Hitparáda trvaliek

5731
Trvalky
Základom atraktívneho trvalkového záhona je premyslený výber jednotlivých rastlinných druhov.

Leto je skvelou príležitosťou na načerpanie nových síl, na regeneráciu tela aj mysle. Kto má záhradu, môže ju využiť aj na tento účel. K dokonalej pohode a harmónii prispeje svieža zeleň, ale aj záplava kvitnúcich rastlín. Poradíme vám, na ktoré sa zamerať a ako si ich vysadiť.

1. Flox (Phlox paniculata)

Nádherne kvitnúca trvalka, ktorá by nemala chýbať hlavne v záhradách vidieckeho charakteru. Kvety usporiadané v mohutne pôsobiacich súkvetiach krásne voňajú. Farba kvetov je ružová, biela, fialová alebo takmer bordová. Flox prosperuje na slnečných záhonoch, pri dobrých podmienkach je to rastlina vysoká asi 130 cm. Žiada umiestnenie do strednej alebo zadnej časti záhona.

Trvalky
Floxy upútajú opojnou vôňou svojich súkvetí hlavne vo večerných hodinách.

2. Helénium (Helenium autummnale)

Aj táto vznešene pôsobiaca trvalka sa hodí najviac do vidieckych záhrad. Je takisto vyššia, dorastá do asi 150 cm. Kvety pútajú žiarivou farbou, môžu byť žlté, oranžové, bordové a viacfarebné. Čím je rastlina staršia, tým bohatšie kvitne. Vynikne v zmiešaných kvetinových záhonoch na slnečných miestach, ktoré sú pravidelne zavlažované. Dlhšie trvajúce sucho tejto rastline škodí.

3. Echinacea (Echinacea purpurea)

Vďačná trvalka, ktorá sa uplatní aj v mestskej záhrade. Kvitne bohato počas celého leta a láka motýle. Aj preto by mala byť vysadená do záhrad s menšími deťmi. Zároveň ide o hodnotnú liečivú rastlinu. Kvety, ktoré ozdobujú vzpriamene rastúcu rastlinu, sú najčastejšie ružovo fialové, objavujú sa však aj kultivary s kvetmi oranžovými, žltými či bielymi. Kvety majú nápadný vypuklý stred. Echinacea prosperuje na slnečných a suchších miestach, v menších a väčších skupinách, spolu s inými v lete kvitnúcimi trvalkami. Je to vyššia trvalka, patrí do stredu a pozadia záhona.

4. Astilba (Astillbe chinensis)

Ak máte na záhone málo slnka, táto trvalka je pre vás ako stvorená. Zároveň uprednostní miesta s humóznou a vlhkou pôdou. Ak jej vytvoríte ideálne podmienky, krásne sa rozrastie, každoročne bohato rozkvitne a bude dlhoročnou ozdobou vašej záhrady. Prekrásne súkvetia zložené z množstva drobných kvietkov sú ružové, fialové, biele alebo bordové. Rastlina je nižšia, čiže sa hodí na okraje záhonov.

Trvalky
Echinacea je lákadlom pre motýle – vytvára množstvo kvetov.

5. Ľaliovka (Hemerocallis hybrid)

Majestátna trvalka, ktorá by nemala chýbať v žiadnom pestrom kvetinovom záhone. Má množstvo pekných kultivarov, kvitne od júna do konca leta. Vybrať si môžete nižšie aj vyššie druhy. Kvety sú lievikovité, najčastejšie oranžové, ale aj žlté, prípadne bordové a viacfarebné. Niektoré prekrásne voňajú. Síce vydržia len jeden deň, ale postupne ich na rastline vykvitne viacero. Je to pestovateľsky nenáročná a dlhoveká trvalka.

6. Liatra (Liatris spicata)

Ak obľubujete štrkové kvetinové záhony, prípadne výsadby stepného charakteru, ktorých súčasťou sú okrasné trávy, táto trvalka je pre vás ako stvorená. Rastliny si vysaďte do menších a väčších skupín. V čase kvitnutia sa budete môcť pýšiť pohľadom na krásne fialové klasovité súkvetia, ktoré rozkvitajú netradične zhora nadol. Rastlina obľubuje slnko, teplo, neprekáža jej ani úpal. Najviac vody potrebuje začiatkom leta. V záhone tejto trvalke vyhraďte miesto v strede. Súkvetia sú vhodné aj na rez do váz.

7. Rudbekia (Rudbeckia fulgida)

Táto neúnavne kvitnúca trvalka by mala byť súčasťou každej kvetinovej záhrady. Kvitne od začiatku leta až do jesene. Obľubuje slnečné a teplé miesta, neškodí jej sucho ani to, že ju nebudete pravidelne zalievať. Zakrátko po výsadbe vytvorí krásne trsy, ktoré sú celé leto plné kvetov. Rastlinu si môžete vysadiť do strednej časti záhona alebo do jeho stredu, vyhraďte jej dostatok miesta. Hodí sa do mestskej aj vidieckej záhrady.

8. Veternica (Anemone japonica)

Táto trvalka kvitne koncom leta, kvety sú fialové alebo biele, mimoriadne pôvabné. Čím je rastlina staršia, tým bohatšie kvitne. Veternica sa uplatní aj vo výsadbe moderného charakteru. Dôležité je vyhradiť jej dostatok miesta skôr v pozadí záhona. Potrebuje výživnú, na humus bohatú a skôr mierne vlhkú pôdu. V lete zavlažované rastliny rozkvitnú bohatšie. Pekné sú aj listy rastliny, čiže zaujme aj v období pred kvitnutím.

Trvalky
Helénium sa pýši kvetmi žiarivých farieb. Bohato zakvitnuté trsy sú ozdobou vidieckej záhrady.

Aký tvar kvetinového záhona?

Záhony prísne geometrického tvaru sa hodia skôr do moderných mestských záhrad, nepravidelné kvetinové záhony zasa pôsobia elegantne a vyniknú na vidieku a takisto v prírodne koncipovanej záhrade.

Nezabudnite, že viac vynikne domyslené skombinovanie rôznych druhov trvaliek s rovnakými pestovateľskými nárokmi, odlišných výšok a najmä rastových foriem (trsovito, plazivo alebo vzpriamene rastúce). Pri umiestňovaní rastlín platí, že vyššie druhy rastlín patria do pozadia a nižšie, naopak, do popredia. Výsadba len vysokých druhov trvaliek pôsobí strmo a vyvoláva nepríjemné pocity.

Vyvarujte sa vytvárania domácich botanických zbierok (ak nie ste zanietením zberateľom rastlín). Iba s menším počtom rastlín s prihliadnutím na ich dobu kvitnutia, farebnosť kvetov a výšku a šírku rastu docielite obdivuhodný harmonický výsledok. Vždy lepšie vynikne, ak do záhona vysadíte do skupiny aspoň 3 – 5 kusov z jedného druhu.

Výsadba a starostlivosť

Rastliny si môžete vysadiť aj počas leta, vždy však len s kompaktným koreňovým balom. Po výsadbe rastliny pravidelnejšie zavlažujte, inak sa neujmú. Vysádzajte do kvalitne spracovanej pôdy s pridaným humusom a v dostatočnej vzdialenosti od seba. Ďalšia starostlivosť o trvalky nie je zložitá. Dôležité je odstraňovať odkvitnuté kvety – podporí to tvorbu ďalších, prihnojovať, odstraňovať žltnúce a suché listy. Vyšším druhom treba včas poskytnúť pevnú oporu, inak im hrozí zlomenie.

Text a foto: Daniel Košťál