Rada plním sny iným ľuďom

441
Personal Shopper
Louis Vuitton World Tour Collection; Crossbody District PM a kozmetická taška v prevedení Damier Graphite z limitovanej edície dostupná iba na objednávku z Paríža. Čakacia doba cca 6 týždňov.

Je mladá, ale v oblasti módy rozhľadená. Začiatky tohto príbehu siahajú k filmu Diabol nosí Pradu a seriálu Sex v meste. Tam vznikol prvotný impulz módy, v ktorej má dobrý prehľad.

Pokiaľ zháňate špeciálny kúsok luxusnej značky, práve ona je ten správny človek, ktorý vám ho dokáže zaobstarať. Predstavujeme vám „personal shopperku“ Julianu Amáliu Markovú.

Čo to vlastne znamená „personal shopper“?

Je to služba, sprostredkovanie fashion tovaru luxusných značiek, či už ide o oblečenie, topánky, kabelky alebo doplnky. Na Slovensku je medzera na trhu, chýbajú tu módne domy ako Chanel, Hermes, Dior, Louis Vuitton, Gucci a iné. Doba je rýchla a nie každý človek má chuť a čas ísť nakupovať tieto značky do Viedne. Tu nastupujem ja, aby som konkrétnu vec zohnala a splnila požiadavky svojim klientom. Podstatou mojej služby je to, že sa snažím zohnať ťažko dostupné kúsky, ktoré sa k bežným ľuďom ani nedostanú. Som schopná zohnať naozaj čokoľvek. Podarilo sa mi vytvoriť si dobré vzťahy v obchodoch, personál pozná mňa a ja ich.

Znamená to, že personal shopper je hlavne o luxusných značkách?

Juliana Amália Marková
Juliana Amália Marková

Nemusia to byť len luxusné značky. Naposledy som bola oslovená klientkou, ktorá zháňala tričko z novej kolekcie Tommy Hilfiger. Rýchlo sa vypredali a tovar nebol dostupný ani na Slovensku a ani cez e-shopy. V takomto prípade viem poskytnúť svoje služby. Mojimi zákazníkmi sú dámy, ale aj páni, taktiež viem zaobstarať fashion kúsky pre deti mojich klientov. V móde sa medze naozaj nekladú.

Je úlohou personal shoppera aj styling?

Veľa ľudí si moju profesiu mýli s profesiou stylistu. U mňa je to skôr sprostredkovanie služby. Ale napríklad pokiaľ klientka zadá, že má záujem o červené sandále, tak si urobím prieskum, aká je momentálna ponuka v butikoch a predložím jej moje návrhy. Takže do istej miery tu zastupujem aj rolu stylistu. Baví ma síce aj styling, ale podstatou toho, čo robím, je sprostredkovanie predaja luxusných značiek. Čiže jednoducho vysvetlené: personal shopper nerovná sa stylista.

Žijete vo Viedni, pôsobíte na Slovensku, v Rakúsku a v Nemecku. Aký je na Slovensku záujem o luxusné značky?

Bola som milo prekvapená, aký dobrý prehľad majú slovenské ženy v móde. Ja sa stretávam so ženami, ktoré sa zaujímajú o módu, sú sčítané, vyznajú sa v značkách a rady by sa štýlovo obliekali. A to nielen Slovenky, ale aj Češky.

Ako to funguje? Najskôr vy vyhľadáte nejaký luxusný „kúsok“ a ponúknete ho klientom, alebo vznikne dopyt a potom začnete hľadať?

Personal shopper
Gucci Mules; papučky od Gucciho v smaragdovo-zelenej farbe zo zamatu, doplnené detailom z klokaňej srsti. Zaľúbili si ich mnohé svetové celebrity vrátane Gigi Hadid a Emily Ratajkowski.

