Rozmaznávajte svoju pleť: zázračné prísady do kozmetických krémov

460
Krémy

Tajomstvo večnej mladosti a krásy sa ženy snažili nájsť odjakživa, vďaka túžbe po pružnej pleti bez vrások a po mladistvom vzhľade vzniklo množstvo zázračných prípravkov a zaručených receptov, ktoré odďaľujú starnutie.

Ženy v minulosti využívali na starostlivosť o pleť predovšetkým bohatstvo, ktoré ponúkala príroda, v starovekom Egypte najmä olivový olej a med, ktorými si potierali pokožku a vlasy. Olivový olej bol obľúbeným prostriedkom pri starostlivosti o pleť aj v starovekom Grécku a Ríme. Alchymisti sa snažili nájsť elixír mladosti, ktorý by starnutie zastavil. Samozrejme, objavovali sa aj babské rady, ktoré napríklad odporúčali využívať silu bylín nazbieraných v presne stanovenom čase.

Krémy
Spoločnosť La Prairie na zázračných účinkoch kaviáru založila celý rad prípravkov na pleť.

Od polovice 19. storočia sa začínajú objavovať prvé syntetické krémy, ktoré využívali vedecké poznatky, pričom ich cieľ bol rovnaký ako pri dnešných krémoch: eliminovať vrásky a nedokonalosti a vrátiť pleti pružnosť.

Kozmetický priemysel, samozrejme, stále napreduje a neustále sa objavujú inovácie, ktoré sľubujú zázraky takmer porovnateľné s účinkami bájneho elixíru.

Kaviár je súčasťou krémov proti vráskam.

Nebojte sa hadieho jedu

Hadí jed má na pleť zázračné účinky, ktoré sú údajne porovnateľné s aplikáciou botoxu. Preto túto výnimočnú ingredienciu obľubujú aj hollywoodske hviezdy. V krémoch sa používa syntetický i prírodný hadí jed. Údajne najúčinnejším jedom je ten z malajziského štrkáča, ktorého jedové zuby produkujú doslova kozmetický zázrak.

Krémy
Hadí jed je súčasťou krémov proti vráskam, na pleť pôsobí podobne ako botox.

Kráľovská starostlivosť o pleť

V starostlivosti o pleť sa zlato využívalo už v starovekom Egypte. Zlatému prášku alebo plátkom zlata Egypťania prisudzovali zázračnú moc a nové kozmetické poznatky dokazujú, že úplne oprávnene. Zlato je totiž zázračnou súčasťou moderných krémov, má hojivé a antioxidačné účinky, tlmí zápaly a čistí pokožku. Regeneračné masky na pleť s pravým zlatom jej vracajú vitalitu a oživujú ju. V krémoch sa najčastejšie využíva koloidné zlato, teda malé zlaté čiastočky rozpustené v kvapaline.

Krémy
Chcete sa nechať rozmaznávať ako kráľovná? V tom prípade si doprajte zlatú pleťovú masku v niektorom z luxusných salónov, napríklad v Institute Orlane v Prahe.

Slimák, slimák, vystrč rožky…

V kozmetických krémoch určených na hojenie kože, drobných rán, strií, popálenín a akné sa využíva sliz zo slimákov a slizniakov. Aj keď to neznie lákavo, táto lepkavá látka, ktorú za sebou slimáky a slizniaky zanechávajú, obsahuje veľa účinných látok, ktoré sa využívajú v kozmetike. Na slimačích farmách sa získava zázračný sekrét, ktorý sa ďalej upravuje a čistí a vzniká tak kozmetická ingrediencia, ktorej dôveruje veľa žien a natierajú si ju na pleť. Existujú dokonca salóny, v ktorých zákazníčkam prikladajú slimáky priamo na tvár. Blahodarné účinky tejto látky na pokožku údajne poznali už starovekí Rimania.

Krémy
Slimačí sliz síce nevyzerá lákavo, obsahuje však množstvo cenných látok, ktoré naša pleť ocení.

Lahôdka v starostlivosti o pleť: kaviár

Kaviár je vychýrená pochúťka, ktorá sa spája s luxusným cateringom, má však schopnosť potešiť nielen chuťové poháriky. Kaviár je súčasťou krémov proti vráskam. Pleť hydratuje, zlepšuje jej pružnosť, zmenšuje rozšírené póry a vracia stratenú mladosť. Podľa vedeckých štúdií je to jedna z najúčinnejších látok vôbec, ktorá môže prospieť pokožke. Presvedčené sú  o tom napríklad herečka Angelina Jolie alebo popová ikona Madonna.

Krémy
Kaviár je symbolom luxusu, a to nielen v gastronómii, ale aj v starostlivosti o pleť; je totiž jednou z najúčinnejších ingrediencií pleťových krémov.

Text: Linda Vojancová, foto: Institute Orlane, La Praire, Pixabay.com, flickr.com