Žijem. A budem?

279
Karcinóm
Rakovine hrubého čreva sa dá predísť prevenciou. Jej významnú zložku tvoria fyzická aktivita a stravovacie návyky, ktoré by sme mali zmeniť v prospech potravín s vysokým obsahom vlákniny a konzumácie vyššieho množstva zeleniny a ovocia.

V ambulanciách lekárov pribúdajú aj tridsiatnici s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Kolorektálny karcinóm je v Európe druhým najčastejším nádorovým ochorením, pričom Slovensko sa v jeho výskyte na starom kontinente nachádza na prvom mieste.

Lekári ročne diagnostikujú 5 000 nových prípadov tohto karcinómu. Hoci moderná medicína veľmi pokročila, ročne na rakovinu hrubého čreva zomiera takmer 1 800 ľudí. Môže za to neskorá diagnostika – ľudia prichádzajú, keď je ochorenie už dosť pokročilé. Pri rakovine hrubého čreva a konečníka sa príznaky spojené s bolesťami brucha, tráviacimi ťažkosťami, chudnutím a poruchou vylučovania objavujú zvyčajne až v rozvinutom štádiu ochorenia.

Nepodceňujte prevenciu 

Medzi rizikové faktory ochorenia patria alkohol, červené a údené mäso, obezita a fajčenie. Podľa onkológa MUDr. Juraja Detvaya z Fakultnej nemocnice v Nitre rizikové sú aj potraviny s obsahom železa, cukru a živočíšneho tuku. Rakovine hrubého čreva sa dá predísť prevenciou. Jej významnú zložku tvoria fyzická aktivita a stravovacie návyky, ktoré by sme mali zmeniť v prospech potravín s vysokým obsahom vlákniny a konzumácie vyššieho množstva zeleniny a ovocia. Lekár upozorňuje na ochranné účinky cesnaku, mlieka, vápnika i zeleniny bez škrobu a stravy s obsahom vitamínu D. Dôležité sú aj preventívne návštevy u všeobecného lekára, ktorý môže pomocou jednoduchého vyšetrenia stolice odhaliť prvé prejavy ochorenia. Dostupné sú aj domáce testy v lekárňach. Platí, že čím skôr nádorové ochorenie lekári zistia, tým väčšie sú šance na jeho vyliečenie.

Nové možnosti v liečbe

Nádej na zlepšenie celkového prežívania lekári vidia v novej chemoterapeutickej liečbe, ktorú zaregistrovali v Európskej únii v roku 2016. Ide o tabletky s inovatívnym, dvojitým mechanizmom účinku – zastavujú ďalšie delenie rakovinovej bunky a účinkujú aj u pacientov v pokročilých líniách metastatického kolorektálneho karcinómu, ktorým predchádzajúca terapia už nezabrala. Nová liečba znižuje riziko úmrtia o 32 percent a riziko rozvoja napredovania ochorenia o 52 percent. Za túto liečbu si pacienti zatiaľ musia priplatiť, no tento rok bude podliehať prehodnocovaniu žiadosti o úhradu z verejného zdravotného poistenia.

RADY & POMOC & PSYCHICKÁ PODPORA

Pacienti s kolorektálnym karcinómom nie sú vo svojich ťažkostiach osamotení a pomoc môžu vyhľadať aj:

  • na bezplatnej infolinke pacientskeho združenia Europacolon Slovensko – NIE RAKOVINE od pondelka do piatku od 8.00 do 16.00 na telefónnom čísle 0800 800 183
  • v poradni odborníkov online

www.europacolon.sk, www.nierakovine.sk

  • v pacientskej poradni, kde bývalí pacienti radia súčasným

Národný onkologický ústav v Bratislave: pondelok, utorok, streda od 9.00 do 12.00

Východoslovenský onkologický ústav Košice: streda od 10.00 do 13.00

Text: Dagmar Murgašová, foto: Europacolon Slovensko – NIE RAKOVINE