MWC 2018: V znamení Samsung Galaxy S9 a Sony Xperia XZ2

323
Granvia
Granvia

Mobile World Congress v Barcelone je každý rok najväčšie predstavenie mobilných telefónov na svete.

Tento rok bolo celé dianie kongresu poznačené tým, že Samsung predstavil svoju vlajkovú loď, a preto sa viaceré iné firmy stiahli. Z veľkých sa hlavne Sony nezľaklo a predstavilo dlho očakávanú zmenu dizajnu svojich telefónov Xperia. V našej reportáži sa dočítate to najpodstatnejšie, čo bolo na MWC predstavené a na čo sa môžeme tešiť.

Samsung: Galaxy S9 s revolučným fotoaparátom

Samsung tentoraz na MWC uviedol svoju novú špičkovú vlajkovú loď Samsung Galaxy S9 so štyrmi zásadnými vylepšeniami.

Po prvé, je tu inovovaná kamera. Áno, je to po prvýkrát, čo niekto do smartfónu zabudoval kameru s meniteľnou clonou. Pomôže to pri fotení v silnom alebo slabom svetle a prepína sa automaticky, bez zásahu používateľa. Clona pritom funguje ako ľudské oko – pri silnom svetle sa zrenica stiahne, pri šere sa zrenica rozšíri. Pri Galaxy S9 sú to len dve hodnoty, ale ich zmena je na rozdiel od ľudského oka okamžitá. Ako sme si neskôr vyskúšali, nárast v kvalite fotiek dosiahnete hlavne tam, kde je málo svetla.

Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy S9

Druhé vylepšenie je v tom, že Galaxy S9/S9+ má superspomalené video. Funguje to pri frekvencii až 960 záberov za sekundu, čo je poriadne veľa. Superspomalené video je však len v HD rozlíšení. Zaznamenať môžete 0,2-sekundový okamih a vo výsledku sa premení na 6-sekundový spomalený záznam. Tých 0,2-sekundových záznamov môžete mať v jednom videu celkovo 20, čo je naozaj dosť. Neskôr k tomu pridáte aj hudbu a epické video je razom na svete. A z neho si môžete urobiť aj animovaný GIF a poslať svojim kamarátom.

Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy S9

Na treťom mieste sú stereofónne reproduktory, a to od AKG. Vďakabohu, že Samsung kúpil skupinu Harman Kardon, pod ktorú AKG patrí. Pre koncových zákazníkov to prinieslo AKG slúchadlá v balení vlajkovej lode a tiež AKG stereoreproduktory v telefóne. Na toto sa nedá povedať nič iné ako: konečne. Montovať totiž do vlajkovej lode len jeden reproduktor, ako to bolo v minulosti, je na smiech.

Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy S9

Na štvrtom mieste vylepšení sú animované emotikony. Je to zábavka skôr pre mladých, ale o tom je dnešný svet. Animované emotikony vychádzajú z toho, že si urobíte selfie. Z vašej podoby tváre sa následne vytvorí animovaná postavička. Treba povedať, že tento proces tvorby emotikonov je taký, že nech odfotená predloha vyzerá akokoľvek strašne, emotikon vyzerá milo. Následne môže za vás vystupovať napr. v sociálnych sieťach – rozdávať pusinky, smiať sa, žialiť, hnevať sa a pod. Je to celkom zaujímavé a nákazlivé. A je tu aj model Galaxy S9+, ktorý má dve zadné kamery. Z toho len jedna má meniteľnú clonu, druhú – telekameru, využijete pri tvorbe fotografií s rozostreným pozadím alebo na zoomovanie.

Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy S9

Sony: Nový dizajn vás prekvapí

Spoločnosť Sony ukázala vlajkové lode s úplne novým dizajnom, ktorý síce prináša niektoré žiadané a očakávané zmeny, avšak na úkor tradičnej unikátnosti spracovania.
Predná strana nových vlajkových lodí má výrazne menšie rámčeky nad a pod displejom a zachováva si špecifický dizajn Xperie. Chrbát telefónu je však zaoblený a v prípade štandardnej XZ2 je zo skla. Vďaka tomu umožňuje tento model bezdrôtové nabíjanie. Dôvodom je aj už spomenutý snímač odtlačkov prstov, ktorý sa presunul na chrbát. Tlačidlo spúšte na bočnej hrane však ostalo zachované. Cena Xperia XZ2 je 799 €.

