Wabi-sabi: japonská oslava nedokonalosti

2062
Wabi-sabi
Vo wabi-sabi interiéroch nájdeme len základné minimum zariadení, doplnkov a dekorácií, preto pôsobia odľahčeným dojmom.

Wabi-sabi je unikátny štýl, ktorý prenikol do oblasti architektúry, interiérového dizajnu, umenia aj módy. Svoje korene má v starom Japonsku u zenových mníchov a čajových majstrov.

Wabi-sabi, ktorý výrazne čerpá z budhistického a zenového učenia a zdieľa s nimi ich hodnoty, nie je iba umelecký smer, ale aj životný štýl. Mnohé prezrádza už samotný názov tohto štýlu, ktorý vznikol kombináciou dvoch mnohovrstevných pojmov. Wabi symbolizuje túžbu po niečom, ale taktiež zmierenie sa so stratou, neistotou, jednoduchosťou, aj odklon od materiálneho života. Pojem Sabi potom opisuje akúsi melancholickú náladu, ktorá vyplýva z pominuteľnosti a úpadku.

Krása nedokonalého

Wabi sabi 3
Všetky dekoratívne doplnky majú aj praktické využitie.

Wabi-sabi učí žiť v prítomnom okamihu a prijímať zmenu, konečnosť aj úpadok ako prirodzený výsledok prírodných procesov. Vyzdvihuje krásu všetkého neúplného, nedokonalého, netrvanlivého i zanedbaného. Štýl wabi-sabi je silne prepojený s prírodou a jej premenlivosťou a hlása návrat k tradícii a ku koreňom. Všetky tieto atribúty štýlu wabi-sabi sa podpisujú aj na interiéroch, ktoré sú v tomto duchu zariadené a ktoré sa vyznačujú skromnosťou, jednoduchosťou a asymetriou.

Príťažlivá staroba

Základnú esenciu interiérov zariadených v duchu wabi-sabi tvoria prírodné materiály. Podlahy, steny a ďalšie architektonické prvky sú z prírodného dreva alebo kameňa – tieto materiály sa vždy užívajú vo svojej najčistejšej podobe, v pôvodných odtieňoch a bez viditeľného opracovania. Z prírodných materiálov (najmä z dreva, kameňa a kovu) sa zhotovuje tiež nábytok a ďalšie interiérové zariadenia. Zvyčajne ide o nábytok z druhej ruky alebo hand-made nábytok, na ktorom sú zjavne viditeľné známky staroby, opotrebenia a rozkladu, ktoré mu v duchu filozofie wabi-sabi pridávajú na hodnote a kráse. Wabi-sabi je výrazne ekologický a šetrný smer, preto na všetkých starých, rozbitých a nepotrebných veciach hľadá netradičné využitie a nový účel, ktorému by mohli ďalej slúžiť.

Wabi sabi 1
Základom interiérov zariadených v duchu wabi-sabi sú prírodné materiály.

Dekoratívne korene tradície

Šetrnosť wabi-sabi sa odráža nielen v štýle, ale aj v množstve interiérového zariadenia. Interiéry sú zariadené veľmi skromne, iba s použitím najpotrebnejších kusov nábytku. Skúpe sú aj na interiérové doplnky a dekorácie – povolené sú keramické, kamenné a kovové nádoby, prútené koše a textilné doplnky z prírodných materiálov, ktoré majú zároveň praktické využitie. Ako čistá dekorácia sa vo wabi-sabi interiéroch objavujú veľké obrazy, ktoré znázorňujú motívy v tomto duchu a rituálne predmety odkazujúce na budhistickú alebo zenovú tradíciu.

Wabi sabi 4
Vďaka svojej skromnosti a jednoduchosti pôsobia wabi-sabi interiéry veľmi harmonicky.

Zloženie farebnej palety je inšpirované prírodou – interiéry najčastejšie zdobia prírodné odtiene hnedej, sivej a zelenej, pričom wabi-sabi štýl hojne pracuje najmä s tlmenými, sýtymi a tmavými tónmi týchto odtieňov. Ako zaujímavé spestrenie sa používa čierna farba.

Cieľom wabi-sabi je vytvoriť úprimný, prirodzený a zároveň veľmi estetický priestor, v ktorom budú jeho obyvatelia ľahšie nachádzať cestu k vnútornému pokoju a harmónii.

Text: Monika Kovačková, photo: http://annabellkutucu.com, www.architonic.com