Top gourmet vegánske bistrá v Prahe

254
Etnosvet
Etnosvet

Vegánske reštaurácie sú čoraz viac vyhľadávané. Už ich nesprevádza stigma nepožívateľnej výstrednosti. Naopak. Vegánske bistrá sa stali trendom, ktorý je naozaj prospešný a určite si ho nezamilovali len zástancovia rastlinnej stravy.

Dajte im teda šancu! Najedzte sa delikátne a zdravo, spoznajte pestrosť, ktorú by ste možno vôbec nečakali a užite si štýlové interiéry. Bonusom je, že väčšina týchto podnikov sa zaujíma o okolitý svet, a teda funguje na ekologických princípoch. Bon appétit!

TOP Buddha bowl: Forky’s

Bistro Forky’s je v Prahe tohtoročnou novinkou. Po úspešnej pobočke v Brne sa vegánskeho gourmetu dočkala aj pražská metropola v Starom Meste v ulici Veleslavínova. Štýlový tlmený interiér príjemne dopĺňa ponuku teplých aj studených pokrmov svetovej kuchyne založenej na kvalite surovín, nutričnej hodnote a gourmet chuti. Vo Forky’s si dáte aj kvalitnú kávu, na ktorú sa tiež špecializujú, ako aj na limonádu vlastnej výroby. Tá podniku nie je vôbec cudzia, disponuje totiž aj domácou zmrzlinou a hlavne vlastnou pekárňou s bohatou ponukou dezertov. Ak si odtiaľ neodnesiete domov čerstvý chlieb, budete ľutovať.

Forkys
Forkys

Od Ázie k super food

A na čom si vo Forky’s pochutíte? Bistro sa pýši skvelými burgermi s batátovými hranolčekmi, thajským curry a je špecialista na trendy super bowls, teda chutné variácie šalátov založené na superpotravinách. Milujete Vietnam? Ani to nie je vo Forky’s problém. Vyskúšajte miestny Bun Bo Nam Bo z ponuky Asiabowl. A nakoniec nezabudnite na zákusok z miestnej pekárne. Hneď si ich pár necháte zabaliť so sebou… Navyše všetky používané obaly v bistre sú vyrobené z kompletne kompostovateľných materiálov, takže skvelý pocit zo všetkých strán je zaručený!

Forkys
Forkys

TOP fast food: Chutnej

Fast food Chutnej sa rozhodol vyplniť medzeru na trhu a zamerať sa na „nezdravé“ rýchle jedlá, ktorými každý rád zhreší. Zároveň aktívne odstraňuje mýtus, že vegánske jedlo je synonymom pre surovú zeleninu alebo dokonca korienky a nemá tak bez mäsa čo ponúknuť. Hlavne však dopriava to, čo množstvu ľudí preferujúcich rastlinnú stravu chýbalo. Ste vegáni a túžite po pizze a burgeroch? Alebo skrátka milujete jedlo a chcete preskúmať nové spôsoby, akými sa dá fast food pripraviť? V takom prípade sa nasmerujte na adresu Voronežská 19 na Vinohradoch.

Chutnej
Chutnej

Burgery & pizza

V Chutnej si vyberiete z celkovo šiestich druhov burgerov s lákavými ingredienciami, ako je napríklad Falafel či Dhál. Ak nie ste zameraní na exotiku, zvoľte burgery s „karbonátkami“ založenými na brokolici, keli, červenej repe alebo bylinkách. Burgery nájdete, aj keď nie v takom množstve, vo viacerých vegánskych reštauráciách. Nás však najviac zaujala ponuka pizze. Vybrať si môžete až zo siedmich druhov – od špenátovej a olivovej cez artičokovú alebo tú so sladkými zemiakmi až k rozporuplnej klasike Hawai. Môžete si tam dať dokonca aj „vrecko“ s calzone. Chutnej má navyše vlastnú farmu a ich ponuka byliniek siaha ďaleko za bežný záber reštaurácií. A to určite za návštevu stojí. Dobrú chuť!

