Speváčka Jana Kirschner si zaspomínala

2086
Jana Kirschner

Speváčka s nezameniteľným hlasom a podmanivým repertoárom Jana Kirschner (39) sa po prvý raz predstavila na veľkom pódiu v roku 1996, samozrejme, ak nerátame jej vystúpenia s tanečnou skupinou. Vtedy išlo o finále súťaže MISS a Jana sa s číslom 4 prebojovala do prvej päťky.

Mala sladkých sedemnásť a už vtedy vedela, že chce predovšetkým spievať. „Myslím si, že som bola trošku iná uchádzačka o titul Miss. Na kasting som prišla namiesto v lodičkách vo vysokých šnurovacích ťažkých bagančiach a bratovom vyťahanom svetri…“ smeje sa Jana, ktorá nás už dve desaťročia teší svojím spevom. Nebolo to inak ani na viacerých tohtoročných letných festivaloch. Netradične sme sa s ňou však nezhovárali o hudbe, ale o kráse.

Vnímali ste v čase, keď ste sa uchádzali o titul Miss, samu seba ako krásnu? Bola vtedy pre vás krása dôležitá?

Vie sa o mne, že som súťaž Miss nebrala až tak vážne. Určite mi však pomohla na ceste byť speváčkou. Svoj vzhľad som nikdy nepreceňovala. Krása totiž pramení z vnútra človeka a dôležité je, ako ju „nosíte“. Samozrejme, vie byť nablýskaná, vyumelkovaná, dokonalá, no taká na mňa často pôsobí až vulgárne, nie skutočne. Naozajstnú prirodzenú krásu vidím v detailoch, elegancii, jemnosti, napríklad aj v tom, ako človek sedí, pohybuje sa, aké používa gestá a podobne.

Jana Kirschner
Jana Kirschner s Michalom Kaščákom, hudobníkom a organizátorom letného hodobného festivala Pohoda.

Ako tínedžerka ste to však asi takto neposudzovali.

Vtedy iste nie. Nepopieram, ako tínedžerka som – na podnet svojich priateľov a čiastočne aj rodičov – išla na súťaž Miss s cieľom vyskúšať a zažiť niečo nové. Táto súťaž bola v tých rokoch naozaj šancou presadiť sa a bola veľmi sledovaná. Hoci som netušila, ako to dopadne. Neskôr som žartovala a vyhlásila, že som sa prihlásila kvôli novému televízoru. Pravda je, že ma vždy lákali nové veci a výzvy.

Pri spomienkach na finálový večer ste sa už viackrát vyjadrili, že najväčším stresom bola promenáda v plavkách.

Áno, ten pocit mám dodnes. A iste nielen ja, pravdepodobne aj pre všetky ostatné súťažiace dievčatá to bola najstresujúcejšia časť súťaže. Veď si len predstavte, že máte šestnásť alebo sedemnásť a máte sa prejsť pred celým národom v plavkách. No pred pár dňami som zachytila správu, že organizátori americkej súťaže Miss sa rozhodli, že promenáda v plavkách už nebude súčasťou výberu najkrajšieho dievčaťa v Spojených štátoch. Musím povedať, že ma to veľmi potešilo – konečne. Verím, že sa to dostane aj k nám.

Mám rada dobré jedlo. Som trochu rozmaznaná z Londýna, kde je skvelý výber toho najlepšieho.

Spomenuli ste rodičov – ako vnímali tento váš „misskový“ úlet?

Myslím, že celkom normálne. Na moje rôzne úlety boli už zvyknutí. (Smiech.) Prežila som totiž vďaka nim aj staršiemu bratovi krásne, naozaj slobodné detstvo. Lietala som po lesoch pri Štiavnici alebo u babky pri Prievidzi. Môj otec vždy tvrdil, že si v živote poradím a nestratím sa. A mal pravdu – teda aspoň doteraz. Keď si spätne premietnem všetky tie roky, naozaj som ich prežila „bez zranení“ a bez väčších problémov. A zázrakom ich prežili aj moji rodičia. (Smiech.)

