Kvety slnka

2136
Slnečnice

Aj takto sa často nazývajú slnečnice. Neodmysliteľne sa nám spájajú najmä s letnými a prvými jesennými dňami, s pohodou a prázdninami. Impozantne sa vynímajú v záhradách, kytica slnečníc ozdobí moderný aj tradičný byt. Slnečnicové pole je zasa vďačným cieľom fotografov.

Slnečníc je niekoľko druhov a ak sa rozhodnete mať ich vo svojej blízkosti, môžete si vybrať aj z bohatej ponuky kultivarov. V záhradách sa najčastejšie stretnete s jednoročnými slnečnicami, ale pestovať je možné aj slnečnice trváce. Starať sa o slnečnice a pozorovať, ako sa ich kvety otáčajú za slnkom, sa dá nielen v záhradách, ale aj v črepníkoch na balkónoch a terasách. V tomto prípade bude lepšie poobzerať sa po miniatúrnych kultivaroch.

SlnečniceSlnečnica je odpradávna typickou súčasťou vidieckej záhrady, moderné kultivary s kvetmi tmavo bordovými alebo plnokveté formy však ozvláštnia aj modernú mestskú záhradu. Táto rastlina by tiež nemala chýbať v záhradách vytvorených a fungujúcich v súlade s ekológiou. Viac sa v poslednej dobe využíva aj pri trendovej výsadbe typu Tri sestry. Kvety slnečníc pútajú od začiatku leta do jesene. Ak ich necháte dozrieť, stanú sa prirodzenou potravou pre vtáctvo. Pochutiť si však na slnečnicových semenách môžete aj vy, ide o jednu z najzdravších potravín.

Nielen žlté, ale aj bordové

SlnečniceSlnečnice sa najkrajšie rozvinú, ako napovedá aj ich názov, na slnečných a teplejších miestach, vždy chránených pred vetrom. Veľmi zle kvitnú a nedarí sa im v tieni. Vyniknú v zmiešaných kvetinových záhonoch, pri plotoch, poslúžia na vytvorenie netradičného živého plota, zamaskujú nevzhľadný kompostér, prekvapia okoloidúcich v predzáhradke. Miniatúrne kultivary (vysoké do asi 30 cm) môžete pestovať v črepníkoch na balkónoch a terasách.

Ak má slnečnica vo vašej záhrade krásne a nepretržite kvitnúť, potrebuje nielen veľa vlahy, ale najmä živín. Postačí, ak ju vysadíte na miesto, kde ste na jar do pôdy pridali dostatok kompostu. Počas rastu ju tiež môžete prihnojovať kvalitným viaczložkovým hnojivom. Odmení sa vám za to. Množstvo kvetov slnečníc znásobíte aj tým, že budete odkvitnuté kvety pravidelne odstraňovať.

Rastline vyhovuje skôr mierne alkalická pôda, priepustná a hlbšia. Nedarí sa jej v pôde štrkovitej alebo zmáčanej. Keďže slnečnica patrí medzi mohutné rastliny, bude vhodné poskytnúť jej pevnú oporu. Inak hrozí, že sa zlomí, a to spôsobí pokles jej estetickej hodnoty. Slnečnice vyniknú samostatne, no ak máte dostatok miesta v záhrade, pokojne si vytvorte aj malú skupinku viacerých slnečníc. V čase kvitnutia to bude rozprávkový pohľad. Vybrať si je z čoho. Atraktívne sú napríklad kultivary s takmer červenými kvetmi (Prado Red) alebo oranžovo-žltými (Florenza, Terracota) či takmer bielymi (Italian White). Milovníkov zaujímavostí očarí plnokvetá slnečnica (Teddy Bear), ktorá je vzrastovo nižšia.

Slnečnice

Ako ich vypestovať?

Hoci kvitnúce slnečnice dnes už dostanete kúpiť v kvetinárstvach počas celého leta, vypestovať si ich svojpomocne nie je žiaden problém. Zapojiť do toho môžete deti, pre ne to bude dokonca príjemná zábava. Slnečnice z črepníka by zrejme zostali menšie, často sú totiž ošetrené špeciálnymi prípravkami, ktoré rast potláčajú. Naopak, slnečnice z výsevov vás prekvapia svojou výškou, a teda majestátnosťou, väčšinou aj dlhým bohatým kvitnutím. Vysiať semená, ktoré bežne dostanete kúpiť v špecializovaných predajniach, môžete už v apríli, prípadne začiatkom mája. Neskorší výsev už vhodný nie je, ale ani skorší, pretože rastlina zle znáša chladnejšie noci a neskoré mrazíky. Výsevy je potrebné neustále zavlažovať. Ak miesto na dlhšie preschne, nebudete mať z rastlín nič. Potrebné je vysievať priamo na miesto, tu rastliny vyrastú a vykvitnú. Rastliny si môžete aj predpestovať v črepníkoch a následne začiatkom leta vysadiť na vybrané miesta.

Text a foto: Daniel Košťál