Kvet kamélie ako znak noblesy

482
Kamélie

Nádherné kvety kamélií, ktoré dnes obdivujeme skoro na jar v botanických záhradách, boli v 19. storočí neodmysliteľnou súčasťou spoločenskej prestíže. Čím si tento krehko pôsobiaci kvet získal priazeň?

Kamélia je vždyzelená drevina, ktorá pochádza z ďalekej Ázie – Kórei, Japonska či Číny. Rozkvitá v zime, kedy je iných kvetov menej a aj preto je každý jeden kvet vzácny. Jednotlivé kvety kamélie pôsobia sviežo, no zároveň krehko a ušľachtilo. Môžu byť jednoduché plné, alebo poloplné. Najčastejšie sú ružové, biele či žlté.

Kamélie

Vypestovať tieto kvety nie je vôbec jednoduché, drevina si v našich podmienkach žiadala špeciálne podmienky oranžérie. A tak ju ani v minulosti nemohol pestovať hocikto. V 19. storočí však obľuba pestovania kamélií medzi bohatšími ľuďmi prudko narástla a v tomto období vznikali pri šľachtických sídlach aj hodnotné zbierky týchto rastlín a nevyhnutné priestory – presklené oranžérie. Mnohé z nich, napríklad na Morave pri zámku v Kroměříži či Rajci, môžeme obdivovať ešte aj dnes. Vyše storočné exempláre sú každoročne bohato obsypané kvetmi a dajú sa pozrieť v rámci tradičných slávností kamélií.

Kamélie

Ruža z Číny

Aj toto označenie bolo pri kaméliách zaužívané. Do Európy, konkrétne do Portugalska, sa prvá kamélia dostala vďaka moreplavcom v 16. storočí. Obľuba pestovania týchto exotických kríkov sa rýchlo rozšírila aj do ďalších krajín. V druhej polovici 19. storočia vyvolala táto rastlina doslova ošiaľ. O kaméliách sa veľa písalo, hovorilo, nádherné kvety boli inšpiráciou pre umelcov, na mnohých obrazoch dnes vidno práve kamélie a spisovateľov. Mnohým je známy román Dáma s kaméliami od Alexandra Dumasa. Kamélie sa objavovali v kyticiach, na slávnostných stoloch, typické bolo pre ne umiestnenie v gombíkovej dierke pánskych kabátov či ako ozdoba dámskych šiat a vlasov.

Kamélie

Kvety kamélií sprevádzali v šľachtických sídlach krsty, svadby aj pohreby. Žiadna väčšia spoločenská udalosť sa bez nich nezaobišla. Už v 19. storočí pôsobilo v Európe množstvo šľachtiteľov kamélií a vznikali aj kluby ich priaznivcov. Kamélie boli pomerne rozšírené a obľúbené. Každý, kto niečo znamenal, chcel mať tento krík vo svojej blízkosti. Hoci postupom času móda kamélií upadla, dnes sa naďalej pestujú a k dispozícii je neuveriteľných 30-tisíc kultivarov.

Nie celkom jednoduché pestovanie spôsobilo, že tejto rastline sa aj dnes darí tam, kde je jej venovaná vhodná starostlivosť. Nie je to typická rastlina pre prekúrené moderné byty, tu rýchlo hynie. V zimnej záhrade či oranžérii sa jej však darí veľmi dobre. Dokonca môže byť dlhoročným klenotom a originálnym prvkom. Najstaršiu žijúcu kaméliu rastúcu v Európe by ste našli v Nemecku a pestuje sa tu už vyše 100 rokov.

Kamélie

Z lesa do paláca

V pôvodnej domovine kamélie rastú v chladných horských lesoch a neraz dosahujú výšku až 10 m. Tvoria kry alebo menšie stromy. U nás takúto výšky nedosiahnu, pestovať sa dajú len v črepníkoch v interiérových priestoroch. Málo sa vie, že do rovnakého rodu ako kamélia patrí aj oveľa známejší čajovník.

Text a foto: Daniel Košťál