Venovali ste sa tancu, spevu, odmalička ste boli tvorivý typ.

Áno, a nebol to len tanec a spev, ale aj recitovanie, rôzne básničky, využívala som všetky kreatívne možnosti, ktoré sa ponúkali. Nemala som problémy prezentovať sa, postaviť sa na pódium a zatancovať či zaspievať. Ako hovorím, najhoršie to bolo až s tou promenádou v plavkách…

Na pódiu vždy pôsobíte nesmierne prirodzene. Líčite sa sama, máte vizážistku, alebo to pre vás nie je dôležité?

Určite by som nesúhlasila s tým, že to nie je dôležité. Najmä, ak idem na pódium. No sú chvíle, keď sa isté veci nedajú zladiť a nie vždy sa človeku podarí po všetkých stránkach vyzerať tip-top. Tie situácie pozná každá mama. Človek sa usiluje, no nie vždy to vyjde. Občas – na príležitosti, ktoré si to vyžadujú – mám aj vizážistku, no skôr sa snažím sústreďovať na to, čo na pódiu ponúknem, nie ako vyzerám. Nuž a teraz, v čase letných festivalov, keď si chceme všetci užiť predovšetkým dobrú hudbu, nie je líčenie to najpodstatnejšie. Opäť sme pri tom, čo som už spomínala: menej je často viac. Aspoň v mojom prípade. Ešte stále mi ku kráse stačí dobrý spánok… V starostlivosti o pleť som sa už tiež trocha zlepšila, ale rozhodne tak netrávim veľa času.

To nemyslíte vážne! Veď napriek tomu, čo o sebe hovoríte, máte krásnu pleť, ste štíhla… Ako sa udržiavate pri dvoch malých dcérkach?

Jana KirschnerNie je to ľahké, ale chce to disciplínu. Aj čo sa týka krásy. Namiesto drahých kozmetických procedúr a krémov si dožičím spánok. Myslím si, že v mojom prípade to „funguje“ aj čo sa týka vizáže. Naša mladšia Yola má teraz tri roky, a keď sa dá, pri nej si poobede na 20 až 25 minút pospím. Odporúčam všetkým ženám: nezanedbávajte spánok! Keď som vyspatá, som milšia, mám vo veciach jasnejšie a lepšie sa cítim. Ale keď mám spánkový deficit, je to katastrofa! To veľmi zle znášam. Spánok milujem, a dokonca v spánku aj tvorím a prichádzam na nové nápady.

Prezradíte, čo ukrýva vaša kozmetická taštička?

Často cestujem, presúvam sa z miesta na miesto, takže musím zvažovať, čo si vezmem. Preto mám veľmi rada malé kozmetické balenia – sú praktické a nespôsobia problémy pri cestovaní v lietadle. Prezradím, že mám nesmierne rada najmä rôzne jemné oleje na tvár, tie ma doslova zachraňujú. Nekupujem si príliš drahé krémy, mám však svoje obľúbené a tým som roky verná.

Aký je váš názor na zdravú výživu, teraz taký akcentovaný zdravý životný štýl?

Mám rada dobré jedlo. Som trochu rozmaznaná z Londýna, kde je skvelý výber toho najlepšieho. Milujem ryby, zeleninu, ovocie. Roky som bola vegetariánka a stále mi je to blízke. Občas zhreším a dám si aj niečo nezdravé – no vtedy si to viem naozaj užiť. V lete mám najradšej šaláty a ľahké jedlá. Usilujem sa aj cvičiť, hoci pri práci, deťoch, lietaní na Slovensko a podobne nie je ľahké dodržiavať pravidelný režim. Nechcem sa vyhovárať, veď, ako sa hovorí, keď človek chce, čas si nájde. Beriem všetko tak, ako to prichádza. Keď mám čas, snažím sa dodržiavať kombináciu, ktorá sa mi osvedčila: joga, pilates a plávanie.

Text: Bea Vrzgulová, foto: Pavol Urbánek