Pýcha Singapuru: Marina Sands Bay

1160
Hotel Marina Sands Bay
Hotel Marina Sands Bay

Pred samotnou návštevou Singapuru som mal vo svojom cestovnom pláne poznačené miesta, ktoré by bolo fajn navštíviť, no aj také, ktoré som chcel bezpodmienečne vidieť, nech sa deje čokoľvek! Tak, ako má Paríž Eiffelovu vežu, Rio sochu Krista alebo Dubaj Burj Khalifu, tak táto krajina má takisto svoju perlu, ktorá sa vo vyhľadávači zobrazí zakaždým na prvých pozíciách. Hotel Marina Sands Bay a jej legendárny „nekonečný“ bazén na streche.

To, že v dnešnej dobe sa talentovaní architekti doslova predbiehajú v tom, kto navrhne a postaví štýlovejšiu budovu, je jasné asi každému. Avšak tu, v Singapure, k tomu pridali ešte aj ďalšiu pridanú hodnotu. Takéto projekty spravidla spĺňajú nielen dizajnové kritériá, ale ešte aj tie, ktoré sa označujú ako zelené, resp. environmentálne bezchybné.

Zelený ostrov

Hotel Marina Sands Bay je postavený na ostrove, ktorý nebol vytvorený prírodou (ako sme na to bežne zvyknutí), ale človekom. Teda skupinou skutočne nadaných jednotlivcov, ktorí dali dokopy svetový unikát. Okrem tohto hotela je na ostrove ešte aj veľká záhrada Gardens by the Bay, ktorá je zväčša bezplatne prístupná pre verejnosť. Za poplatok sú len vstupy na vybrané atrakcie, ako reštaurácia v korune umelého stromu, krytá botanická záhrada, visutá lávka alebo oblakový dóm. Všetky tieto atrakcie majú svoje pevné miesto a takisto opodstatnenie.

Celý ostrov je totižto naprojektovaný tak, aby napríklad zachytával a filtroval dažďovú vodu, ktorá sa zužitkuje. Splašky a odpad sa takisto recyklujú, no a, samozrejme, spracováva sa aj solárna energia. Takto by sa dalo pokračovať aj hodiny. Je to skrátka dokonalá ukážka toho, ako budú vyzerať mestá v dohľadnej budúcnosti.

Avšak už z diaľky (a je úplne jedno, z ktorej strany sa na ostrov budete pozerať) ako prvá udrie do očí práve budova hotela Marina Sands Bay. Tieto tri zakrivené veže spojené strechou sú unikátom v mnohých smeroch.

Singapur 4
Záhrady za hotelom sú takisto súčasťou ostrova.

Nákupný raj

Dostať sa do tejto budovy alebo komplexu, ktorý sa spája ešte aj s luxusným obchodným centrom, kasínom, reštauráciami, barmi a modernou galériou, nie je vôbec problém. Priamo cez hotel totiž vedie viacero chodníkov alebo mostíkov, cez ktoré sa dá dostať do okolitých miest. Všetko je tak veľmi rozumne poprepájané.

V obchodnom centre sa na viacerých podlažiach nachádzajú tie najluxusnejšie svetové značky. Je to taká dokonalá exhibícia všetkého toho, čo si mnoho ľudí na svete nikdy nedovolí. Pre niekoho sú za týmito nablýskanými výkladmi životné sny, pre niekoho bežná realita a pre niekoho márnotratnosť. Každý po svojom. Mňa tu však najviac zaujal umelý kanál, po ktorom sa dá plaviť malou gondolou a podniknúť tak výlet s výhľadom na výklady a pohľady zvedavých turistov. Pri troche šťastia sa spustí aj niekoľkometrový umelý vodopád.

Pre niekoho sú za týmito nablýskanými výkladmi životné sny, pre niekoho bežná realita a pre niekoho márnotratnosť. Každý po svojom.

