Dotknite sa hviezd: Ikonické mrakodrapy sveta

583
Capital Gate Amusing Planet
Capital Gate je šikmejší ako známa veža v Pise, 18-stupňový sklon robí z tejto stavby najšikmejšiu budovu sveta.

Na svete je niekoľko stavieb, ktoré vám umožnia dotknúť sa hviezd a priblížiť sa k nebu. Prvé mrakodrapy, teda budovy, ktoré presahujú minimálnu výšku 100 metrov, postavili v Amerike; postupne sa k oblohe začali približovať aj ľudia na iných miestach sveta.

Momentálne najvyššou budovou sveta je Burdž Chalífa, mrakodrap v Spojených arabských emirátoch, ktorý meria 828 metrov.

Burdž Chalífa: Najvyšší mrakodrap s rukopisom Giorgia Armaniho

Mrakodrap Burdž Chalífa, ktorý sa nachádza v Dubaji, je najvyšším mrakodrapom sveta. Vysoký je neuveriteľných 828 metrov a jeho súčasťou je okrem iného aj luxusný hotel Armani, ktorý zaberá 11 poschodí budovy. Na exteriérovom aj interiérovom dizajne hotela sa slávny taliansky módny guru Giorgio Armani podieľal osobne. Dizajn izieb je pomerne strohý, dôležité sú čisté línie a tiež pohodlie. Giorgio Armani navrhoval všetko od dizajnu izieb až po najmenšie detaily, akými sú napríklad tkaniny v izbách.

Okrem hotela Armani v mrakodrape Burdž Chalífa nájdeme luxusné byty, kancelárie, wellness centrá a plavecký bazén. So stavbou sa spája hneď niekoľko rekordov: okrem najvyššej stavby získala aj ocenenie ako budova s najväčším počtom poschodí na svete a má tiež najvyššie položenú vyhliadkovú plošinu (na 148. poschodí, vo výške 555 metrov nad zemou), ktorú by asi nemali navštevovať ľudia trpiaci závratmi. V budove sú rýchle výťahy a môžete si zaplávať v najvyššie položenom bazéne. To „naj“ si užívajú aj umývači okien, ktorí čistia okná na budove zavesení na lanách vo výške 800 metrov nad zemou.

Burdž Chalífa
Burdž Chalífa je najvyššou budovou na svete, meria neuveriteľných 828 metrov a na návrhu dizajnu budovy sa podieľal aj módny návrhár Giorgio Armani.

Shanghai Tower, ekologický mrakodrap

Druhou najvyššou budovou sveta je Shanghai Tower, ktorú vlastní čínsky štát. Budova je vysoká 632 metrov a má 128 poschodí. Je druhou najvyššou stavbou na svete a najvyššou v Číne. Slúži predovšetkým na kancelárske účely, no sú v nej tiež obchody, observatórium či wellness centrá. Shanghai Tower býva označovaný aj ako najekologickejší mrakodrap – využíva napríklad dažďovú vodu, ktorá sa odvádza do kontejnerov pod hotelom a následne sa využíva na chod budovy. Pri výrobe elektriny pomáhajú veterné turbíny umiestnené priamo na stavbe. Do posledného poschodia druhej najvyššej budovy sveta je pomerne rýchla cesta, výťahy v tejto budove majú rýchlosť až 74 km/h. Budova je rozdelená na deväť samostatných zón s vlastnými záhradami, kaviarňami a obchodnými domami. Celá konštrukcia je zakrytá sklenenou fasádou, takže zvonka toto vnútorné členenie nie je vidieť. Do druhého najvyššieho mrakodrapu sveta sa naraz vojde až 16 000 ľudí. V Šanghaji sa nachádza ešte jeden z ďalších ikonických mrakodrapov: Shanghai World Financial Center, ktorý má pre svoj tvar prezývku „Otvárač fliaš“. Mrakodrap má na vrchole obdĺžnikový otvor, ktorý tlmí nápory vetra. Budova meria 492 metrov.

Shanghai Tower
Shanghai Tower je druhou najvyššou budovou a býva označovaný aj ako najekologickejší mrakodrap. Neďaleko tohto mrakodrapu je Shanghai World Financial Center, ktoré pripomína otvárač fliaš.

Najšikmejšou stavbou sveta je mrakodrap v Abú Dhabí

Capital Gate, miestnymi prezývaná ako „Padajúca veža“, je najšikmejšou stavbou na svete, ktorá zdobí Abú Dhabí. Futuristický dizajn a sklon budovy z nej robia aj jednu z najfotogenickejších stavieb sveta. V porovnaní s inými svetovými mrakodrapmi nie je síce najvyššia (meria iba 160 metrov), jej netradičný vzhľad a hlavne 18-stupňový sklon jej však zabezpečili zápis do Guinnessovej knihy rekordov. (Na porovnanie – šikmá veža v Pise má sklon 4 stupne.) Povrch mrakodrapu tvoria malé sklenené panely v tvare diamantov, ktoré do seba kompaktne zapadajú. Capital Gate je sídlom luxusného päťhviezdičkového hotela, relaxovať tu môžete v bazénoch, záhradách alebo wellness centrách. Na streche mrakodrapu je možné pristáť helikoptérou a užiť si luxus v jednom z dvoch top apartmánov hotela Hyatt.

Autor: Linda Vojancová, foto: burdjkhalifa.ae, dezeen.com, amusingplanet.com