Adriana Sklenaříková: „Zrelé ženy majú iné prednosti ako krása.“

543
Sklenaříková
Adriana Sklenaříková

Slovensko navštívila, aby predstavila svoj prvý literárny počin, ktorým je kniha Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top.

Pre médiá priznala túžbu po dieťati aj dvojnásobné umelé oplodnenie, ktoré sa skončilo neúspechom. Krátko po tom, ako Slovensko opustila, prenikli na verejnosť správy, že je tehotná a koncom júla vo svojich 46-tich rokoch porodí dievčatko.

Vaša kniha vyšla najprv vo Francúzsku a teraz ste ju priniesli aj slovenským čitateľom…

Približne pred rokom som ju prezentovala vo Francúzsku a som veľmi potešená, že ju môžem predstaviť aj doma, na Slovensku. Aj keď je pravda, že vlastne pochádzam z krajiny, ktorá už neexistuje – z Československa. Kniha vo Francúzsku zaujala, mám dobré ohlasy, verím, že aj moji rodáci zo Slovenska si v nej nájdu pre seba niečo inšpiratívne.

Chodíte často na Slovensko?

Priznám sa, že teraz pomenej, spoje sú dosť komplikované. Z Viedne musím cestovať do Banskej Bystrice, čo je dosť ďaleko. Nedávno som bola na oslave maminej sedemdesiatky a teraz som tu kvôli knihe, ale opäť navštívim aj ju.

Nebolo by jednoduchšie, keby ste si ju vzali do Francúzska, kde žijete väčšinu času a aj vaša sestra je tam úspešná právnička?

Ako som spomenula, maminka mala sedemdesiatku, nevie jazyk, my pracujeme, cestujeme, bola by tam veľmi osamotená. Doma má priateľky, susedky, svoje prostredie, na ktoré je zvyknutá, nebolo by dobré sťahovať ju do neznáma.

Sklenaříková
Adriana Sklenaříková

Vo vašej knihe radíte ľuďom, ako si zlepšiť život. Existuje rada, ktorú ste dostali a považujete ju za najlepšiu v živote?

Skôr pravidlo, ktoré mi vštepovala moja starká – aby som sa v živote snažila byť dobrá. Každý večer si urobiť rekapituláciu, čo som v ten deň urobila dobre a čo zle… Víťazne by z toho malo vždy vyjsť dobro. O to sa snažím celý život – byť dobrým človekom. Moja kniha obsahuje základ pre človeka, ktorý sa nevenoval sám sebe, lebo nemal čas a teraz sa rozhodne, že ten čas nastal. Motívom knihy je program, ktorý vo Francúzsku pozerali televízni diváci v priebehu šiestich rokov a vydavateľstvo prišlo s ponukou, aby som z toho urobila knihu. Program je venovaný poznaniu vlastného tela, vhodnej výžive, prípadne pohybu, ktorý si telo v určitom štádiu vyžaduje, aby sme žili čo najdlhšie.

Vy osobne ste niekedy riešili problém vašej vlastnej krásy? Príroda k vám bola štedrá…

V štyridsiatke ma chytila panika, čo so mnou bude, lebo krása sa pominie (smiech). Zistila som však, že to bola zbytočná starosť, pretože svet potrebuje zrelé ženy, ktoré si našli svoje miesto – ako aj ja. Vieme, čo chceme, vieme povedať nie, ak je to potrebné. Vieme však povedať aj áno veciam, ktoré sú pre nás atraktívne, zaujímavé, čo nám dodáva sebavedomie. Máme vo vrecku iné prednosti ako samotná krása.

Ste známa tým, že máte rada chipsy…

Veľmi a veľa, pretože dobré jedlo (patria k nemu aj chipsy, tie najmastnejšie) je jedna z najväčších radostí života. Nedávam jedlo na prvé miesto, ale určite minimálne na tretie alebo štvrté. Zdravá výživa je super, šaláty a podobne, ale z času na čas to porušiť predsa nie je žiaden horor. Najväčší nepriateľ je cukor, ktorý spôsobuje aj predčasné starnutie. Naše telo potrebuje minimum glukózy – maximálne päť kociek cukru za deň, a pritom ho jeme niekoľkonásobne viac. On je ukrytý aj tam, kde ho nečakáme.

Jedlo ste zaradili na tretie miesto. Čo je na prvých dvoch?

Neviem, či môžem… Určite satisfakcia z práce, ak máte takú, ktorá je aj vaším koníčkom a sex. Je jedno, kto si to ako zoradí.

Mali ste obdobie, kedy ste sa cítili tučná?

Samozrejme, ja nemám uložené oblečenie v skriniach podľa farieb, ale podľa veľkostí. Po prázdninách a dovolenkách je to vždy horšie, ale napríklad môj manžel vďaka tejto knihe schudol dvadsať kíl. Prestal fajčiť, vtedy pribral, ale postupne dal všetko dolu, keď som nakrúcala spomínané relácie. Dodržiaval jednoduchý zákon – vydať viac energie ako prijať.

Text a foto: Anna Ölvecká