta každého. Je to kostol Heilig-Geist-Kirche. Má podobu hranatej slimačej ulity po kúskoch sa vysúvacej k nebu.

Text: Jana Janků, foto: archív hotelov a Stegersbach Die Golf und Thermenregion