Aj, aj. Pred istým časom sa mi stalo, že som bola v poprednom talianskom luxusnom butiku, kde sa môj sales asistent zmienil o novom tovare, ktorý v ten deň dorazil. Jednalo sa o biele tričko s nápisom značky. Nebolo by na ňom nič zvláštne, keby aktuálne nebol taký fashion boom na sociálnych sieťach s týmito tričkami, a každý ich chcel. Keďže sú väčšinou iba po jednom kuse z každej veľkosti, tak sa veľmi rýchlo vypredajú a sú nedostupné. Zobrala som to tričko na blind, zariskovala som, nemala som konkrétnu klientku, ale predalo sa v priebehu pár hodín. Takéto tričká sa do bežného predaja ani nestihnú dostať, nie sú vystavené v predajni. Väčšinou sa schovávajú pre stálych zákazníkov alebo personal shopperov.

A dokážu to vôbec klienti oceniť?

Určite áno. Sú klienti, ktorí sa nevyznajú do politiky obchodov – nie je to, samozrejme, problém a ani choroba, som tu od toho, aby som im priblížila svet módneho biznisu. Snažím sa ich edukovať, ako to v takýchto luxusných obchodoch chodí. Kúskov je obmedzený počet a častokrát sa treba zapísať do poradovníka na takzvaný waiting list a čakať, preto keď mi z obchodu zavolajú, že je daný tovar dostupný, tak hovorím: netreba váhať. Ale aby som sa len nechválila, aj ja mám niekedy ruky zviazané, najmä ak ide o sezónny tovar. Pokiaľ mi niekto v zime napíše, že má záujem o nejakú limitovanú edíciu z leta, s tým nepochodím ani ja. To by som mohla ísť aj do Paríža a nedostala by som sa ku konkrétnej kolekcii, keďže už je uzavretá.

Aký je to pocit, keď sa vám podarí získať skutočne dobrý kúsok?

Vždy sa poteším. Som vďačná personálu v obchodoch, pretože sa ku mne nesprávajú len ako ku klientke, ale aj ako ku priateľke. Máme medzi sebou dobré vzťahy. Vždy, keď potrebujem zohnať niečo, čo nie je aktuálne vo Viedni, sú veľmi ochotní a dokážu mi to zohnať niekde inde.

Má pre vás vôbec ešte hodnotu oblečenie a značky?

Odkedy sa s týmito vecami stretávam na dennej báze, nestíham sa čudovať, ako módne domy napredujú, vylepšujú svoj imidž a prichádzajú každú sezónu s niečím novým, ešte lepším a zaujímavejším oproti minulej sezóne. Každý deň je pre mňa extra, nová skúsenosť. Stáva sa mi, že exkluzívne kúsky posielam klientom so slzami v očiach, lebo najradšej by som si ich nechala pre seba. Ale to, čo robím, robím hlavne pre mojich klientov.

Ako sa človek k takejto profesii či skôr službe dostane?

Personal shopper
Fendi Look; norkový kožuch v zemitých farbách, okuliare a Peekaboo kabelka vytvorené talianskym módnym domom „Fendi Roma”

Ľudia, ktorí sa tomuto venujú, musia mať veľmi dobrý prehľad o histórii, kvalite a trendoch týchto značiek. Musia byť sčítaní, vyznať sa do politiky obchodov a musia aj vedieť, ako majú vystupovať v takýchto obchodoch a správať sa tak, aby obstáli. Lebo keď vstúpite do Chanelu so slovami: „Jednu čiernu Chanel Le Boy kabelku Vás poprosím,“ tak sa na vás pozrú, či ste mali na raňajky vtipnú kašu. Oni vám ju jednoducho nepredajú. To sú nedostupné kúsky určené VIP klientom. Predtým, ako som to začala robiť, som bola veľkým fanúšikom módy. Vlastne som k nej mala vzťah odmalička. To musí človeka vyslovene baviť a ja som ju až hltala.

Ste pomerne mladá. Ako vás vnímajú v luxusných obchodoch a ako vás vnímajú vaši klienti?

