Farebné diamanty sú v kurze

1580
Farebné diamanty

Diamanty sa v prírode nachádzajú v pestrej palete farieb. Okrem čírej, ktorá sa objavuje najčastejšie, je najvzácnejšia zo všetkých karmínová (odtieň tmavočervenej). Červené diamanty sú momentálne najdrahšie na svete a záujem o ne neustále stúpa.

Pri obchodovaní s drahými kameňmi sa berie do úvahy ich pôvod, hmotnosť, zafarbenie a žiarivosť. Istá nemenovaná hlava štátu vo východnej Európe nedávno zaplatila za 4-karátový červený diamant 16 miliónov amerických dolárov! Toto však nie je najdrahší diamant sveta, tým je Millenium Star, 203-karátový diamant farby D, čo je bezfarebný drahokam bez akýchkoľvek chemických nečistôt.

Túto slávu však úplne zatienil diamantový obchodník Laurenc Graff, ktorý v novembri 2010 v aukčnom dome Christie´s v New Yorku zaplatil 1,86 milióna dolárov za karát za 24,78-karátový sýtoružový diamant. Svet verí, že 46-miliónový Graffov ružový diamant je držiteľom svetového rekordu, ale „náš“ červený drahokam je stále o krok vpred.

Farebné diamanty 2
Tento ružový diamant (cca 16,08 ct) v platinovom prsteni vydražili v Ženeve v roku 2015 za 28 725 000 švajčiarskych frankov.

Červený diamant je totiž bezpochyby najvzácnejší a najdrahší drahokam na svete. Len sedem až osem kúskov za rok sa objaví na trhu v porovnaní s desiatkami tisíc bezfarebných diamantov, ktoré sa predávajú od jedného karátu v hmotnosti, čo je zhruba 1/9 veľkosti nášho malíčka. Preto 4-karátový červený diamant je naozaj unikátny drahokam, ktorý si zaslúži obdiv nejedného z nás. Ale len vtedy, ak tento zázrak nemá v sebe iný odtieň červenej, ako napríklad hnedý alebo fialový, ale je len čisto krvavočervený.

Veľkí hráči

V aukčnom dome Christie´s v roku 1987 predali 0,95-karátový fialovo-červený diamant za 880 000 dolárov, čo je ekvivalent 926 000 za jeden karát. Kupec, ktorý sa rozhodol za tento obdivuhodný kameň zaplatiť takúto nemalú čiastku, bol údajne brunejský sultán. Bol to svetový rekord, pokiaľ ide o kúpu drahokamu v histórii. Minulý rok sa predal zasa 1,92-karátový vzácne sfarbený diamant Fancy Red, čistoty VS2 (s veľmi malými inklúziami) za sumu 1 652 000 dolárov. Svojho šťastného majiteľa našiel na milionárskej show v Moskve.

Farebné diamanty 3
Historický skvost Bulgari z roku 1972 sa tiež môže popýšiť dvoma trojuholníkovými diamantmi a cenou takmer 16 miliónov dolárov.

Červené a ostatné farebné diamanty podstúpili dlhú cestu na vrchol trhu drahých kameňov, odkedy v roku 1956 brunejský sultán zakúpil 0,95-karátový skvost pod názvom Hancock Red za 13 500 dolárov od zberateľa Warrena Hancocka, čo bol na tú dobu obrovský peniaz. Budúcnosť farebných diamantov zmenil práve tento sultán s manželkou, keď vošli do butiku Laurenca Graffa v obchodnom centre Robinsons v Singapure v roku 1967.

Ako všetci mimoriadne bohatí muži musel aj on ozdobiť svoju polovičku a investovať peniaze rozumne. Graff ho presvedčil, že vo farebných diamantoch sa skrýva jedinečná možnosť investície a rastu peňazí. Toto je a aj vtedy bola príležitosť kúpiť lacno a predať draho. Počas nasledujúceho desaťročia kraľovali trhu s drahými kameňmi Graff a sultán, dokým nenastala v roku 1980 dráma v aukčnom dome Christie´s v Ženeve. Vtedy 7,27-karátový ružový diamant neznámy investor ponúkol za cenu 127 000 dolárov za 1 karát a potom nasledovala hneď ďalšia ponuka najdrahšieho rubínu Rooser Reeves, ktorá všetkých ohúrila sumou 100 639 dolárov za 1 karát…

Štýloví klienti

Od tejto chvíle začali ceny za farebné diamanty rapídne stúpať. Ázijci, najmä Japonci s neúspešnými investíciami na burze Nikkei, sa rozhodli zarobiť peniaze na tejto alternatívnej majetkovej hodnote. Zakaždým, keď sa brunejský sultán rozhodol niekam vycestovať so svojimi tromi manželkami, všade ho čakal nejaký obchodník s diamantmi, aby s ním urobil biznis.

