Alpské jazerá

631
Švajčiarsko Riffelsee
Riffelsee – Švajčiarsko

Keď sa povie „dovolenka“, tak si väčšina z nás zrejme vybaví nejaké krásne miesto na pláži. My Slováci to už máme akosi v sebe. Nie každý však za dovolenkou ide k moru.

Príjemné chvíle, či už v spoločnosti niekoho iného alebo osamote, sa dajú zažiť napríklad aj v horách. No a v letnom období nie je na škodu vybrať sa tam, kde sú trebárs krásne jazerá. Čo tak Alpy? Veď sú len na skok!

Bled – Slovinsko

Vysvetliť cudzincovi rozdiel medzi touto a našou krajinou sa môže niekedy zdať ako celkom zložitá záležitosť. Vždy ma však zachránili tyrkysové rieky a jazero Bled. Ani jedno u nás doma nemáme a takmer každý, kto pozná aspoň ako-tak jednu z menovaných krajín, pochopí, kto je kto.

Slovinsko Bled
Bled – Slovinsko

Neďaleko Národného Parku Triglav, ktorý je pýchou celého Slovinska, sa príroda vo svojej kreatívnej tvorbe nezastavila, ale pokračovala ďalej. Výsledkom jej prác je práve toto jazero a jeho krása sa rozšírila po celom svete. Aj preto tu pravidelne chodia turisti z ďalekých aj blízkych krajín, aby videli to, na čo sú Slovinci právom pyšní.

Uprostred vodnej plochy stojí malý kostolík, ktorý sa dá sledovať z brehov. Pohľad naň si vysníval nejeden fotograf a nadšenec zbierania zážitkov z cestovania. No a aj preto tam chodia doteraz.

Plansee – Rakúsko

Rakúsko-nemecké pohraničie je miesto, kde je voda v jazere čistá ako smaragd. Naokolo nikde nič. Ani živej duše, ktorá by ma dokázala vytrhnúť z pocitu, že sa mi to všetko asi len sníva. Nič také nebolo potrebné a ja viem, že to všetko bola realita. Panenská príroda lemovaná skalnatými kopcami, aké je možné vidieť práve tu, v Tirolsku.

Rakúsko Plansee
Plansee – Rakúsko

Ešte aj tie kravy, čo sa pásli na paši, vyzerali, že si to prostredie dokonale užívajú alebo sú tiež na dovolenke.

Ďalší šok sa dostavil za krátku dobu – keď som zistil, koľko stojí domáci schnitzel, tak som nevedel, či sa mi hlava zatočila z tej ceny alebo z krásnej dievčiny v tradičnom rakúskom oblečení.

Tegernsee – Nemecko

„Mekka“ nemeckých turistov „vo svojom veku“ je práve tu v okolí tohto jazera. Nechápem však, prečo je tento prívlastok spojený len so seniormi. Pravidelne tu chodí počas celého roka množstvo ľudí radiacich sa do všetkých vekových kategórií.

Nemecko Tegernsee
Tegernsee – Nemecko

Ktovie, či za to môžu kúpeľné dedinky v jeho okolí alebo športové dianie na jazere, kde sa pretekajú pravidelne o titul najlepších plachtiacich kapitánov. Môže to však pokojne byť aj hodovanie po skončení závodov, kde sa podávajú lokálne špeciality a, samozrejme, pivo, pivo, pivo…

Turistika má v okolí tohto jazera takisto svoje pevné miesto a výstup na ktorýkoľvek z priľahlých kopcov si zapamätá každý, kto ho absolvuje.

Riffelsee – Švajčiarsko

Nie náhodou, ale celkom zámerne je na konci zoznamu práve toto malinké a možno aj neznáme jazero vo Švajčiarsku. Jeho meno zrejme veľa neprezrádza, no svojou polohou si zabezpečilo celosvetovú slávu.

Švajčiarsko Riffelsee
Riffelsee – Švajčiarsko

Na jeho hladine sa totižto odráža majestátny štít Matterhorn. To už je zrejme trochu viac známy pojem a aj ja som sa tu vybral práve kvôli tomu. Už aj samotná cesta k jazeru je očarujúca, no a na finále sa teší asi každý.

Sledovať západ slnka za Matterhornom na brehu tohto vysokohorského jazera bol zážitok na celý život. Tí, čo mali viac šťastia, mohli vidieť aj to, ako sa milióny hviezd na nočnej oblohe pomalým tempom presúvajú svojou obvyklou cestou.

Text a foto: Aleš Tvrdý