Treba byť hlavne presvedčivý. Oni si veľmi dobre uvedomujú, že „priemerný“ človek sa neodváži do takého obchodu vstúpiť. Nejde tu ani o to, že si človek danú vec nemôže dovoliť, ale že sa luxusné butiky orientujú na inú cieľovú skupinu, čím si držia exkluzivitu a pocit nedostupnosti. S vekom ani tak nie je problém. Oni si skôr cenia to, keď máte dobré vystupovanie, zaujímate sa aj o nich, spriatelíte sa, takže to nakoniec nie je len o nakupovaní. Vo Viedni ma už poznajú a v iných mestách mám dobrých priateľov, cez ktorých nakupujem a dostávam rovnako čerstvé správy. Niekedy ma aj podceňujú tým, že som mladá a nezdá sa im to, že by mladý človek mohol byť do takej miery rozhľadený. Ja si z toho však nič nerobím – ľudia sú rôzni a pre mňa je dôležité predovšetkým to, že mám úspech u svojej klientely. Oni to neriešia. Podstatné je, že som fér a dodržím slovo. Moji klienti majú od 30 do 50 rokov. Oceňujú moju odbornosť, mladosť, vkus a spoľahlivosť.

V ktorej krajine vás móda oslovila, kde to bola šálka vašej kávy?

Žila som istú dobu v Nemecku, vo Westfálsku. Moja srdcovka a najobľúbenejšie mesto je Düsseldorf. Je to nemecká fashion Mekka. A tam – či mladé dievčatá, pracujúce ženy alebo ženy okolo dôchodkového veku – sú naozajstné fashion dámy, ktoré sa vedia obliecť. V Düsseldorfe to pulzuje najmä na Königsallee (Kráľovská alej), kde sa nachádza väčšina butikov. Milujem tých ľudí. Sú priateľskí, srdeční a aj keď sa o Nemcoch hovorí, že sú dosť chladní, pri nich toto klišé neplatí.

Aký štýl obliekania máte vy?

Personal shopper
Christian Louboutin ankle boots; strieborno-zlaté vybíjance po bokoch a na špičke čižmy dotvárajú celý look topánky, čím pôsobia viac „edgy” a nápadito.

Môj štýl obliekania je niekde medzi nedbalou elegenciou a casual štýlom. Do práce a do školy najradšej nosím šaty, prípadne sukňu, top, koženú bundu alebo sako. Doplním to nejakými vkusnými topánkami a dám tomu šmrnc náramkom a naušnicami, aby outfit nepôsobil fádne a jednoliato. Naopak, vo voľnom čase najradšej nosím rifle, tričko a tenisky. Zakaždým však musím mať aspoň jeden doplnok, v mojom prípade náramok, ktorý som dostala od mojej krstnej mamy k narodeninám.

Na čo ste vo svojom živote hrdá?

Že som sa dokázala do značnej miery finančne osamostatniť a „odstrihnúť“ od rodičov. Som im veľmi vďačná za všetko, čo pre mňa robia a že si vďaka nim môžem dovoliť život vo Viedni, kde študujem. Povedala som si, že nastal ten správny čas, kedy by som si mohla na veci ako oblečenie a dovolenky zarobiť aj sama. Nesmierna vďaka patrí aj mojej rodine a priateľom, ktorí ma podporujú a vidia v tom, čo robím, zmysel. Napĺňa ma to pozitívnou energiou. Išla som do toho s malou dušičkou a nebola som si istá, či to bude mať úspech aj v okolí. Vyšlo to a ja ďakujem všetkým, ktorí ma podporujú a využívajú moje služby. Mám skutočne dobrú rodinu, priateľov a klientov.

Juliana Amália Marková
Juliana Amália Marková

Juliana Amália Marková. Vyrastala v Bratislave a aktuálne žije vo Viedni. Maturovala na Gymnáziu Ladislava Novomeského v Bratislave. V roku 2011 sa začala jej láska k nemčine, a tak o pár rokov neskôr začala študovať na Vienna University of Economics and Business, odbor Marketing a medzinárodný obchod. Odkedy robí personal shopperku, na nakupovanie pre seba neostáva veľa času a ani chuti. Keby sa mala zbaliť a opustiť Viedeň, určite by žila v nemeckom Düsseldorfe. Ako personal shopperka funguje krátko, ale klientelu má po celej Európe. Prvé dve veci, ktoré predala, boli Hermes Oran sandále a J’adior Dior lodičky. Jej kúsky si môžete pozrieť na profile @personalshopperwien na Instagrame.

Text: Ján Dubnička, foto: archív J. Markovej