Opäť nemôže chýbať burger – majú tu hneď tri druhy (fazuľový, falafel a protein).

TOP fine dining: Etnosvet

Milujete jedlo a chcete si užiť autentický gourmet zážitok? Presne naň sa špecializuje reštaurácia Etnosvet, ktorá síce ponúka aj vegetariánske menu, ale na fine dining úrovni. Ochutnajte tu úplne nové kombinácie a spôsoby prípravy jedál, ktoré vás ohromia aj dych berúcou prezentáciou. Etnosvet sa nachádza kúsok od námestia I. P. Pavlova na Legerovej ulici. Parkovanie je bez problémov, majú totiž svoje vyhradené miesta na rušnej hlavnej ceste, o ktorej v harmonickom prostredí či vonkajšom vnútrobloku nebudete vôbec vedieť. Ideu reštaurácie prezrádza už jej názov. Prostredníctvom gurmánskych jedál spoznáte kultúry celého sveta, čo zabezpečuje medzinárodný tím.

Etnosvet
Etnosvet

Á la carte alebo degustačné menu?

Každý deň si od 11.30 do 16. hodiny môžete vybrať z troch obedových menu, z ktorých jedno je poňaté odľahčene v šalátovej verzii, druhé pozostáva z obľúbenej klasiky, ako sú cestoviny, rizoto či gnocchi a tretie jedlo nahrádza mäsové pokrmy, takže si môžete dať napríklad burgundskú špecialitu. Od 17. hodiny vás už čaká á la carte zážitok, v ktorom spoznáte stálice podniku – Orechový Wellington, Vegánsky tataráčik alebo Pekinskú „kačku“. Ochutnali by ste najradšej všetko? Výborný nápad. Vyskúšajte degustačné menu. V ponuke je vo vegánskom aj vegetariánskom variante a, samozrejme, môžete počítať aj s vínnym párovaním.

Etnosvet
Etnosvet

TOP exotické klasiky: Vegg-Go

Bistrá Vegg-Go sa už rozšírili po celej Českej republike a majú dokonca svoju pobočku aj vo Viedni. My vám jednoznačne odporúčame navštíviť nádherný interiér na Andělu v nákupnom centre Nový Smíchov. Bistro však nenájdete vnútri hektického strediska. Má totiž svoj vlastný vonkajší vchod aj priestor a je tak samostatnou reštauráciou s príjemným minimalistickým dizajnom, v ktorom sa budete cítiť ako doma. Slúži na to aj poschodie, kde si okrem výhľadu vďaka dominantným oknám, rozmiestneným po celom bistre, užijete aj naozajstné súkromie.

Veggo
Veggo

Sviežosť šalátov aj gourmet exotika

A na čom si vo Vegg-Go môžete pochutiť? Odporúčame začať tekvicovou polievkou a pokračovať v pestrej kuchyni ďalej. Opäť nemôže chýbať burger – majú tu hneď tri druhy (fazuľový, falafel a protein). Nechajte sa však zlákať aj ponukou šalátov. Zemiakový s grilovaným tempehom ukojí túžbu po vianočnej klasike, pikantná chuť zaujme v ryžovom šaláte Mexicana a okrem týchto dvoch lahôdok je v ponuke aj šalát šošovicový, tekvicový, tofu s vlašskými orechmi a hubový s bulgurom. Ideálne je namixovať si jedlo štýlom z každého niečo, ponuka teplých jedál je totiž vynikajúca. My milujeme ich ratatouille, favoritom podniku je zase bezpochyby šošovicový dal a milovníci čínskej kuchyne ťažko odolajú Kung Pau so seitanom a ryžou. Niekedy tu však nájdete aj guláš alebo variáciu halušiek s kapustou vo fresh prevedení. Ak chcete len niečo rýchlejšie do ruky, vyberte si z plnených tortil a v bohatom sladkom pulte si nájdite vegánsky croissant. Niektoré dezerty sú aj vegetariánske, personál vám však s výberom ochotne poradí.

Veggo
Veggo

Text: Lenka Komrsková, foto: archív