Tajomné bazáre Istanbulu

664
Egyptský bazár
Egyptský bazár

Odnepamäti je turecký Istanbul mestom, ktoré sa intenzívne spája s obchodom. Je zároveň križovatkou kultúr a fascinujúcou metropolou na dvoch kontinentoch, bránou do sveta Orientu a obľúbeným cieľom cestovateľov.

Z geografického hľadiska má najväčšie turecké mesto jedinečnú polohu a aj preto sa tu sústreďoval obchod. Do ústia zátoky Zlatý roh prichádzali denne lode kupcov, ktoré z ďalekých krajín zámoria privážali vzácne koreniny, exotické plody, drahé látky a kovy, keramiku a mnoho ďalších vecí. Ani dnes nie je zložité predstaviť si toto všetko, ak sa, samozrejme, v tomto meste a prístave ocitnete. Z pobreží sa postupne obchod presúval vyššie, do vybudovaných tržníc a bazárov, ktoré rýchlo vyrastali na svahu nad prístavom.

Bazár Istanbul
Ak by ste sa z Egyptského bazára vybrali o niečo vyššie, prídete k najznámejšiemu a najväčšiemu bazáru, ktorý sa nazýva Veľký.

Egyptský bazár

Čulý ruch a pre nás tak trochu chaos panuje pri Galatskom moste už od skorých ranných hodín. Je to miesto, ktoré uchváti azda každého návštevníka Istanbulu. Dominuje tu Nová mešita, najmladšia z tých ďalších, ktoré v meste uvidíte. Najviac fascinujúcim miestom je však Egyptský bazár, ktorý napokon aj patrí do komplexu Novej mešity.

Nádherné priestory tejto starodávnej zastrešenej tržnice, alebo starobylého lahôdkarstva, sú presýtené mixom exotických farieb a najmä vôní. Špecifické prítmie dodáva bazáru originálnu atmosféru, priam mystickú. K tomu neutíchajúci dav ľudí, ktorý rozhodne nepôsobí až tak skľučujúco. Túlať a objavovať sa tu dá celé hodiny. Je, samozrejme, zložité odolávať niekedy až príliš dotieravým predavačom.

Nádherné priestory tejto starodávnej zastrešenej tržnice, alebo starobylého lahôdkarstva, sú presýtené mixom exotických farieb a najmä vôní.

Zo spletitého labyrintu uličiek však napokon rozhodne naprázdno neodídete. V ponuke sú vzácne a aj doposiaľ nepoznané koreniny, kde rozhodne využite príležitosť dať si namiešať niečo originálne. Nájdete tu čaje, kávu, oriešky, suché plody, sladkosti, bylinky, med, syry, rôzne delikatesy. Ako budete postupovať ďalej do útrob bazáru, objavíte zlatnícke obchodíky, ale aj vzácne parfumy. Tovary pochádzajú nielen z Egypta, ale aj Iránu či Jemenu.

Bazár Istanbul

Veľký bazár

Istanbulské bazáre sú akoby mestami v meste. Je to dokonalý systém uličiek a hlavných ulíc, pre nás možno až neprehľadné bludisko, kde sa napokon aj veľmi ľahko stratíte. Ak by ste sa z Egyptského bazára vybrali o niečo vyššie, prídete k najznámejšiemu a najväčšiemu bazáru, ktorý sa nazýva Veľký. Možno aj preto má až 17 vchodov. Údajne je to najväčšia tržnica sveta, kde je množstvo obchodíkov, takmer 10 km zastrešených uličiek a prekvapivo až 19 fontán.

Bazár Istanbul
Aj tu nájdete zlatnícke obchody a dielne, takisto množstvo reštaurácií a kaviarní.

Veľký bazár, ktorého základy boli položené už v 15. storočí, denne navštívi vyše pol milióna návštevníkov, domácich aj turistov. Tí sú unesení podmanivou atmosférou tohto miesta, ktorej sa máločo vyrovná. V ponuke sú koberce, kožené odevy, šperky, doplnky, starožitnosti, keramika, medené predmety, ale aj bezvýznamná veteš a nepotrebnosti. Čo-to sa tu dokonca aj vyrába.

Aj tu nájdete zlatnícke obchody a dielne, takisto množstvo reštaurácií a kaviarní. A ak budete chcieť obstáť, rozhodne zjednávajte. To totiž ku koloritu orientálnych nákupov patrí. Potom sa zrejme vyberiete objavovať aj ďalšie bazáre v meste. Zaujímavý je napríklad knižný bazár, kde si na svoje prídu napríklad aj milovníci starých máp.

Text a foto: Daniel Košťál