Hviezdni šéfkuchári svetového mena

985
Gordon Ramsay
Aj Gordon Ramsay má svoju vlastnú TV show, ktorá je obdobou českej Ano, šéfe!

Kulinárski majstri sa preslávili predovšetkým vďaka svojim osobitým receptom a umeniu kombinovať ingrediencie a vytvárať nečakané spojenia pre chuťové poháriky.

Tie naozajstné kuchárske hviezdy sú však slávne aj vďaka kuchárskym show, sociálnym sieťam a taktiež vďaka dobročinným aktivitám, ktoré vnímajú ako samozrejmú súčasť svojej práce.

Jamie Oliver
Jamie Oliver je najznámejšou kuchárskou hviezdou. Vydal celý rad kuchárskych kníh a má vlastnú televíznu show.

Dobrý chlapec z Británie

Najznámejším kuchárskym mágom a hviezdou televíznych programov o varení je britský kuchár James Trevor Oliver, známy ako Jamie Oliver alebo tiež ako šéfkuchár bez čapice.

Oliver je autorom mnohých kuchárskych kníh a predstavil sa aj v kuchárskych show, z nich najznámejšia je The Naked Chef.

Jamie je veľký propagátor lepšej stravy v školských jedálňach. Sám je otcom piatich detí, a preto z vlastnej skúsenosti vie, ako by sa deti mali ideálne stravovať, ale aj to, že v reálnom svete to takto, bohužiaľ, často nefunguje. V rámci svojej tour navštevuje školské jedálne vo Veľkej Británii, radí pri príprave menu pre deti a kuchárkam odovzdáva cenné rady, ako pripraviť zdravý a vyvážený obed, ktorý bude deťom chutiť.

V súčasnej dobe Jamie rieši aj nepríjemné skutočnosti – sieť jeho reštaurácií je zadlžená a prechádza reštrukturalizáciou. Na vine sú drahé nájmy a tiež brexit, ktorý zvýšil cenu dovážaných talianskych surovín. Problémy sa skrátka nevyhýbajú ani tým najväčším hviezdam.

Jamie Oliver je najznámejšou kuchárskou hviezdou. Vydal celý rad kuchárskych kníh a má vlastnú televíznu show.

Jamie Oliver
Jednou z aktivít Jamieho je snaha zlepšiť stravovanie v školských jedálňach.

Kuchársky búrlivák

Druhým svetovo najznámejším kuchárom je krajan Olivera, Gordon Ramsay. Zároveň je jeho protipólom. Olivera majú za dobrého, usmiateho chlapíka, zatiaľ čo Ramsay je prísnym šéfom, ktorý nechodí pre ostrejší výraz ďaleko. Aj on má svoju vlastnú kuchársku show a vystupuje aj ako obávaný kuchársky porotca v programe Kitchen Nightmares, čo je obdoba českej show Ano, šéfe! Za svoju profesionálnu kariéru zatiaľ Ramsay získal neuveriteľných 16 Michelinských hviezd a v roku 2001 dostali Michelinské hviezdy tri jeho reštaurácie naraz.

Gordon Ramsay vlastní spolu 30 reštaurácií v Európe, USA, Ázii aj na Blízkom Východe a skúša experimentovať s rôznymi stravovacími modelmi. Reštauráciu otvoril aj v Prahe, nebola však taká úspešná, ako si predstavoval, preto ju po roku zavrel.

Gordon Ramsay
Gordon Ramsay je protipólom Jamieho Olivera, je „ostrým“ šéfkuchárom, ktorý sa vie aj rozčúliť.

Dáma, ktorá zvládne uvariť za 30 minút

Tretiu priečku najznámejších kuchárov obsadila americká šéfkuchárka Rachel Ray. Vo svojom televíznom programe radí, ako pripraviť rýchle jedlá, ktorých príprava vám nezaberie viac než 30 minút. Za svoju kuchársku show získala aj ocenenie Daytime Emmy Award. Veľký vplyv na jej kariéru v odbore kulinárskeho umenia mala jej mama, ktorá pochádza z Francúzska a stará mama, ktorá je pôvodom z Talianska. Práve tieto dve európske mekky všetkých gurmánov nepriamo ovplyvnili aj štýl Rachelinho varenia. Ten je rýchly, ľahký, založený na bylinkách a dobrom ochutení. Jej špecialitou sú hamburgery na všetky možné spôsoby. A diváci jej show milujú.

Rachael Ray
Jej program sledujú predovšetkým ženy, ktoré rady ušetria každú minútu.

Šéfkuchár z Indie

Vikas Khanna je ďalšou kuchárskou superstar, a to nielen vďaka svojmu vareniu – označujú ho totiž aj ako šéfkuchára, ktorý je najviac sexy. Účinkoval v televíznej show MasterChef India. Je tiež autorom celého radu kuchárskych kníh, vlastní sieť reštaurácií a je úspešný aj na poli filmovej produkcie. Za jeho lásku k jedlu a vareniu môže jeho starká, ktorej odmladi pomáhal v kuchyni, a ona ho naučila množstvo receptov, z ktorých čerpá dodnes. Vikas Khanna sa v roku 2000 presťahoval do New Yorku a stal sa šéfkuchárom v Salaam Bombay Restaurant. Získal veľký počet cien vrátane Michelinskej hviezdy. Populárny bol jeho televízny program Khanna’s Holy Kitchens, v ktorom spájal jedlá a spirituálny kontext. Zdôrazňoval teda význam jedla v jednotlivých náboženstvách. Založil charitatívny projekt „Cooking for Life“, do ktorého sa zapojili ďalší šéfkuchári. Cieľom bolo pomôcť oblastiam, ktoré postihli napríklad prírodné katastrofy.

Vikas Khanna
Vikas Khanna pochádza z Indie, teraz je však veľmi populárny v Amerike

Text: Linda Vojancová, foto: Facebook Jamie Oliver, Pinterest, Facebook Gordon Ramsay, Indulgeexpres.com