Panoráma

© Niederösterreich-Werbung/Astrid Bartl

Autor článku

GRAND MAGAZINE

GRAND MAGAZINE

Zdielať:

19.10.2017/13:12

Cesty za vínom v Dolnom Rakúsku

© Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

© Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Dolné Rakúsko ponúka turistom a návštevníkom vždy niečo mimoriadne. Najmä tým, ktorí majú záujem o víno a dobrodružstvo. Nezáleží na tom, či chcete vínnu cestu preskúmať na bicykli alebo pešo – v oboch prípadoch nazbierate množstvo úžasných zážitkov. Či už kulinárskych alebo vďaka atrakciám a krásam dolnorakúskeho kraja.

Víno a voda: cisári, kláštory a kúpele v Dolnom Rakúsku
Pre všetkých, ktorí pôžitok z vína, kultúry a prírody radi okorenia štipkou športu, sú vo Viedenskom lese v oblasti Thermenregion (lepšie povedané priamo v cisárskom meste Baden, ako aj v jeho okolí) na správnom mieste. Viedenský les má ako výletná destinácia dlhoročnú tradíciu: Už v období Biedermeier lákali do blízkeho regiónu južne od Viedne umelcov, šľachtu aj mešťanov teplá voda liečivých prameňov, dobré víno a divoké romantické lesy. Viedenský les sa dnes cyklistom oplatí navštíviť aj vďaka bohatej prírode, množstvu pamätihodností a možnosti oddychu v kúpeľoch alebo vo vieche.

© Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

© Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Cesty vedúce k vínu: Tipy na výlety

Vínna cesta v Langenlois: WeinWeg Langenlois
Po prastarej spleti cestičiek môžete preskúmať idylické vinice regiónu Langenlois: Navyše je tunajšia cesta WeinWeg zaplnená neobyčajnými objektmi a ochutnávkovými zastávkami, tzv. vínnymi sejfmi, ktoré turistov pozývajú na odpočinok a ochutnávku vín. Náš tip: Degustačnú súpravu a kľúč od trezoru si zaistite v prevádzke Ursin Haus!

Chodník pivničnej mačky: naprieč sitzendorfskou vínnou uličkou
Návštevníkov bude na 24 napínavých a chutných zastávkach po uličke Sitzendorfer Kellergasse v Hollabrunne sprevádzať pivničná mačka. Rozmanitá okružná trasa vedie cez rôzne pivnice a umožní vám hlboko sa ponoriť do regiónu – a v ochutnávkových staniciach aj do chutného vína. Pripíjame na vlhkú, ale veselú túru po pivniciach!

Let sokola: Weinwanderpark Falkenstein
V dĺžke 7 km môžete preskúmať vínny turistický park v okolí obce Falkenstein a jeho vínofilné zastávky plné histórie. K tomu prirodzene patrí aj oddych na tom či onom sokolom odpočívadle vrátane weinviertelského občerstvenia a ochutnávky vína – pritom vás neustále bude sprevádzať sokol!

Kde je víno doma: vínny turistický chodník Spitzer Weinwanderweg
Kto sa bude v obci Spitz riadiť tabuľami v tvare vínovej fľaše, ten bude môcť obdivovať stáročia staré kamenné terasy, ako aj pôvabnú vinohradnícku krajinu. Chodník Spitzer Weinwanderweg vedie cez najznámejšie vinohrady ku krásnym vyhliadkam na údolie Wachau – a samozrejme aj popri vinároch, ktorí pozývajú na víno a oddych.

© Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

© Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Voda a kultúra: málo stúpaní, veľa zaujímavostí
Od Dunajskej cyklistickej cesty možno región Wachau obdivovať z jeho najkrajšej a najdobrodružnejšej stránky. Tu patria príbehy o rytieroch k hradom a zámkom rovnako ako víno k početným viecham. Ide o jedinečnú kombináciu, ktorú musíte zažiť. Dunajská cyklotrasa patrí nielen k najobľúbenejším, ale aj najkrajším cyklotrasám Európy. To nie je vôbec prekvapujúce, keďže sa na nej dá preskúmať zakvitnuté údolie Wachau, v ktorom unavené nohy v chladnej vode Dunaja opäť načerpajú silu, a ako odmena po túre plnej zážitkov čaká na usilovných cyklistov deci či dve vína v útulnej vieche. Mimochodom, Wachau sa dá objavovať príjemným spôsobom aj z paluby lode!

Réva a pôžitok: pre pôžitkárov a objaviteľov
Bicyklovať po stopách vína, preskúmavať rôznorodosť druhov v Národnom parku Thayatal a potom sa vzájomne porozprávať o nadobudnutých dojmoch pri vínku: V regióne Weinviertel budete nad rozmanitosťou žasnúť nielen z expresu Reblaus.Pôžitkárska cyklistika. Žiadne iné slová nevystihujú cyklotrasy regiónu Weinviertel lepšie. Koniec koncov vás tu na oddych a pôžitok pozýva množstvo viech, vinárničiek a pivničných uličiek. Táto 1 600 km dlhá cyklistická sieť v najväčšej vinárskej oblasti Rakúska je lemovaná romantickými vinohradmi a historickými budovami, ktoré nielen krásne vyzerajú, ale rozhodne stoja aj za návštevu. Napríklad malebné hlavné námestie mestečka Retz. V obkolesení historického komplexu Verderberhaus v benátskom renesančnom štýle a budov v štýle baroko a Biedermeier sa človek cíti ako v starých dobách. Mestečko Retz však má čo ponúknuť aj pod zemou. Tam totiž nájdete „Zážitkovú pivnicu“ so svojimi 21 km dlhými a 30 m hlbokými chodbami, ktoré spolu tvoria najväčšiu vínnu pivnicu strednej Európy!

Viac skvelých tipov na výlety v Dolnom Rakúsku nájdete na oficiálnej stránke www.dolne-rakusko.info.