Sony XZ2
Sony XZ2

Sony Xperia XZ2 je dostupná v štandardnej verzii a tiež v prevedení Compact. Telefóny rodu XZ2 sa odlišujú veľkosťou displeja, materiálom, z ktorého je vyrobený chrbát zariadenia, kapacitou batérie a podporou bezdrôtového nabíjania. Sony Xperia XZ2 má 5,7-palcovú uhlopriečku, XZ2 Compact ponúka 5-palcovú obrazovku. Cena Xperia XZ2 Compact je 599 €.

Sony XZ2 Compact
Sony XZ2 Compact

Xperia XZ2 má 3180 mAh batériu, kompaktná verzia ponúka 2870 mAh. V oboch prípadoch je k dispozícii rýchle nabíjanie Quick Charge 3.0 a technológia Qnovo na dlhšiu životnosť batérie.Zadný fotoaparát s rozlíšením 19 Mpx dokáže nahrávať videá v rozlíšení až 4K s podporou HDR a tiež zaznamená superspomalené video. Novinkou je funkcia, ktorá aktivuje vibrácie telefónu na základe práve prehrávaného zvuku. Môžete si nastaviť ich intenzitu. Xperia XZ2 tiež umožňuje vytvorenie 3D selfie modelu pomocou prednej kamery.

Sony spolu
Sony spolu

Oba telefóny sú vybavené operačným systémom Android 8.0. V nastaveniach sme si všimli zabudovanie filtra modrého svetla a tiež praktickú funkciu Ambient displej, ktorá ukáže informácie o nových notifikáciách na vypnutom displeji.

Huawei: Špičkový notebook s webkamerou v klávesnici a moderné tablety

Huawei ukázal Huawei MateBook X Pro, čo je špičkovo vybavené zariadenie. Aj napriek nadštandardnému mobilnému výkonu dosahuje hrúbka notebooku v najtenšom bode iba 4,9 mm, jeho hmotnosť je 1,33 kg.

Huawei Mate Book XPro
Huawei Mate Book XPro

MateBook X Pro má 13,9-palcový displej s podporou dotykového ovládania. Kvôli ultratenkým rámikom okolo displeja nebolo možné zabudovať webkameru v okolí obrazovky, a tak ju Huawei integroval do špeciálneho klávesu v klávesnici. Kamera je natočená tak, aby počas používania snímala hlavu používateľa, čo sme aj vyskúšali.

Huawei Mate Book XPro Kamera
Huawei Mate Book XPro Kamera

MateBook X Pro má v sebe zabudovaných viacero šikovných funkcií, ako je snímač odtlačkov prstov priamo v napájacom tlačidle, 4 mikrofóny a 4 reproduktory. Klávesnica je odolná voči poliatiu a je tiež podsvietená, čo sú ďalšie praktické vlastnosti.

MateBook X Pro bude dostupný v cene od 1499 €.

Huawei Mach Created Photo 4Mic RGB
Huawei Mach Created Photo 4Mic RGB

Huawei tiež ukázal nové tablety MediaPad M5. Tento rad bol vždy zameraný na strednú vyššiu triedu tabletov s dôrazom na multimediálne funkcie.

Nové MediaPady sú dostupné vo veľkostiach 8,4 a 10,8 palca. Majú 2,5D zakrivené sklo, čo je vlastnosť, ktorú poznáte aj zo smartfónov. Displej tak vyzerá po bokoch mierne zaoblený a zariadeniu to dodáva viac elegancie. Tablety potešia tenkými rámikmi po bokoch displeja, nad a pod (pri orientácii na výšku) sú rámčeky trochu hrubšie kvôli lepšiemu držaniu. Pod displejom sa tiež nachádza snímač odtlačkov prstov.

Huawei 8,4 palcov
Huawei 8,4 palcov

Zariadenia sú ľahké a tenké. Okrem obrazovky s vysokým rozlíšením a technológiami pre kvalitnejší obraz ponúkajú MediaPady M5 aj zabudovaný miniatúrny soundbar na lepšiu reprodukciu zvuku. Z hľadiska výborného vizuálneho a audio zážitku vynikali aj predchádzajúce modely.

Huawei MediaPad M5 je dostupný na Slovensku v šedej farbe od 339 eur.

 

Alcatel: Záplava nových telefónov

Alcatel predstavil na veľtrhu MWC 2018 množstvo nových telefónov a opäť zmenil ich značenie.

