Interiér & exteriér

298
Gizmo interiér
Moderný rodinný dom – bungalov Gizmo – má úžitkovú plochu 69,3 m².

Ak práve riešite problém so zatieňovaním, meníte kľučky na dverách alebo potrebujete rýchlo bývať, ponúkame zopár tipov…

Ako vytvoriť blahodarný tieň

Keď je slnka priveľa, pomôže zatienenie okien a terasy. Horúcou novinkou je bioklimatická pergola Espacio, ktorá sa montuje na terasy rodinných domov, átria či verandy. Strechu tvoria hliníkové lamely, ktoré je možné naklápať až po uhol 140 stupňov, a tým regulovať prenikajúce slnečné lúče a teplotu pod pergolou. Maximálny rozmer pergoly je 7 x 4,5 metra. Na okná do interiéru možno použiť roletový systém Varieta, pre ktorý sú charakteristické kovové konzoly a hliníkový hriadeľ ukrytý v dizajnovej kazete. Roleta zatieni okno široké až 200 cm a ovláda sa kovovou alebo plastovou retiazkou či pomocou elektrického pohonu. Viac informácií na www.climax.cz.

Pergola espacio
Pergola espacio

Kľúče do 60 dní!

Radi by ste mali čo najrýchlejšie strechu nad hlavou? Moderné, ekologické, kvalitné a trendové bývanie poskytujú nízkonákladové montované Inovadomy. Patria do kategórie nízkoenergetických – prevádzkové náklady sú až o 80 percent nižšie ako v murovanom dome s rovnakou rozlohou. Použité certifikované materiály sa vyznačujú vysokou odolnosťou a trvácnosťou. Vďaka inovatívnym technológiám sa v interiéri vytvára optimálna klíma pre zdravie, čo vyhovuje aj alergikom. Hoci majú menšiu hrúbku stien ako murované domy, poskytujú dokonalú protihlukovú ochranu. Od postavenia základovej dosky sa môžete sťahovať do šesťdesiatich dní. Viac informácií ako aj možnosť získania dotácie, ktorej výška závisí od veľkosti projektu, sa dozviete na http://inovadomy.sk.

Gizmo exteriér
Výstavba domu nie je viazaná na počasie.

Robinson na križovatke

Ostrovček – áno či nie? Plánujete novú kuchyňu a stále pochybujete o praktickosti kuchynského ostrovčeka? Neváhajte, je to šikovné riešenie. Môžete doň skryť umývačku, rúru i riad; dizajn ozvláštniť poličkami. Poslúži aj na umiestnenie varnej dosky či drezu, ako plocha na krájanie alebo stolovanie. Kuchynský ostrovček musí veľa vydržať, a tak je dôležité vybrať si správny povrch dvierok. Akrylátový zaistí mimoriadnu odolnosť voči vysokým teplotám a vlhkosti. Dobrou voľbou pre ľahkú údržbu sú zasa frézované dvierka s fóliou na povrchu. Viac na www.trachea-dvierka.sk.

Akrylát
Akrylátový povrch sa vyznačuje vysokou odolnosťou.

Nekľučkujte pri výbere módnych kľučiek

Trendy roku 2018 hovoria jasne: hranaté tvary, ktoré v uplynulých rokoch vládli dizajnu v kovaní, miznú a kľučky sa zaobľujú. „Môžeme tiež počítať s pokračujúcim trendom minimalizmu, ktorý velí všetko čo najviac zjednodušiť či skryť. Rozety kľučiek sa tak zapúšťajú do dverí alebo úplne miznú,“ objasňuje Roman Ulich, hlavný dizajnér českej spoločnosti M&T, ktorá sa špecializuje na dverové a okenné kovanie. „Neviditeľnými sa stávajú aj pánty a veľmi intenzívne sa pracuje na koncepte otvárania dverí bez klasickej kľučky.“ Hitom sú matné povrchy, z farebnosti letí najmä čierna, no módne sú aj odtiene zlatej, bronzovej, medenej a hnedej. Mosadz je stále najvhodnejším materiálom na výrobu kľučiek, vznikajú však zaujímavé inovácie pri povrchových úpravách. „Príkladom je novinka z našej kolekcie – kovanie MINIMAL v podobe ručne brúseného, čierneho matného povrchu s hrubou 3D štruktúrou,“ vraví dizajnér. „Čoraz častejšie sú tiež netradičné kombinácie kovu s materiálmi, ako je napríklad sklo, drevo či koža na jednej kľučke.“ Viac na www.kliky-mt.cz.

MAXIMAL
Výplň modelu MAXIMAL je z brúsenej medi.

Pripravila: Dagmar Murgašová, foto: archív značiek