Poetické variácie z hliny

792
Hana Riganová Slaboňová
Hana Riganová Slaboňová

Keramika Hany Riganovej Slaboňovej má zvláštnu moc – dokáže vniesť krásu a príjemné pocity do každodenného života.

Nie je jedno, do čoho si nalievame čaj, čo pozorujeme vlastnými očami či ako bývame; všetko ovplyvňuje náš život. Jeho kvalita závisí aj od toho, čím sa obklopujeme. Preto za vecami, ktoré sa dostanú do nášho života, hľadáme príbeh ladiaci s poéziou našej duše a dávajúci jej nové dimenzie… Objavme ho v soškách a hrnčekoch, ale aj v mozaikách, fontánach či záhradných sochách keramikárky Hany Riganovej Slaboňovej.

Keramické hrnčeky
Keramické hrnčeky – hnedá kolekcia

Emócie a hravosť 

„Mojou neustálou inšpiráciou je príroda s jej nekonečnými divmi, ktorej bohaté tvary a farby ponúkajú veľa priestoru pre tvorbu,“ zamýšľa sa Hana vo svojom ateliéri v Modre. Vypaľovacia pec, pracovný stôl, skromné vybavenie a hlavne ruky skúsenej keramikárky vytvárajú jedinečné diela. Rozmanité súpravy hrnčekov a misiek, aromatické lampy, svietniky i pôvabné dózičky na med vznikajú z bielej hliny pálenej v elektrickej peci a každý kus je ručne maľovaný glazúrami. Niektoré sú štruktúrované, iné hladké či lesklé. Tie potom keramikárka navzájom kombinuje.

Keramický tanier
Keramický tanier s priemerom 30 cm

Keď múzy tancujú 

Pálená krása očarila Hanu už pred 27 rokmi a stále ju fascinuje. „Nutnosť tvoriť a pracovať s hlinou je hlboko vo mne,“ vraví keramikárka, ktorá dokáže nadviazať inšpiratívny dialóg aj prostredníctvom záhradných sôch a plastík, mozaík i fontán. Vytvára ich z glazovanej kameniny pálenej na 1200˚C.

Svietniky vtáčiky
Svietniky – vtáčiky

Svet keramikárky Hany je plný fantázie, poézie a dobrodružstva z objavovania nových možností práce s hlinou. Svoje výrobky predáva priamo v ateliéri alebo na regionálnych remeselných trhoch. Viac na www.lukrecia.sk.

Foto: Jana Lepejová