Alcatel
Alcatel

Alcatel 5 prichádza s výraznou zmenou dizajnu, vyzerá však štýlovo a elegantne. Dvojnásobne s prihliadnutím na cenu. Telefón ponúka 5,7-palcový displej s rozlíšením 1440 × 720, pomerom strán 18:9 a vďaka IPS panelu ponúka výborné pozorovacie uhly a zobrazenie farieb. Čitateľnosť na slnku je trochu horšia, čo sme priamo v Barcelone otestovali. Chrbát telefónu je mierne zaoblený a z plastu. Alcatel 5 má duálny predný fotoaparát a 12 Mpx zadný fotoaparát so svetelnosťou f/1.8. Novinkou v aplikácii fotoaparát je tzv. sociálny režim, ktorý vám umožní vytvoriť koláž viacerých fotiek. Predný fotoaparát tiež umožňuje prepínanie medzi dvoma senzormi – jeden z nich má 120° objektív a zaznamená tak viac okolia. Telefón obsahuje snímač odtlačkov prstov, ktorý okrem odomykania telefónu slúži aj na aktiváciu vybraných aplikácií. Pre každý prst si nastavíte inú skratku. Duálny predný fotoaparát umožňuje odomykanie pomocou tváre a táto funkcia fungovala počas nášho krátkeho testovania prekvapujúco dobre. Telefón má 3000 mAh batériu a ako jediná novinka od Alcatelu aj USB-C port. Sklamaním je Android 7, aktualizácia na verziu 8.0 je v príprave. Alcatel 5 je v predaji za cenu 229,90 €.

Alcatel
Alcatel

Nokia: „Banánový“ telefón z Matrixu a štvorica smartfónov

Nokia prezentovala celkovo 5 telefónov, z toho jedno znovuzrodenie. Išlo o model Nokia 8810 4G. Ako vidno, aj tento rok sa značka spoľahla, že ikonická Nokia (tentoraz z Matrixu) bude dôvodom, prečo sa na ich stánok treba pozrieť. Banánovo žltá je farba, ktorá upúta na prvý pohľad. Ale nie je to celkom „hlúpy“ telefón. Asistent a Mapy od Googlu, podpora 4G sietí s VoLTE, Facebook alebo Twitter a obchod na ďalšie aplikácie ho majú povýšiť aspoň na medzistupeň k smartfónom. Kto si trúfne, bude môcť použiť 2 Mpx fotoaparát. Výrobca dal do tela 1500 mAh batériu, a tak získate telefón s výdržou viac ako 2 týždne v pohotovostnom režime a ako MP3 prehrávač by mal vydržať 48 hodín. Bez DPH bude stáť 79 €.

Nokia 8810 4G
Nokia 8810 4G

Nebojte sa, bude dostupná aj v elegantnej čiernej farbe.

Nokia 8810 4G
Nokia 8810 4G

CAT S61 s výpočtom plochy a hodnotením ovzdušia

CAT S61
CAT S61

CAT je značka telefónu pre ľudí v priemysle, poľnohospodárstve či jednoducho v teréne. A vydrží toho naozaj veľa. Nová vlajková loď CAT S61 je stále skutočne odolným a robustným smartfónom, ktorý je vhodný do tých najnáročnejších podmienok. Zariadenie spĺňa stupeň ochrany IP 68 + náročné vojenské špecifikácie odolnosti. Vo vode vydrží hodinu v hĺbke 3 metre a tentoraz to môže byť aj slaná voda. Odolá aj pádom na betón z výšky 1,8 metra.

CAT S61 disponuje 5,2-palcovým Full HD displejom s dotykovým sklom Gorilla Glass 5. Zadná kamera má 16 Mpx, predná 8 Mpx, batéria má obrovskú kapacitu 4500 mAh. Nechýba ani podpora rýchleho nabíjania či NFC. V jeho vnútri nájdeme termokameru FLIR, tentoraz už s HD rozlíšením a lepším kontrastom. Teplotný rozsah je od -20°C do 400°C, termozáznam sa dá vysielať aj on-line. Úplne novým hardvérovým prvkom je laserový snímač vzdialenosti s dosahom do 10 metrov. Okrem merania vzdialenosti vie aj vypočítať plochu.

