Čriepky zo sveta automobilov

285
Mercedes

Vo svete sa každodenne odohráva mnoho zaujímavých udalostí, preto sme vybrali zopár z tých, ktoré sa odohrali iba nedávno. Veríme, že vás zaujmú.

Najväčší trh s elektromobilmi

Najväčším trhom s automobilmi na svete je čínsky. Tento jav prináša aj negatívne dopady, preto sa tamojší zodpovední snažia presadiť ekologickejšiu techniku v podobe elektromobilov. Zo štúdie nezávislého nemeckého inštitútu pre automobily a mobilitu CAM vyplýva, že v minulom roku sa tu registrácie elektromobilov zvýšili o 53 %, na 777-tisíc vozidiel. Zaujímavé je, že druhý najväčší trh s elektromobilmi – v USA – zaznamenal nárast o 24 %, na 194-tisíc elektromobilov. V Európe je najvýznamnejším hráčom Nórsko, tu vzrástol vlani predaj elektromobilov o 39 %, na 62-tisíc kusov.

Elektromobil
Elektromobil

Ferrari chce uviesť SUV

Producent rýdzo športových vozidiel, charizmatické Ferrari, mieri do sveta automobilov SUV. Podľa aktuálnych správ už na ňom pracuje, o dátume uvedenia na trh sa dá zatiaľ iba špekulovať. Blížiaci sa autosalón v Ženeve dáva možnosť odkryť dačo viac, tak uvidíme, či sa tak stane. Do tohto segmentu chcú v nasledujúcom období vstúpiť aj ďalšie značky, nechajme sa prekvapiť.

Kia Forte

Automobilka Kia odhalila v Detroite novú generáciu štvordverového automobilu Forte, ktorý veľkostne zodpovedá v Európe predávanému modelu cee´d. Hoci sa v našom európskom teritóriu pravdepodobne predávať nebude, predpokladá sa, že sa línie najmä prednej časti aplikujú na nový modelový kompaktný rad cee´d tretej generácie. Ten sa má výstavne predstaviť na autosalóne v Ženeve.

Kia Forte
Kia Forte

Výnimočný terénny automobil

Na pôde detroitského autosalónu sa zjavila tretia generácia ikony terénnych vozidiel – Mercedes-Benz triedy G. Toto mimoriadne nadané vozidlo, schopné zdolávať najťažšie terény, si zachováva tradičný dizajn, je však mierne oblejšie a širšie. Výnimočné jazdné vlastnosti v ťažkom teréne posúva na ešte vyšší level, pričom disponuje svetlou výškou 241 mm. Vozidlo má rebrinový rám, tri diferenciály s uzávierkami a redukciou. Nový G-Mode sa aktivuje automaticky po zaradení redukcie alebo uzavretí diferenciálov a zabezpečuje vozidlu čo najlepší pohyb v teréne. Pohon obstarajú 6- a 8-valcové agregáty, vo verzii AMG je k dispozícii dvanásťvalec. Trieda G sa naďalej bude vyrábať v rakúskom Grazi.

Dôstojná oslava výročia

Najnovšie gratulácie smerujú k výrobcovi modelu Corvette – Chevroletu. Chýrny športový automobil oslavuje svoje 65. narodeniny, a to najdôstojnejším spôsobom. Pri tejto príležitosti totiž vznikla limitovaná edícia Corvette Z06 Geiger Carbon 65 Edition. V rámci tohto počinu sa k majiteľom dostane 650 exemplárov odetých do karbónu a ponúkajúcich nefalšovanú športovú výkonnosť. Pohonná jednotka dodáva maximálny výkon 566 kW (770 k)/6500 ot./min a krútiaci moment 989 Nm/3350 ot./min. Niet divu, že na 100 km/h „vystrelí“ z pokoja za 2,9 s a dokáže uháňať rýchlosťou až 337 km/h (my dodávame, že sa len treba vydať na niektorý pretekársky okruh s dlhšou rovinkou).

Carbon 65 Edition
Carbon 65 Edition

Bilancia Lamborghini

Na začiatku rokov sa vždy bilancuje predaj vozidiel v roku predchádzajúcom. Urobila tak aj značka Lamborghini, ktorá oznámila, že v roku 2017 predala rekordný počet svojich produktov. Znamená to, že k majetným majiteľom sa dostalo 3815 klenotov s býkom v logu, čo je o 10 % viac ako v roku 2016. Tu je prvá pätica krajín, kde sa Lamborghini predáva najviac – USA (1095 vozidiel), Japonsko (411), Veľká Británia (353), Nemecko (303) a Čína (265).

Lamborghini
Lamborghini

Dobré výsledky

Z luxusných značiek si ešte všimneme producenta Rolls-Royce, ktorý oznámil taktiež výsledky predaja svojich vozidiel v minulom roku. Na celom svete sa predalo 3362 exemplárov z modelov Ghost, kupé Wraith a kabriolet Dawn. Automobilka tieto výsledky pokladá za úspešné, lebo v jej ponuke kvôli generačnej obmene chýbal model Phantom, výroba ďalších modelov sa skončila ešte v roku 2016. Nový Phantom má v tomto roku prispieť k výraznejšiemu nárastu predaja.

Rolls-Royce
Rolls-Royce

Autor: Peter Stano, foto: archív