Interview: David Starr

513
David Starr

Na znovuzrodenej výstave Trenčín mesto módy sa svojou kolekciou sák predstavil aj dizajnér z Las Vegas – David Starr. Extravagancia jeho kúskov nás nenechala chladnými a požiadali sme ho o rozhovor.

„Keď ma nejaká činnosť zaujme, verím, že v nej budem úspešný.“

Prezraďte, čím sa živíte a ako dlho?

Pripravujem scény javísk, magické efekty, kulisy na turné rôznym umelcom, iluzionistom, rockovým hviezdam, ale nevyhýbam sa ani country a iným štýlom. No moja srdcovka je rock and roll. Ak by vás zaujímali mená – určite poznáte Alice Cooper, 50 Cent, ktorému som robil pódium dokonca do Ruska či skupine Mötley Crüe, ale aj pre americkú country speváčku Shaniu Twainovú.

Aj cestujete s kapelami?

Nie. Navrhnem pódium a ostatné je na technikoch, aby to poskladali, tam nemusím byť.

Podľa fotografií vášho profilu na sociálnych sieťach ste každú chvíľu niekde inde…

Cestujem pracovne, ale viac súkromne, nepotrebujem byť tam, kde je koncert, rád som inde.

Na výstave Trenčín mesto módy ste sa však predstavili ako dizajnér oblečenia, konkrétne ste priniesli ukázať saká bohato rockovo vyšívané. Ako ste prišli k tejto činnosti?

Prvé sako som vyšil pre seba, lebo mi to napadlo a dlho som ho nosil. Ľudia sa ma stále vypytovali, kde som to kúpil, ja že nekúpil, to som si sám urobil. Teda sako som kúpil, ale čisté a ja som naňho vyšil vzory gitár. Jeden človek bol veľmi neodbytný, aby som mu moje sako predal a ponúkol mi naozaj veľa peňazí. Vtedy som si povedal, OK, predám. Veď si urobím nové. Lenže som predal aj ďalšie a ďalšie. Tak som pripravil „skladové zásoby“, rôzne veľkosti. Teraz mám v zálohe 30 kusov a nielen pánske, ale aj pre dámy. Vždy dopĺňam, keď sa minie.

Podieľate sa aj fyzickou prácou na ich tvorbe, alebo len navrhujete?

Každé navrhujem osobne – najprv si dizajn vytvorím v počítači a potom ho sám vyšijem, takže je to moje dielo.

Ako ste objavili z Las Vegas Slovensko, Bratislavu, Trenčín?

David Starr
David Starr

Dlhá história, ale pokúsim sa stručne. V Las Vegas som spoznal slovenského rockera Vlada Koleniča, ktorý emigroval ešte z Československa a tam žil. Skamarátili sme sa. Keď mal pred dvoma rokmi na Slovensku premiéru film o jeho kapele Taktici večne živí, tak som prišiel s ním a veľmi sa mi tu páčilo. V lete som bol v Európe na dovolenke, navštívil som aj Bratislavu a dozvedel som sa o výstave Trenčín mesto módy. Zoznámil som sa so sympatickým Jožkom Grondžákom, ktorý tam mal stánok. Dozvedel som sa, že oblieka zaujímavých ľudí na Slovensku, aj na galavečer obliekol moderátora Thomasa Puskaillera, okrem iných. Pôvodne som chcel len poslať saká a vystaviť ich v rámci jeho stánku, ale potom som si povedal – Bratislavu kedykoľvek rád znova uvidím, kúpil som si letenku a prišiel som osobne. Mám tu už veľa priateľov, čo ma teší.

Vedeli by ste si predstaviť žiť tu?

Teraz momentálne ešte nie, som svetobežník, ale keby som tu našiel lásku, oženil by som sa, viem si to predstaviť. Zatiaľ mi vyhovuje cestovanie Las Vegas – Praha – Bratislava – Trenčín…

Predávate aj inde ako známym?

Áno, začal som dodávať do butikov a plánujem expandovať do sveta, Slovensko je prvou krajinou (úsmev).

Je náročná výroba jedného kusa saka?

Nie je to jednoznačné, záleží od viacerých faktorov. Každé sako má inú kvalitu, inú cenu, takže sa to odvíja aj od toho. Dôležité je, či je výšivka len vpredu alebo aj na chrbte či rukáve. Ale baví ma to.

Vyšité vpredu, vzadu i na rukáve – koľko času potrebujete na vyšitie?

Keď mám náladu a všetko klape, tak 4 – 5 hodín. Niekedy sú zložité farby, musím dať spodnú farbu bielu, lebo nenájdem odtieň bledej ako potrebujem a na ňu nanášam ďalšiu farbu.

David Starr a Vlado Kolenič
David Starr a Vlado Kolenič

Kde sa to vôbec vo vás vzalo – šiť, ako ste objavili ten talent v sebe?

Keď mi niečo napadne, som odhodlaný to robiť a verím, že to dokážem. Okrem varenia, ale je pravda, že to som neskúšal. Keby som začal, zrejme by som sa to naučil.

Čo ste vyštudovali?

Grafický dizajn. Robil som pôvodne iluzionistu, preto som úspešný aj v magických efektoch na javiskách umelcov a často si ma najímajú len na túto časť. Aj to som sa naučil (úsmev). Potrebujem však stále niečo nové a teraz ma baví dizajn pódií a saká.

Máte predstavu, koľko ste ušili sák?

Robím to len od marca minulého roka – 40 som predal a viac ako tridsať mám pripravených na export.

Máte v pláne ďalšiu činnosť, ktorou nás prekvapíte nabudúce?

Vlastnú televíznu šou „Rock & Roll Designer“, kde by som využil svoje skúsenosti, kontakty, chcem prezentovať po svete svoju prácu, či už saká alebo aj pódiá. Dúfam, že aj tento sen si čoskoro splním. Už to nahrávam od minulého roku. Mám aj zábery z Bratislavy a Prahy. Hudbu k tomu píše Vlado Kolenič. Keď to všetko zeditujeme, potom to začnem ponúkať televíziám.

Máte aj iné hobby okrem práce?

Zbieram gitary, ktorých mám okolo štyridsať napriek tomu, že hrať neviem. Nikdy som to neskúšal.

Text a foto: Anna Ölvecká