Hojdacie siete: Leňošenie na čerstvom vzduchu alebo v obývacej izbe

517
Hamaka
Pribaľte si hamaku aj na cesty! Na pláži nemusíte relaxovať iba na deke.

Hojdacie siete sa nazývajú aj hamaky podľa kôry stromov hamack, z ktorých prvé siete vyrobili.

V minulosti sa hojdacie siete používali predovšetkým na lodiach – spali v nich námorníci najmä preto, aby ušetrili miesto, ale aj pre pohodlie. Siete sa hojdali v rytme vĺn.

Hamaka
Správne umiestnená hamaka by mala byť prehnutá do tvaru banána.

Hojdacie siete doviezol do Európy Krištof Kolumbus

Do Európy sa hojdacie siete prvý raz dostali vďaka výpravám Krištofa Kolumba, ktorý ich doviezol z ciest po Bahamách. Pôvodne pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky a domorodci ich nazývali kolískou bohov. Indiáni ich vešali na stromy, aby ich počas spánku nepohrýzli jedovaté zvery. Lepšie bolo ustlať si nad zemou, než sa deliť o posteľ s nebezpečným hmyzom alebo hadmi.

Leňošiť v sieti môžete aj v páre, hamaky pre dvojice sú širšie a priestrannejšie, a existujú dokonca aj rodinné siete, v ktorých sa môžu hojdať až štyria ľudia naraz.

V súčasnosti slúžia hamaky predovšetkým na odpočinok, sú však stále populárnejšie medzi cestovateľmi, ktorí si skladnú hojdaciu sieť často pribaľujú do svojich batohov. Hojdacie siete možno využiť aj v interiéri, môžu sa stať kreatívnou súčasťou obývačky a určite z nich budú nadšené aj deti.

Hamaka
Hojdacia sieť nie je iba na ležanie – existuje aj variant kreslo, v ktorom sa môžete pohodlne usadiť.

Ak pripevniť hojdaciu sieť: Využite stromy alebo závesný systém

Hojdacie siete sú najčastejšie vyrobené z textilných vláken a oba ich konce sú prichytené k dvom pevným bodom. Na záhrade môžete na ukotvenie využiť napríklad dva stromy, ich minimálna vzdialenosť by mala byť okolo tri metre. Ak sa rozhodnete dať hojdaciu sieť do interiéru, budete potrebovať fixačný systém na vytvorenie pevných závesných bodov. Využiť môžete skoby, háky, čapy či pružiny. Tie sa umiestnia do múru (ideálne sú steny z betónu či sadry) a na ne sa potom pomocou povrazov pripevní koniec hojdacej siete. Hmotnosť musí byť ideálne rozložená.

Miesto na hojdaciu sieť by malo byť priestranné a malo by umožňovať pripevniť hamaku dostatočne vysoko. Platí pritom rovnica, že výška zavesenia by sa mala rovnať minimálne polovici vzdialenosti závesných bodov (ak sú od seba kotviace body vzdialené 4 metre, mala by sieť visieť vo výške 2 metre), aby visela v tvare banána.

Inak je to pri hojdacích sieťach, ktoré sú vystužené tyčou, tie by mali byť natiahnuté bez prevísania. Ďalším variantom umiestnenia hojdacích sietí v priestore sú stojany, najčastejšie drevené alebo kovové. Tie urobia z hojdacích sietí naozajstný nábytok a vďaka rôznorodému prevedeniu môžu byť dizajnovou súčasťou záhrady alebo izby.

Hamaka
Hamaka môže byť súčasťou interiéru, odpočívať sa v nej dá aj s partnerom.

Umenie leňošiť

Existuje niekoľko spôsobov, ako si do hojdacej siete ľahnúť. Odporúčaná poloha je na šírku hojdacej siete, nie na dĺžku. Preto by mala byť hamaka dostatočne široká, aby sme sa na ňu pohodlne zmestili. Toto hojdanie je prirodzenejšie, hojdať sa budete spredu dozadu, a nie z boka na bok. Táto poloha v sieti okrem toho umožňuje lepší výhľad do krajiny. V sieti nemusíme len ležať, ale môže slúžiť aj ako závesné kreslo. Na sedenie sú prispôsobené špeciálne hamaky, ktoré sú viac prehnuté a užšie. Závesné kreslo nezaberie toľko miesta, je preto vhodným riešením do menších priestorov. Je upevnené iba na jednom bode.

Leňošiť v sieti môžete aj v páre, hamaky pre dvojice sú širšie a priestrannejšie, a existujú dokonca aj rodinné siete, v ktorých sa môžu hojdať až štyria ľudia naraz.

Hamaka
Hojdacie siete sa vyrábajú v rôznych farbách a z rôznych materiálov. Na správne leňošenie by mali byť priestranné.

Materiály sietí

Hojdacie siete už dávno nie sú iba sieťami s veľkými okami. Väčšina je vyrobená z tkanín a textilných vláken, z organickej bavlny alebo zo špeciálnych patentovaných syntetických vláken a žiaria rôznymi farbami a vzormi.

Pre najmenších

Hojdacia sieť v detskej izbe neslúži len na leňošenie, ale často sa z nej stáva skrýša, do ktorej sa deti schovávajú. Mala by preto byť dostatočne široká a vo veselých farbách. Malým deťom hamaka pomáha udržať rovnováhu a zlepšiť koordináciu. Siete pre malé deti sú hlbšie, aby deti pri hojdaní nevypadli.

Hamaka
Deti hojdaciu sieť privítajú nepochybne s nadšením, je to praktická a zaujímavá súčasť interiéru detskej izby.

Text: Linda Vojancová, foto: www.la-siesta.cz