Nissan X-Trail – Univerzálny kamarát

176
Nissan X-Trail

Najlepším barometrom úspešnosti automobilu sú počty jeho predaja. A na tejto pomyselnej stupnici je X-Trail vo svojej kategórii najvyššie.

Ako plynie čas, treba trendy úspešnosti zachovávať, preto si aktuálne SUV pridalo kus modernizácie. Hovoríme o facelifte, ktorý sa podľa nášho osobného názoru vydaril. A pretože ide o jemné, zušľachťujúce a omladzujúce zásahy, premeny sa dajú nájsť najmä na prednej časti vozidla, do ktorej môžu byť v rámci aktuálneho trendu nainštalované svetlomety vystrojené LED diódami s adaptívnym systémom (najvyššia výbava ich má štandardne).

Nissan X-Trail

Pohľad pod kapotu

Nový naftový motor 2.0 dCi sa uplatnil v úlohe silného ťahúňa v predchádzajúcom modeli X-Trail, teraz pokračuje aj vo faceliftovanej verzii. Pri pohľade do technických parametrov je zrejmé, že najvyšší výkon je 130 kW (177 k)/3750 ot./min a krútiaci moment 380 Nm/2000 ot./min. Šesťstupňová manuálna prevodovka sa ovláda s presne premiestňujúcou sa pákou, krátke sú aj dráhy radenia. Charakteristika agregátu je vhodne zosúladená s odstupňovaním prevodovky. Pri bežnej prevádzke a štandardnej adhézii sa využíva efektívny režim pohonu predných kolies, ďalšími možnosťami voľby ovládačom na stredovom tuneli sú automatický mód pohonu všetkých kolies a rovnomerné rozdelenie pohonnej sily medzi prednú a zadnú nápravu (Lock).

Nissan X-Trail

Spoľahlivý pri jazde

Ak sa chcete pozerať na svet z nadhľadu, Nissan X-Trail ponúka tento štýl jazdy v plnej miere. Toto všeobecné konštatovanie platí nielen v rámci spevnených ciest, ale aj terénu. V prvom prípade dokáže SUV poskytnúť posádke príjemný cestovný komfort. Podvozok dokáže absorbovať bežné nerovnosti bez vyrušovania posádky. Vyššiu mieru nevôle prejaví iba po prejdení väčšej diery na ceste.

Technické vystrojenie zaručuje X-Trailu bezpečný pohyb v stredne ťažkom teréne, miernou nevýhodou pri absolvovaní väčších zlomov je menší nájazdový uhol vpredu. Svetlá výška 210 mm je dostatočná na to, aby sa dali pokorovať aj väčšie zvlnenia terénu či hlbšie vyjazdené koľaje. Z užívateľskej stránky teda Nissan X-trail rozhodne nesklame.

Ak sa chcete pozerať na svet z nadhľadu, Nissan X-Trail ponúka tento štýl jazdy v plnej miere.

Elegantné SUV absolvuje rozbeh z 0 na 100 km/h za 9,4 s, výrobca uvádza kombinovanú spotrebu 5,6 l nafty na 100 km. Pri takzvanej rodinnej jazde sa dá líšiť asi o 0,8 l, ak sa chcete pohybovať razantnejšie, potom sa dostanete na 7,0 l a viac.

Nissan X-Trail

Omladenie v interiéri

Ak nazrieme do interiéru, aj tu nastal posun k lepšiemu. Omladzovacia kúra sa zamerala najmä na použitie splošteného volantu, nové a kvalitnejšie materiály, ako aj hodnotnejšie poťahy sedadiel. Pri päťmiestnom variante majú pasažieri na batožinu k dispozícii objem 565 l (tretí rad sedadiel možno získať za príplatok). Verzia 2.0 dCi All Mode 4×4-i 6MT s výbavou Tekna je „akčne“ za 37 400 eur.

Text: Peter Stano, foto: Nissan