Máte po krk šéfa? Tak freelancujte!

2846
Freelancer

V poslednej dobe sa čoraz častejšie začína skloňovať slovo freelancer. Pre niekoho úplne neznámy pojem, pre iného spôsob, ako sa odpútať od večne naštvaného šéfa či presne stanovenej pracovnej doby.

Stále viac ľudí túži byť pánom svojho času a užívať si benefity života na voľnej nohe. Predtým, ako sa rozhodnete opustiť terajšie zamestnanie, si však dobre premyslite, či je pre vás freelancovanie „to pravé orechové“.

Na voľnej nohe

Neprajnosť kolegov, nekonečné porady a desivý pohľad na výplatnú pásku. Aj to sú problémy, s ktorými sa denne stretáva väčšina ľudí. Ak si chcete užívať život a byť nezávislý od zamestnávateľa, existuje viacero riešení. Jedným z nich je podnikanie na voľnej nohe, pri ktorom môžete naplno využiť svoje schopnosti a kreativitu. Zužitkujte predchádzajúce pracovné skúsenosti a začiatok práce z domu pre vás nebude vôbec ťažký. Navyše, freelance môžete rozbehnúť aj s malým rozpočtom.

Freelancer

Začnite robiť to, čo vás baví

Freelance ponúka komfort, o ktorom sme pred pár rokmi mohli len snívať. Neustále totiž pribúdajú pracovné pozície, ktoré je možné vykonávať z domu. Pritom stačí len internetové pripojenie, počítač a štipka kreativity. Copywriting, online marketing či grafika. To je len niekoľko pracovných oblastí, pri ktorých možno vyskúšať homeoffice. Viete pútavo písať, alebo si skvele rozumiete s grafickými programami? Tak neváhajte a ponúknite svoj talent svetu. Okrem skvelého pocitu z dobre vykonanej práce vás určite poteší aj odmena. Smelo do toho!

Freelancer

Freelance plný výhod

Freelancovanie so sebou prináša veľkú mieru flexibility. Môžete pracovať vtedy, kedy vám to najviac vyhovuje, a to z ktoréhokoľvek miesta na svete! Je len na vás, či to bude pohodlie vašej obývačky alebo pláž na Bali. Či budete pracovať cez deň alebo v noci. To, čo je dôležité, sú uzávierky, ktoré sa snažte vždy dodržiavať. Inak si len veľmi ťažko vybudujete dobré meno a prilákate ďalších klientov. Veľkým benefitom homeoffice je tiež nepochybne to, že si večer nemusíte lámať hlavu nad tým, čo si ráno oblečiete. Biznis oblečenie nechajte pokojne na dne šatníka, veď doma môžete pracovať v teplákoch, či dokonca v pyžame…

Freelancer

A čo nevýhody?

Samozrejme, každá minca má dve strany a inak tomu nie je ani pri práci z domu. Flexibilita je určite fajn, ale pri freelancingu sa musíte spoliehať výhradne na seba. Nemôžete zájsť za kolegom do vedľajšej kancelárie a požiadať ho o radu, alebo ho poprosiť, aby za vás zajtra zaskočil v práci. Dovolenku môžete bežne zamestnaným ľuďom len ticho závidieť a zabudnite aj na ďalšie benefity, ktoré sú tiež súčasťou zamestnaneckého pomeru.

Rozvrhnite si pracovný deň

Ak ste sa rozhodli pre prácu z domu, nezabudnite, že si vyžaduje do detailu premyslený časový manažment. Vymedzte si čas na prácu, ale aj na prestávky. Odstráňte zo svojho dosahuvšetky veci, ktoré by vás mohli pri práci rušiť a výnimkou nie sú ani sociálne siete, ktoré sú najväčším požieračom času. Keď budete mať pracovný deň správne rozvrhnutý, určite vám ostane čas aj na koníčky, dlhší obed či prechádzku v parku. Naopak, ak si prácu zadelíte zle, nakopí sa vám tak, že nebudete vedieť, čo urobiť skôr.

Freelancer

Sebadisciplína na prvom mieste

Sociálne siete nás vedia veľmi ľahko odpútať od pracovných povinností. Vtipné video, zaujímavý článok či správy od priateľov. Zrazu zisťujete, že ste na internete strávili aj hodiny. Ak pracujete doma, skutočne pracujte a zabudnite aj na domáce práce, dlhé telefonáty s mamou či venčenie domáceho miláčika. Hoci to ide len veľmi ťažko, s trochou sebadisciplíny to určite dokážete.

Partnerom Grand Magazine a tohto článku je Jooble.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com