Relax

3_Aqualand

Autor článku

GRAND MAGAZINE

GRAND MAGAZINE

Zdielať:

30.9.2017/10:49

Na víkend k susedom

Ste toto leto stále v práci a dlhšia dovolenka je v nedohľadne? Doprajte si aspoň deň-dva voľna. Veď za dokonalým uvoľnením a relaxom nemusíte merať stovky či tisícky kilometrov, stačí zájsť do príjemných miest v okolitých krajinách…


Za levanduľou na polostrov Tihány

Nádherne rozkvitnuté levanduľové polia si obvykle spájame s južným Francúzskom. Nájdete ich však aj neďaleko od nás, pri znovu viac navštevovanom jazere Balaton v Maďarsku.

Vydať sa však musíte na malebný polostrov Tihány, ktorý má sopečný pôvod. Údajne sa tu preto dobre darí aj levanduli. Na polostrove nájdete nielen šíre levanduľové polia – územiu sa dokonca hovorí maďarské Provensálsko, ale aj moderné múzeum venované tejto aromatickej rastline, kde sa dozviete množstvo zaujímavostí nielen o pestovaní tejto byliny, ale aj o danej lokalite. Zažiť sa tu dajú aj levanduľové slávnosti, každoročne koncom júna a začiatkom júla, vždy s bohatým programom. Nakúpiť si tu môžete rôzne originálne levanduľové dekorácie, produkty a nielen to. Málokto napríklad odolá pokušeniu ochutnať pravú levanduľovú zmrzlinu, pálenku, čokoládu či niektorý z dezertov. Za malý poplatok si tu dokonca môžete nazbierať vlastnú levanduľovú kytičku. Malému mestečku, ktoré vzniklo z pôvodnej rybárskej dedinky, dominuje nádherný barokový kostol s benediktínskym kláštorom. Nájdete ho na návrší, ktoré sa vypína do výšky 80 m nad hladinou jazera Balaton. Výhľad z terasy pri kláštore na rozľahlý Balaton je rozprávkový. Vyplatí sa dokonca počkať na podvečer a zapadajúce slnko – je to nezabudnuteľný zážitok. Tihány je jedným z najkrajších miest pri Balatone. Je to útulné, príjemné a romantické miesto, z ktorého sa potom môžete ďalej vydať na objavovanie krás Balatonu. Napríklad aj výletnou loďou. V mestečku nájdete viacero múzeí, galérie a množstvo umeleckých obchodíkov. Na svoje si tu prídu aj znalci gastronómie a deti. Pre ne je tu viacero lákadiel.Čokoládová fantázia aj lávové kamene

Juhomoravský aquapark Aqualand Moravia je od Bratislavy vzdialený len približne hodinu autom a ročne ho navštívi asi 700-tisíc ľudí. Mnoho z nich ale nemieri len za kilometrami divokých toboganov alebo tisíckami metrov štvorcových bazénov. Veľkým ťahákom je miestne wellness centrum nazvané Forum Romanum.

Položiť sa na lôžko a nechať si namasírovať chrbát. Stereotypná predstava o masáži rozhodne nekorešponduje so zážitkom, ktorý si je možné dopriať vo wellness Forum Romanum zasadenom do malebnej krajiny s výhľadom na Pálavské vrchy. Maséri sa tu hrajú s premyslenou skladbou zážitkov a vnemov. Vďaka nim si každý môže vybrať luxusnú procedúru presne na mieru svojej nálade či telesnej kondícii. Laik tak bude určite prekvapený, ako môže byť čokoláda blahodarná aj pre vonkajšok.
„Relaxačná procedúra Čokoládová fantázia zahŕňa masáž čokoládovým olejom a relaxačný zábal v čokoláde. Ďalšou voľbou môže byť havajská masáž, pri ktorej masér používa nielen prsty a dlane, ale aj predlaktia. Vďaka rytmike a prevedeniu má veľký relaxačný a terapeutický účinok. Odstraňuje únavu a napätie, pomáha pri detoxikácii organizmu,“ popisuje masérka Denisa Karpeová. Podľa nej môže práve výber správnej procedúry zážitok z masáže zásadným spôsobom premeniť. Preferujete vanilkové pohladenie? Alebo masáž lávovými kameňmi, ktoré sa nahrejú vo vodnom kúpeli a potom sa pokladajú na telo tak, aby teplo prechádzalo organizmom a vyplavovalo škodlivé látky z tkanív?
A kto sa do sveta masáží skutočne ponorí, určite ocení vernostný program. Vďaka nemu je každá desiata masáž v Aqualande Moravia zdarma. Milovníci masáží si prídu na svoje práve v lete. To totiž tím masérov vyrazí pod šíre nebo. Vo vonkajšom areáli v špeciálnej chill out zóne aquaparku budú masírovať hlavu, šiju, ramená, nohy aj ruky alebo ponúkať peeling rúk a nôh.Fascinujúca história

Rakúsko oslavuje cisárovnú! Ak radi cestujete za kultúrou, máte možnosť v zámkoch na Moravskom poli nachádzajúcich sa neďaleko Slovenska vidieť vskutku zaujímavú výstavu – 300. výročie narodenia Márie Terézie: strategička – matka – reformátorka.

Keď sa 13. mája 1717 vo Viedni narodila Mária Terézia, ešte nič nenasvedčovalo tomu, že sa stane jednou z najvýznamnejších osobností európskych dejín. Jej otec síce Pragmatickou sankciou zaistil nedeliteľnosť habsburských území a pre svoju dcéru pripravil cestu na trón, aby sa však stala skutočne akceptovanou panovníčkou, musela o svoje uznanie ešte dlhé roky bojovať. Obdobie jej vlády sa tak stalo aj obdobím krutých vojen.
Mimoriadne jubilejné výstavy o jej živote a pôsobení môžete navštíviť neďaleko Bratislavy na zámku Schloss Hof a v menšom susediacom zámočku Niederweiden. Predstavia vám úspechy i tienisté stránky 40-ročného obdobia vlády významnej panovníčky, reformátorky a matky šestnástich detí. Vďaka svojej sobášnej politike dostala aj prezývku „svokra Európy“.
V najväčšom rakúskom zámockom areáli, barokovom zámku Schloss Hof, má výstava názov Spojenci a nepriatelia a rozoberá jej zahraničnú politiku. Obsahuje vyše 500 exponátov a vykresľuje nielen vojnové ťaženia, ale aj korunovácie či politické osobnosti. Na zámku si návštevníci môžu prezrieť aj vdovský apartmán Márie Terézie, ktorý je veľkou raritou.
Lovecký zámoček Niederweiden, vzdialený len necelé tri kilometre od Schloss Hofu, hostí zasa výstavu Modernizácia a reformy, ktorá približuje cisárovnú ako reformátorku. Jednou z jej najznámejších reforiem je zavedenie povinnej školskej dochádzky. Panovníčka však zaviedla aj sčítanie obyvateľstva, číslovanie domov a založila vojenskú akadémiu.
Tí, ktorí budú mať chuť, môžu pokračovať po stopách Márie Terézie až do Viedne, kde na nich čakajú dve ďalšie výstavy. Vďaka štyrom výstavným miestam tak získa návštevník kompletný prehľad o živote Márie Terézie a o jej kvalitách panovníčky, reformátorky, matky a podporovateľky umenia.