V objatí prírody

322
Liuzhou Forest City
Liuzhou Forest City

Každý z nás by si vedel predstaviť život v obklopení prírody, kde by všetko fungovalo na čo najekologickejších princípoch. V poslednom období sa stále viac a viac uvažuje nad šetrným prístupom voči životnému prostrediu, ktorý by zároveň skvalitnil aj naše životy. Na juhu Číny je podobný projekt už v plnom prúde realizácie.

Tu by malo byť totiž do troch rokov vybudované prvé „zelené“ mesto na svete. Asi 40 000 stromov a obrovské množstvo pestrých rastlín by v tomto nádejnom meste malo pohltiť 10 000 ton oxidu uhličitého, 57 ton znečisťujúcich látok a zároveň vyprodukovať 900 ton kyslíka. Prvé mesto svojho druhu by malo byť dokončené v roku 2020 a bude zodpovedať trvalo udržateľnému rozvoju. Ide tak o reakciu na mimoriadne zvýšený smog, ktorý sa v oblasti mesta Liou-Čou vyskytuje. Úžasné mesto by malo byť určené pre 30 000 ľudí.

Liuzhou Forest City 1
Liuzhou Forest City

Budúcnosť je v prírode

Práve dominujúca zeleň, ktorá bude nielen v parkoch, záhradách, ale tiež v uliciach a na fasádach domov, by mala pomôcť enormne zvýšiť kvalitu ovzdušia, znížiť priemerné teploty, vytvoriť protihlukové bariéry a pomôcť zlepšiť biodiverzitu. K tomu všetkému sa pridá využitie geotermálnej energie a solárnych panelov, vďaka ktorým by malo byť mesto energeticky nezávislé.

Projekt nesie názov Liuzhou Forest City a budovať sa bude na sever od mesta Liou-Čou v hornatej čínskej oblasti Kuang-si, kde by mal zaberať plochu 175 hektárov. S okolím bude prepojené vďaka rýchlovlakom a elektromobilom. Súčasťou mesta majú byť tiež, samozrejme, dve školy, nemocnice, obchody a zóna pre relax.

Liuzhou Forest City 3
Liuzhou Forest City

Originalita a nadčasovosť

Autorom projektu je talentovaný taliansky architekt Stefano Boeri, ktorý vedie milánske štúdio Stefano Boeri Architetti. Okrem iného sa preslávil nadčasovými projektmi a konceptom tzv. vertikálneho lesa, modelom obytnej budovy popretkávanej stromami a rastlinami.

Jeden z takýchto projektov vybudoval Boeri so svojím tímom v Miláne, kde stojí dvojica obytných budov, ktoré akoby boli z iného sveta – doslova z nich totiž vytŕčajú košaté stromy, zelené kríky či rôzne trvalky, ktoré zabezpečujú tvorbu lepšieho ovzdušia a zároveň majú funkciu odhlučnenia. Projektanti pri návrhoch a budovaní spolupracovali taktiež so záhradníkmi a botanikmi. Samozrejme, vo vnútri budov je zapracovaný potrebný zavlažovací systém. Projekt Bosco Verticale bol slávnostné predstavený v roku 2014 a v Miláne patrí k často obdivovaným „atrakciám“.

Text: Miriama Vojteková, foto: www.stefanoboeriarchitetti.net