Galéria, ktorá je takisto súčasťou hotela, je naozaj len na skok. Jej nadčasový dizajn jej zabezpečuje pozornosť okoloidúcich obdivovateľov, ale aj tých, čo sa na hotel pozerajú z celkom veľkej vzdialenosti. Jej strecha nie je dielom náhodným, ale takisto dokonale premysleným. Tvar je v podobe misky a to kvôli tomu, aby zachytával vodu a vlhkosť, ktorá sa nazhromaždí v jej strede. No a potom je využívaná na toaletách v galérii. Šikovné, však?
Galéria hosťovala už nejednu zaujímavú expozíciu a predpokladám, že v tomto trende bude aj pokračovať. Počas našej návštevy Singapuru tu bola vesmírna prehliadka, ktorá vznikla v spolupráci s americkou NASA a návštevníci, teda aj my, sme si mohli pozrieť, ako vyzerali začiatky kozmonautiky a ako to vyzerá dnes. Okrem nej tu bola aj fantastická svetelná projekcia. To naozaj treba vidieť na vlastné oči!

Architektonický skvost

No a aký je tento najväčší hotel Singapuru? Naozaj skvost! Tri 55-poschodové veže sú na ich vrcholoch spojené Sky Parkom. Je to komplex tropických oáz, reštaurácií a barov, ktorý ak by sa postavil do vertikálnej polohy, tak je vyšší ako Eiffelova veža v Paríži. Na túto plochu by zaparkovalo napríklad aj 4,5 lietadiel Airbus A380.
V útrobách Sky Parku sa nachádza aj bar, do ktorého sa dá dostať bez potreby ubytovať sa v hoteli. Je to jediné miesto tu hore, kde sa dá takto dostať a pozrieť si výhľad na mesto. Ku všetkému ostatnému majú prístup len hostia a personál.

Singapur 1
Na jednej z týchto stavieb je aj strešný bar.

Ďalším unikátom Sky Parku je panoramatická rozhľadňa. Vďaka 67 metrom, ktorými presahuje krajnú vežu, sa zaradila na čelo rebríčka vysunutých vyhliadkových plôch na svete. Ale to predsa nestačí. Na streche je ešte niečo, čo robí toto miesto atraktívnejšie –
Infinity Pool. Vo výške 200 metrov nad zemou ide o najvyššie položený vonkajší bazén na svete! Vďaka dĺžke 150 metrov sa v ňom nebudete ani tlačiť. Ak však áno, tak to zrejme bude na jeho okraji. Tam sa zvykne ísť pozrieť každý, lebo jeho zakončenie vytvára dojem spomínaného „nekonečna“.

Práve bazén je mnohokrát to, čo sem láka zvedavcov z celého sveta. Pre verejnosť je nedostupný, takže je nutné sa ubytovať aspoň na jednu noc a získať tak vstupenku do „nekonečna“. To je otvorené od skorého rána až do noci. Ako mi prezradila Sarah, ktorá tu pracuje dva roky, niekedy sa naskytne skutočne čarovný pohľad na okolie hotela. Ráno, tesne pred východom slnka, je mesto prikryté do hmly. Zo strechy tak vidieť len hustú bielu vatu, ktorá sa pomaličky plazí popod hotel a v diaľke trčia len veže tých najvyšších singapurských mrakodrapov. Toto by som chcel raz vidieť aj ja!

Singapur 2
Najznámejší bazén sveta

Výrečné čísla

Hotel Marina Sands Bay bol zrejme predurčený na to, aby bol ovenčený superlatívmi. Veď svoje tromfy získaval už počas výstavby, ktorá bola blesková. Každé jedno hotelové podlažie bolo postavené len za štyri dni. Ide tak o najrýchlejšie rastúcu stavbu v Singapure. No a o tom, že stavba nebola „odfláknutá“, ale naozaj skvele premyslená, svedčí aj to, že každú minútu sa tu zrecykluje 6000 galónov vody.

