Parfumy, ktoré majú cenu zlata

1933
DKNY
Rubíny, zafíry, diamanty a turmalíny sú usporiadané tak, aby tvorili panorámu New Yorku.

V rebríčku najdrahších parfumov sveta pre rok 2018 figurujú flakóny s voňavým obsahom, ktorých cena sa pohybuje v miliónoch.

Túžba po vlastníctve neopakovateľného parfumu v nádhernom balení je odvekým snom o kráse a inakosti.

Čo ovplyvňuje cenu parfumu? Ingrediencie, flakón i marketing.

Najdrahšie parfumy sú výnimočné hneď z niekoľkých pohľadov. Jedným z nich je zloženie a špecifické ingrediencie, ktoré obsahujú. Môžu to byť drahé oleje alebo výťažky vôní z unikátnych kvetín, ktoré sa vyskytujú iba na niekoľkých miestach sveta.

Chanel
Zemiaková medaila patrí ikonickému parfumu z dielne Chanel.

Nemenej podstatné je balenie, ktoré často cenovo prekoná obsah flakónu. Fľaštičky najdrahších parfumov sú umeleckým dielom, ktoré môže zdobiť zlato alebo drahé kamene. Autormi flakónov sú často vychýrení návrhári a dizajnéri.

Cenu zvyšuje i autorstvo parfumu a taktiež marketingová kampaň, prípadne prepojenie vône so svetovými celebritami. Vplyv na výslednú hodnotu majú, samozrejme, aj limitované edície a počty kusov, v ktorých sa parfum vyrobí. Ak výrobcovia pustia do obehu iba niekoľko flakónov, ktoré majú aj umeleckú hodnotu, dostávajú sa do hľadáčika investorov.

Všetky tieto faktory ovplyvňujú ceny parfumov a sú spoločné pre vône, ktoré sa umiestnili v prvej desiatke najdrahších parfumov sveta pre rok 2018. Aké parfumy sa umiestnili na medailových pozíciách? Pokiaľ tipujete ikonický Chanel No. 5, musíme vás sklamať – tento parfum získal pomyselnú zemiakovú medailu. Predbehli ho hneď tri iné parfumy, ktorým patria prvé miesta.

Nemenej podstatné je balenie, ktoré často cenovo prekoná obsah flakónu.

3. miesto: Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes

Tento parfum sa umiestnil na treťom mieste predovšetkým vďaka svojmu obalu. Spoločnosť Baccarat pôvodne vyrábala nádherné artefakty z krištáľu. Do sveta vôní spoločnosť vstúpila v roku 1990 a odvtedy vydala už niekoľko limitovaných edícií drahých parfumov. Práve z jednej limitovanej edície je i Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes.

Baccarat
Na treťom mieste skončil parfum, ktorého ozdobou je krištáľová pyramída. Flakón vyrobili ručne majstri svojho odboru.

Flakón je ručne vyrobený tými najlepšími odborníkmi z Baccarat, jeho dominantou je pyramída z krištáľu. Parfum je vytvorený kombináciou kadidla, myrhy, santalového dreva, kardamomu a jazmínu. Cena sa pohybuje okolo 6 800 dolárov za uncu (asi 30 ml)

Clive Christian
Autorom parfumu, ktorý získal striebornú medailu, je Roja Dove, parfumový mág. Cennému obsahu zodpovedá aj luxusný flakón.

2. miesto: Clive Christian No. 1 Imperial Majesty Perfume

Nádherná vôňa v nemenej krásnom obale, ktorá pochádza z dielne Roja Dove, ktorého v odbore parfumérstva považujú za veľkého mága a za jedného z najlepších parfumérov vôbec. Clive Christian No. 1 Imperial Majesty Perfume je sofistikovanou kombináciou cenných ingrediencií. Jadrom parfumu je ylang-ylang, doplnený tahitskou vanilkou a indickým jazmínom. Dôležitou zložkou je tiež aróma santalového a cédrového dreva. Príprava parfumu a zrenia všetkých jeho zložiek trvá dlhšie než šesť mesiacov. Vzácny parfum si zaslúži i osobitý flakón. V tomto prípade je skutočne unikátny. Výroba flakónu je veľmi náročná, pretože je z krehkého materiálu. Hrdlo fľaše je vyrobené z 18-karátového zlata a korunou parfumu je 5-karátový diamant. Cena za uncu je 12 721 dolárov.

1. miesto: DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance Bottle

Najdrahším parfumom sveta pre rok 2018 je DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance Bottle. Tento parfum vytvorili najlepší dizajnéri Donna Karan New York. Autorom flakónu je Martin Katz. Pri jeho tvorbe strávil viac ako 1 500 hodín a výsledkom je jedinečná fľaštička, ktorú zdobia diamanty, zafíry, rubíny a turmalíny z rôznych častí sveta. Drahé kamene, ktoré zdobia parfum, majú svoj pôvod v Austrálii, na Srí Lanke alebo v Brazílii. Sú poskladané tak, aby vytvorili panorámu New Yorku. Flakón zdobí spolu 2 909 drahých kameňov. Parfum vznikol z ušľachtilých dôvodov, peniaze z jeho dražby putovali na charitatívne účely. Vydražili ho za 1 milión dolárov a stal sa tak najdrahším parfumom všetkých čias.

DKNY

Text: Linda Vojancová, foto: parfemusgrine.com, fragrances.bg, businessinsider.com, lolwot.com, pinterest, fragrantica.com