CAT S61
CAT S61

Pripočítajte k tomu aj integrovaný snímač kvality ovzdušia od firmy Sensirion. Ten je určený na snímanie kvality ovzdušia v interiéri, kde dokáže zistiť, aké množstvo prachových častíc sa v danom priestore nachádza alebo či nie je vo vzduchu zvýšená koncentrácia znečisťujúcich látok. CAT S61 môže sledovať kvalitu ovzdušia permanentne. Snímač dokáže zmerať aj aktuálnu teplotu a vlhkosť v miestnosti.  CAT si celkom trúfa a nový S61 sa bude predávať sa 899 €.

ASUS s cenovo atraktívnym Zenfone 5

ASUS ohlásil celkovo tri novinky – smartfóny Zenfone 5Z, Zenfone 5 a cenovo najdostupnejší Zenfone 5 Lite. Zenfone 5z bude stáť 479 €, a to je na jeho parametre naozaj nízka cena. Veď posúďte sami – procesor Snapdragon 845, 4G RAM a 64 GB ROM znie celkom fajn. V rámci sveta je spustenie predaja naplánované na jún 2018.

ASUS Zenfone 5
ASUS Zenfone 5

ASUS Zenfone 5 a 5Z sú navonok identické zariadenia so 6,2-palcovým Full HD+ displejom v tele bežného 5,5-palcového telefónu. Displej pokrýva až 90 % prednej plochy zariadenia a pomer strán je 19:9. Rovnako je to aj v prípade fotoaparátov, ktoré sú v oboch zariadeniach totožné. Vzadu sa nachádzajú dva snímače. Jeden s rozlíšením 12 Mpx, so šírkou záberu 83° a 4-osou optickou stabilizáciou obrazu. Druhý fotoaparát má 120° širokouhlý objektív, čo je funkcia, ktorú poznáme už z predchádzajúcej generácie. Fotoaparát ponúka optickú stabilizáciu aj využitie umelej inteligencie – dokáže rozoznať 16 scén a objektov a prispôsobiť tomu nastavenie. Samozrejmosťou je manuálny režim, Night HDR, ale aj rôzne iné režimy, ktoré sme u ASUS-u doteraz nevideli.

ASUS Zenfone 5Z
ASUS Zenfone 5Z

Zenfone 5 Lite má 6-palcovú uhlopriečku obrazovky s pomerom strán 18:9, rozlíšenie Full HD+ a procesor Snapdragon 630 alebo 430. Tento smartfón vyniká najmä štvoricou fotoaparátov – vpredu aj vzadu nájdete kombináciu štandardného a 120° fotoaparátu. Nechýba ani možnosť odomykania s rozpoznaním tváre. Hlavný predný fotoaparát má rozlíšenie až 20 Mpx a je jasné, že toto je selfie telefón. Hlavná zadná kamera má 16 Mpx.

ASUS Zenfone 5 lite
ASUS Zenfone 5 lite

LG tak trochu v utajení

LG V30S Blue
LG V30S Blue

Juhokórejský LG prezentoval modely LG V30S ThinQ a V30S+. Základný model s kapacitou 6 GB RAM a 128 GB ROM stojí v Južnej Kórei v prepočte 790 €, zatiaľ čo model Plus s pamäťou RAM 6 GB/256 GB ROM je v cene 825 €. Okrem extra pamäte, ale aj nových farieb, sa nové modely LG V30S+ môžu pochváliť ThinQ smart funkciami. Tento názov vyjadruje ponímanie umelej inteligencie od LG. Po hardvérovej stránke zostal zachovaný procesor Qualcomm Snapdragon 835, 6-palcový FullVision displej P-OLED s pomerom strán 18:9 a 3300 mAh batéria. Samozrejmosťou je dvojica fotoaparátov na zadnej strane a tiež odolnosť voči prachu a vode.

LG V30S Gray
LG V30S Gray

LG V30S ThinQ prichádza s podporou umelej inteligencie (AI), ktorá má najväčšie zastúpenie v oblasti fotografie. AI Cam je softvérová nadstavba fotoaparátu. Po presnej identifikácii zobrazí názov objektu v spodnej časti a prispôsobí tomu aj nastavenie fotoaparátu. Druhou funkciou fotoaparátu je Qlens. Po jej aktivácii sa zobrazia 3 ikony. Poslednou novinkou je Bright mode. Jasný režim kombinuje štyri obrazové body do jedného, pričom dokáže vytvoriť jasnejšie fotografie aj za zhoršených svetelných podmienok. Nie je to však zadarmo. Fotografie v tomto režime strácajú na ostrosti.

Text: touchit, foto: archív značiek