Nie je tajomstvo, že mnoho ľudí, ktorí navštívia tento mestský štát, sa ubytuje v Marine len na jednu noc. Ja by som zrejme urobil to isté. Aj práve vďaka tomu vznikla zaujímavá štatistika. Hotel disponuje celkovým počtom 2561 izieb. Ak by sa pospájali všetky vstupné karty od izieb, ktoré sa za jeden mesiac predajú, tak by sa vytvorila vzdialenosť, ktorá sa rovná dĺžke rovných štyroch maratónov.

„Podzemné mesto“

O toto všetko sa, samozrejme, musí niekto starať. Personál. Ten tvorí takisto samostatnú kapitolu, bez ktorej by to asi nešlo. Táto takmer 10 000-členná rota presne pozná svoje povinnosti. Sarah je jednou z nich a prezradila mi čo-to aj zo zákulisia hotela. Dostať sa na niektoré „nižšie“ pozície nie je náročné. Tam je miesta dosť, no tie top… to je trochu iná pesnička. Pod samotným hotelom sa nachádza akoby ďalšie mesto. Sú tam podlažia pre personál. Sami zamestnanci toto miesto nazývajú „srdce hotela“. Väčšina z nich tu trávi značnú časť svojho dňa. Je to preto, lebo sa tu nachádzajú relaxačné zóny, konferenčné a zasadacie miestnosti, kancelárie, ale aj reštaurácie a obchody. Mnohé z nich servírujú 24/7 teplé a čerstvé jedlá (cca 8000 denne). Je to doslova podzemné mesto, o ktorom skoro nikto nevie. „Zrejme preto, lebo odtiaľ nie je žiaden výhľad,“ dodala s úsmevom Sarah.

Singapur 3
Vnútro hotela Marina

Ten najlepší je predsa zo strechy. Počas roka je niekoľko dní, vďaka ktorým záujem o túto vyhliadku vzrastie ešte viac. Jedným z takýchto podujatí je určite aj Veľká cena Singapuru F1. Zo Sky Parku je vidieť priamo na niektoré úseky trate, kadiaľ pretekajú monoposty. Keďže ide o mestský okruh, tak je toto miesto dokonalá tribúna. Tieto preteky v meste nenávidia iba miestni vodiči, lebo niektoré cesty sa kvôli podujatiu uzatvoria.

Tento hotel je naozaj celosvetový pojem. Aj to mu zrejme pomáha k tomu, aby si držal štatistiky obsadenosti počas celého roka na slušných 90 %. Som presvedčený, že o ňom minimálne počulo mnoho ľudí krížom-krážom po celom svete. Veď aj obsadenosť je pestrá a ľudia tu chodia zovšadiaľ. Dokonca ani neexistuje krajina, ktorá by pravidelne viedla rebríček v počte hostí za rok. Stále sa to mení. Slovensko sa na popredných miestach nenachádza, ale aj my tu máme svoje zastúpenie.

Čo je dobré vedieť:

  • Do krajiny netreba víza na dobu kratšiu ako 90 dní.
  • Nachádza sa tu medzinárodné letisko, ale pohodlne sa sem dá dostať aj z Malajzie, ktorá je veľmi blízko (letisko v Johor Bahru).
  • Očkovanie nie je potrebné.
  • Krajina je veľmi moderná a rozvinutá.
  • Za verejné znečisťovanie hrozia pokuty alebo fyzické tresty.
  • Jedna noc v hoteli Marina Sands Bay sa pohybuje od 140 € za dvojlôžko.
  • 1 € je cca 1,6 SGD (singapursky dolár).
  • Krajina je multikultúrna a nachádzajú sa tu početné etniká Indov, Číňanov, Malajcov alebo viaceré náboženské zastúpenia.
  • Najmodernejšia časť mesta je okolie Mariny.

Text a foto: Aleš Tvrdý, www.photoandtraveling.com