Výber knižných noviniek zo slovenských vydavateľstiev

367
Knihy

Michal Viewegh: Muž a žena

Muž a žena
Foto: IKAR

Najznámejší český románopisec, ktorý sa môže popýšiť viac ako miliónom predaných kníh, sa v dvoch novelách vracia k tomu, čo jeho čitatelia oceňujú najviac. K humoru a irónii. Jeho nová kniha Muž a žena je vtipným nahliadaním nielen na mužsko-ženské vzťahy. Séria dvoch noviel Family Frost a Čarodejka z Křemelky vyšla v Čechách i na Slovensku.

Tao cesta ku zdraviu
Foto: IKAR

Zuna Vesan Kozánková: TAO cesta ku zdraviu

Kniha TAO cesta ku zdraviu je teoretickým i praktickým manuálom pre aktívneho človeka, ktorý chce žiť zdravý a zmysluplný život. Autorka v knihe ukazuje, že cesta ku zdraviu je v podstate jednoduchá. Stačí sa riadiť zákonitosťami múdrej vedmy – Matky prírody. Kniha predstavuje myšlienky taoistickej filozofie a čínskej medicíny, ktoré tieto prírodné zákonitosti pozorujú už tisícky rokov a riadia sa podľa nich.

Neil Gaiman: Severská mytológia

Severská mytológia
Foto: SLOVART

Záujem o božstvá rôznych kultúr preslávil autora celosvetovo. Teraz sa zameral na bohov Severu, lebo, ako píše v úvode knihy: „stanoviť si poradie najobľúbenejších mýtov je rovnako ťažké ako stanoviť si poradie najobľúbenejších jedál“. Pri tejto knihe obrátil pozornosť na severské ságy ako zdroj všetkých mýtov a bravúrne ich spracoval do románovej podoby. Vďaka svižnému rozprávačskému štýlu naberajú známe príbehy nový, svieži dych.

Vražda Eleny P.
Foto: FORTUNA LIBRI

Renáta Názlerová: Vražda Eleny P.

Kriminálny príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Slovensko, krátko po nežnej revolúcii, v období politického divokého západu. Mladá novinárka odhaľuje pozadie brutálnej vraždy študentky práva. Aby našla, čo hľadá, prichádza na miesta, ktoré sa so zločinom spájajú, a za ľuďmi, ktorí boli súčasťou života obete. Aj za tými, ktorí mali byť za zločin zodpovední. Čím hlbšie do prípadu preniká, tým viac sa uisťuje v tom, že nič nie je také, aké sa zdalo.

Rachel Macy Staffordová: Dnes len miluj

Dnes len miluj
Foto: TATRAN

Nestresuj sa toľko, nadýchni sa a rozhodni sa pre lásku. Začni kvalitne žiť, buď šťastnejší, spokojnejší a nekomplikuj si zbytočne život, hovorí úspešná spisovateľka a blogerka Rachel Macy Staffordová. Čitateľom prináša praktické rady a postupy, ktoré ich vedú k tomu, aby sa nedali strhnúť vírom života a žili svoje životy v pravde a naplno. Autorka si v roku 2010 založila blog Hands Free mama, ktorý mesačne navštívi vyše milióna čitateľov.

Lúpež z helikoptéry
Foto: ALBATROS MEDIA

Jonas Bonnier:

Knihy podľa skutočných udalostí, o ktoré majú záujem televízne spoločnosti, sa radia k svetovým bestsellerom. Takou je aj Lúpež z helikoptéry. Bol o ňu veľký záujem nielen doma vo Švédsku, ale hneď po vydaní sa predali práva do vyše tridsiatich krajín. Nejde o kriminálku, ale o psychologickú sondu do duše zločincov. Spoločnosť Netflix hneď kúpila filmové aj televízne práva. Produkciu i hlavnú úlohu si pre seba uchmatol hviezdny Jake Gyllenhaal.

Irvin D. Yalom: Ako som sa stal sám sebou

Ako som sa stal sám sebou
Foto: PREMEDIA

Psychiater Irvin D. Yalom sa preslávil tým, ako sa dokázal ponoriť do životov iných. Vo svojej dlho očakávanej autobiografii sa zameral na samého seba a vzťahy s ľuďmi, ktorí ho formovali ako človeka, ale aj ako odborníka a spisovateľa. Príbehy jeho najznámejších pacientov sa striedajú s príbehmi z jeho manželstva, memoáre ponúkajú detailný pohľad na Yalomovu terapeutickú techniku, proces písania aj rodinný život.

Tretia planéta
Foto: SLOVART

Milo Láber Whisky: Tretia planéta

Whisky, cestovanie, hudba a najnovšie aj knihy – to k sebe výborne pasuje! Reč je o frontmanovi punkovej kapely Slobodná Európa, Milovi Láberovi, ktorého každý pozná pod prezývkou Whisky. Okrem toho je však aj pilotom, režisérom, kameramanom a najnovšie fotografom a spisovateľom. Kniha fotografií a zamyslení zahŕňa fotografie z Gruzínska, Iránu, USA, Arménska, Kolumbie, Náhorného Karabachu, ale aj zo Severnej Kórey či Srí Lanky.

Text: Marianna Sadloňová, foto: flickr.com