Porozumejte svojmu smartfónu

242
Smartfón

Dalo by sa povedať, že smartfóny sú dnes už osobnými počítačmi.

Mnohí z nás však stále len objavujú všetky ich skryté funkcie a niekedy si nevieme dať rady s bežnými používateľskými problémami. Prinášame vám zopár tipov a trikov, ako si poradiť s vaším telefónom.

Nezobrazuje sa ostatným vaše číslo?

CLIR

Stáva sa vám, že si kúpite nový telefón a keď s ním voláte prvýkrát, ozvú sa vám vaši kamaráti: „Prosím, kto volá?“ Tak tomu sa hovorí CLIR – Calling Line Identification Restriction. Teda blokovanie zobrazovania vášho čísla. To je služba, ktorú poskytujú operátori zadarmo. Ak niekomu voláte a nechcete volanému ukázať svoje číslo, dá sa to v telefóne zapnúť.

No volať dnes z utajeného čísla nie je celkom fér a v drvivej väčšine váš hovor volaný ani nezdvihne. Ako teda nastaviť nový telefón tak, aby sa vaše číslo zobrazovalo?

Detaily o nastavení volania nenájdete v nastaveniach systému Android, ale priamo v aplikácii Telefón. Vstúpte do nastavení a vyberte položku Ďalšie nastavenia. Tu nájdete Zobraziť ID volajúceho. Niekedy tu bude zobrazený nápis informujúci o tom, že nastavenia sú predvolené sieťou operátora. Niekedy to môže byť nastavené tak, že sa bude vaše číslo zobrazovať, inokedy bude každá nová SIM karta v telefóne nastavená tak, aby sa vaše číslo nezobrazovalo ostatným volaným. Stačí zmeniť predvoľbu na Zobraziť číslo. Odteraz už budú všetci vidieť vaše telefónne číslo.

Preč s nepotrebnými aplikáciami

Kúpili ste si telefón a po niekoľkých mesiacoch akosi nemáte priestor na nové aplikácie a hry? Pamäť telefónov nie je nafukovacia a občas bude nutné niektoré veci vymazať. Napríklad menej používané aplikácie. Ako ich nájsť? Rozhranie telefónov býva rôzne, no mnohé základy majú spoločné. Takže menej používané aplikácie môžete hľadať v časti Nastavenia – Batéria. Tu nájdete zoznam aplikácií, ktoré majú vysokú spotrebu ako aj tie, ktoré systém dočasne vypol, pretože ste ich 3 dni nepoužili. Takto to robia napr. telefóny od firmy Samsung.

Odinštalovanie

No a keďže v tomto zozname uvidíte práve takto optimalizované aplikácie, môžete sa ľahšie rozhodnúť, ktoré vymazať/odinštalovať.

Bežné odinštalovanie

Najrýchlejšou cestou, ako odinštalovať aplikácie, je urobiť to z hlavného menu. To znamená, že si aplikácie označíte z menu aplikácií a odinštalujete odtiaľ. Prvý spôsob je chytiť ikonu aplikácie a potiahnuť ju na horné menu a tlačidlo Odinštalovať.

Druhý spôsob: priamo v menu vybrať položku Upraviť alebo Odinštalovať a vtedy sa ku každej ikone doplní znamienko Mínus. Potom stačí len ťukať na ikony a programy odinštalujete. Takto to vidieť aj na našom obrázku.

Čo so spomaleným smartfónom?

Multitask

Občas sa stane, že sa smartfón mierne spomalí, no nie je to pravidlom. Iste viete, že Android ponúka zoznam otvorených a použitých aplikácií. Stlačte dotykové tlačidlo so štvorčekom a zobrazí sa tento zoznam.

Tlačidlom Zavrieť všetko ich odstránite z pamäte. Android si síce manažuje aplikácie sám, no niekedy mu treba pomôcť. Posunutím zobrazených náhľadov do strán ich môžete odstraňovať po jednom.

Kedy zatvárať aplikácie ručne?

  • Aplikácia sa spomalila alebo prestala reagovať.
  • Zapli ste omylom hru a chcete mať istotu, že nebude dlho zaberať miesto v pamäti RAM.
  • Chcete mať istotu, že aplikácie nebudú zbytočne bežať na pozadí a spotrebovávať energiu.

Máte aktuálny systém?

Aktualizácia

Nová verzia operačného systému by sa vám mala stiahnuť automaticky. Zvyčajne sa to tak aj spraví. Potrebujete však byť pripojení na internet a ešte trochu tomu môžete pomôcť aj vy. V časti Nastavenia – Informácie o telefóne alebo v časti Nastavenia – Aktualizácia systému môžete novú verziu alebo opravy pre váš systém skontrolovať ručne. Nie úplne vždy sa totiž nové verzie ukážu a takto si môžete z času na čas preveriť novinky sami.

Niekedy ide o kompletne nový systém, jeho opravy alebo napríklad aktualizáciu priamo od výrobcu, nie od Googlu. Výrobcovia zvyknú pridávať rozšírené funkcie do svojej nadstavby systému. Opravujú tiež stabilitu telefónu, problém s nadmernou spotrebou batérie a veľmi často aj fotoaparát.

Rýchlejšie nabíjanie telefónu

Nabíjanie

Tento tip je najmä pre tých, korí nemajú podporu rýchleho nabíjania telefónu. Nabíjanie z bežnej powerbanky alebo zapojením do počítača cez USB kábel nie je príliš rýchle. Limity batérie, čipu a nabíjacieho zdroja sa prekonať nedajú. No ak počítate každú minútu, treba obmedziť výkon, a teda aj používanie telefónu. Ideálne je vypnúť Wi-Fi, GPS a Bluetooth a pokiaľ možno ponechať telefón bez zapnutého displeja. No a, samozrejme, hranie hier na telefóne počas nabíjania veľmi spomalí tento proces. Možno sa vám už stalo, že počas hrania hry a zároveň nabíjania sa zobrazilo hlásenie o dočasnom zastavení nabíjania. Telefón mal totiž taký veľký odber energie z batérie, že nabíjačka nestíhala batériu aj dobíjať. Ak môžete, počas nabíjania nepoužívajte telefón a vypnite aj funkcie pripojení. Už pri 20-minútovom nabíjaní pocítite rozdiel v percentách.

Text: Michal Reiter, foto: flickr.com