Farebné diamanty 4
Perfect pink, diamant intenzívnej ružovej farby, bol magnetom na dražbe v Hongkongu v roku 2010.

Dnes sú to práve Číňania a Indovia, ktorí zbožňujú a uctievajú okrem iných farebné diamanty. Kupujú ich, lebo veria, že niektoré odtiene prinášajú šťastie. Všetky farebné drahokamy však prinesú veľké zisky, ak sa do nich investuje a vie sa s nimi správne obchodovať. Pred 40-timi rokmi sa rubíny, smaragdy a zafíry predávali za oveľa vyššiu cenu za karát v porovnaní s farebnými diamantmi.

V súčasnosti je však hodnota farebných diamantov oproti ich „lacnému“ súperovi veľmi vysoká. Dávno predtým než investori a diamantoví obchodníci vkladali svoje peniaze do týchto vzácnych kameňov a obrátili naruby dopyt na trhu, Graff a sultán podnikli finančné dobrodružstvo, ktoré vytiahlo cenu červených diamantov rapídne nahor zo 14 200 dolárov za 1 karát na neskutočných 4 000 000 za karát v súčasnosti. Ružové diamanty stúpli na 2 155 332, modré na 1 686 505 a žlté diamanty na 367 366 za karát. Tieto údaje boli zaznamenané na ázijskom trhu a týkajú sa predovšetkým menších farebných drahokamov v rozmedzí od 2,62 do 6,01 karátu. Všetky mali sýte a žiarivé farby, za bledé sa totiž platí oveľa menej.

Ázijci majú radi červené

Podľa Davida Bennetta, medzinárodného riaditeľa oddelenia šperkov aukčného domu Sothebys, sú červené diamanty v Ázii veľkou módou. V Japonsku sa začal väčší dopyt po nich v roku 1990, a takisto v Číne a v ostatných rokoch aj v Indii. Určitým obmedzením môže byť veľkosť kameňov. Zákazníci z ďalekého východu uprednostňujú nositeľné veľkosti diamantov, ktoré si dajú vsadiť do šperku. Farebný diamant v rovnakej cene ako bezfarebný je však oveľa menší. Zvykom v Ázii je kombinácia módy a investovania do rôznych odtieňov diamantov. Pýšiť sa napríklad 5-karátovým modrým drahokamom je veľká spoločenská prestíž.

Farebné diamanty 5
Historický kúsok – tmavý sivomodrý diamant úctyhodnej hmotnosti (35,56 ct) s názvom Wittelsbach získal jeho šťastný majiteľ na burze v Londýne v roku 2008 za 16 393 250 britských libier.

Získať červené a zelené diamanty je takmer nedosiahnuteľné, napriek tomu, že máte na účte milióny eur. V prírode sa totiž objavujú ojedinele a sú to naozaj unikáty, aj keď sa vydolujú. Čisto červené vysokej kvality je až nemožné objaviť. Ružové diamanty, ktoré sa dodnes dolovali hlavne v Austrálii (až 90 % z celosvetovej produkcie), tiež asi zmiznú, lebo na budúci rok túto diamantovú baňu plánujú zatvoriť. Pán Louise Kruger, londýnsky obchodník s diamantmi z preslávenej milionárskej štvrti Mayfair, vyhotovil zoznam diamantov podľa farby, obľúbenosti a dopytu. Po červenej (najžiadanejšej farbe) nasleduje zelená, modrá, ružová, šedá, žltá a hnedá. Existujú aj čisto biele diamanty vo farbe ako mlieko. Väčší dopyt je po teplých odtieňoch, napríklad skôr ide na odbyt oranžovo-ružový než šedo-ružový odtieň.

Komu sa nebude cnieť a rozhodne sa investovať niekoľko miliónov eur zo svojho účtu do farebných diamantov, nebude banovať, lebo dopyt stúpa a garanciou, že vynaložené peniaze sa tak ľahko nestratia, sú fakty podložené trhovými štatistikami. Na nového majiteľa nedávno čakal napríklad žiarivý modrý diamant v aukčnom dome Sothebys v Hong Kongu s odhadovanou cenou 7 000 000 dolárov!

Text: Michaela Mičatková, foto: Christie´s images Ltd. 2017