Čriepky zo sveta automobilov

203
Dacia

Z automobilového sveta prišlo viacero správ nielen o novinkách, ale aj o zaujímavých plánoch či udalostiach. Ponúkame opäť zopár z nich.

Z hry vstúpil do reality

Automobil, ktorý sa dostáva tohto roku na trate pretekárskych okruhov, sa pôvodne zjavil prostredníctvom konzoly PlayStation. Podľa špeciálu z hry vzniklo skutočné vozidlo Audi e-tron Vision Gran Turismo. Nebude však súčasťou boja o pódiové umiestnenia, ale bude slúžiť ako pretekársky taxík v rámci európskych podujatí „elektrických“ Formul E. Je to teda viac ako symbolický počin, veď tento koncept poháňa trojica elektromotorov, jeden vpredu a dva vzadu, teda ide o štvorkolku. Systémový výkon pohonu je 600 kW (815 k), pri pohotovostnej hmotnosti 1450 kg a ideálnom rozložení zaťaženia na obe nápravy v pomere 50:50 zabezpečuje vozidlo výbornú jazdnú dynamiku a pôžitok z jazdy. Šprint z 0 na 100 km/h trvá iba krátkych 2,5 s. Futuristický pretekársky taxík budú šoférovať švajčiarska pretekárka Rahel Freyová (bývalá účastníčka v DTM) a Talian Dindo Capello (trojnásobný víťaz v Le Mans).

Audi

Zaradený medzi špičku SUV

Novinka Maserati Levante Trofeo sa na autosalóne v New Yorku (NYIAS) predstavila v špičkovej kondícii. Zo začiatku sa bude premávať na cestách USA a Kanady, neskôr snáď osloví aj európskych milovníkov SUV patriacich do extratriedy. Veď posúďte: v dielni Ferrari vyladili agregát 3.8 Twin Turbo V8 na maximálny výkon 433 kW (590 k) a krútiaci moment dosahuje 730 Nm. V spolupráci s inteligentným pohonom všetkých kolies dokáže pohonná jednotka rozbehnúť Levante Trofeo z 0 na 100 km/h počas 3,9 s a maximum rýchlosti končí až za hranicou 300 km/h. K špecifickému jazdnému režimu Corsa sa pridávajú Launch Control a Maserati Integrated Vehicle Control (IVC), tvrdšie naladený podvozok stojí na 22-palcových kolesách.

Maserati

Úspešná prezentácia premiérového SUV

Lamborghini predstavilo svoje prvé SUV v Sant’Agata Bolognese 4. decembra 2017. Potom nastal čas jeho prezentácií na exkluzívnych miestach a u predajcov. Odvtedy absolvovalo Lamborghini Urus kontakty s odborníkmi, zákazníkmi, prominentnými hosťami a zástupcami médií v 114 mestách, cestu vo svete ukončilo po štyroch mesiacoch. Prijatie vozidla so športovými génmi bolo pozitívne. Pohon zabezpečuje agregát 4.0 V8 prepĺňaný dvoma turbami, ktorý dosahuje maximum výkonu 470 kW (650 k) a špičku krútiaceho momentu 850 Nm. Súčasťou pohonného reťazca je 8-stupňová automatická prevodovka, Urus zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,6 s a dosiahne rýchlosť 305 km/h.

Lamborghini

Dacia za hranicou 5 miliónov

Značka Dacia píše úspešné dejiny, veď od roku 2004 predala viac ako 5 miliónov vozidiel. V súčasnej produkcii sa nachádza šesť modelov a najúspešnejším je Sandero. Obľúbená Dacia Duster je dvojkou v C segmente SUV. Na tohtoročnom autosalóne v Ženeve sa predstavila nová limitovaná edícia modelov Stepway Sandero, Lodgy, Dokker a Logan MCV. Táto edícia ponúka úplne nový dizajn a prvýkrát zahŕňa automatickú klimatizáciu pre modely Sandero a Logan MCV. Dacia sa na slovenskom trhu umiestnila v minulom roku na deviatom mieste (4583 predaných vozidiel). Podiel 4,42 % znamená rekord predaja od uvedenia značky na slovenský trh. Najväčší záujem je o Daciu Duster, Sandero je na druhom mieste a tretí najpredávanejší je Logan MCV. Spolu dosiahli značky Dacia a Renault v roku 2017 na Slovensku najvyšší podiel predaja od roku 2010 (9,27 %) a súčasne najvyšší počet predaných vozidiel od roku 2010 – 9614 kusov.

Text: Peter Stano, foto: archív značiek