Tomáš Stríž pomáha ľuďom nezabúdať na milovaných

2751
Tomáš Stríž
Milovaných rodičov má Tomáš stále pri sebe kdekoľvek vo svete vďaka odtlačkom.

Mladý muž, ktorého neprehliadnete aj vďaka jeho vyšportovanej postave, ale i nemiznúcemu srdečnému úsmevu na tvári. V súčasnosti ho vyhľadávajú nielen populárne osobnosti, ale aj množstvo obyčajných ľudí, ktorí za ním prichádzajú s neobyčajnými želaniami. Neobyčajná je totiž aj jeho práca…

Do strieborných a zlatých šperkov vkladá podľa želania zákazníkov spomienky na milované osoby, ale aj zvieratká. Uchováva tak spomienky na lásku, na život tých, ktorí svojich blízkych navždy opustili alebo sú ďaleko. Nechajme však hovoriť Tomáša Stríža, ktorý si vymyslel naozaj krásnu cestu životom.

Tomáš Stríž
Čoraz obľúbenejšie sú obrúčky s odtlačkami prsta milovanej osoby.

Prezraď, čomu sa venuješ…

Už šiesty rok je mojou pracovnou náplňou a zároveň životným poslaním uchovávanie spomienok v podobe odtlačkov prstov, ručičiek a nožičiek alebo labiek štvornohých miláčikov na strieborné alebo zlaté prívesky.

Ako mladému mužovi napadne vyrábať šperky s podobným poslaním?

Nenapadlo mi to len tak, zo dňa na deň. Moja rodina má rodinnú pohrebnú službu, v ktorej som už od svojich 15-tich rokov vypomáhal, čo znamenalo, že som sa stretával aj s pozostalými, ktorí smútili za svojimi blízkymi zosnulými. Stále som im chcel nejako pomôcť, aby mali pocit, že ich zosnulý je stále s nimi, aby mali pocit, že ho majú pri sebe, a tak som postupne prišiel na tento nápad. Odobrať odtlačok a uchovať ho na papieri, pekne zarámovanom, je krásna idea. To bola taká prvotná verzia toho, z čoho vznikla aktuálna značka TOPA TOUCH. Neskôr som chcel, aby daný odtlačok mohli mať pozostalí stále pri sebe, na každom kroku, a tak vznikli strieborné a zlaté šperky s uchovaným odtlačkom priamo v nich.

Tomáš StrížAký najmilší spomienkový odtlačok si robil?

Tých najmilších je viac. Vždy je milé uchovať odtlačky rúčky a nôžky malých novonarodených drobčekov pre ich rodičov. Najmilšie pre mňa sú moje prívesky, ktoré nosím ja sám, pretože na nich mám odtlačky svojich rodičov, na ktorých nedám dopustiť. Vždy, keď som odcestovaný, som rád, že ich aspoň takouto formou môžem mať stále pri sebe.

Tomáš Stríž
Miluje šport.

Cítil si už ako dieťa, že sa vyberieš cestou umeleckého smeru?

Ťažko povedať. Rozhodne som to neplánoval, lebo som bol v podstate „hodený“ do výpomoci v našej rodinnej pohrebnej službe. Každopádne, umelecké cítenie a zmysel pre detail s emóciou vo mne boli odjakživa. Vďaka tomu vznikli takéto spomienkové šperky.

Dnes je doba, keď si niektorí ľudia ctia svoje zvieratká viac ako ľudí. Mávaš zákazky aj zo sveta nemých spoločníkov?

No veru, mám za sebou aj kuriózne darčekové odtláčanie. Raz za mnou prišiel zamilovaný párik aj so psíkom. Myslel som, že ideme robiť odtlačky prstov zaľúbencov a k tomu dáme aj labku psíka. No po chvíľke som zistil, že darček má byť pre psíka. Keď som sa opýtal, čo budeme zvečňovať, pani začala šepkať, že to bude darček pre psíka, nechcela, aby to počul. Nakoniec poslala partnera aj so psíkom von, aby psík nevytušil, čo sa pre neho chystá. Bolo to veľmi úsmevné a zvečňovali sme odtlačky ženy a muža na prívesok pre psíka. Keď to mám zhrnúť, tak áno, v tomto prípade brali svojho štvornohého miláčika ako plnohodnotného člena rodiny, ktorý má svoje sviatky a zaslúži si exkluzívny a hodnotný darček.

Tomáš Stríž
Bývalá moderátorka Zuzana Belohorcová si nechala urobiť odtlačky svojich detí.

A najzaujímavejší odtlačok, aký si robil?

Najzaujímavejšie zvečňovanie odtlačkov som robil v stajni. Konkrétne som robil odtlačky kopýt dvoch koníkov pre majiteľa. Bol to pre mňa zážitok, keď som bol pri tom, ako mu dávali dole podkovu, a potom sme odtláčali kopyto na veľký papier. Miestami som mal zmiešané pocity, aby nedošlo k splašeniu koňa, ale nakoniec všetko prebehlo hladko a parádne.

Odmietol si nejaké odtlačky urobiť?

V tejto dobe sa naozaj stretávam s bizarnými požiadavkami na vyhotovenie, povedzme, „originálneho“ odtlačku na šperky. Odmietol som už viackrát odtláčanie mužského pohlavného orgánu pre partnerku. Ale takéto požiadavky boli aj na iné intímne partie oboch pohlaví. No mám svoje hranice a naozaj tomu chcem ponechať hodnotu a vážnosť.

Tomáš Stríž
Ako vidno, nielen prívesky, ale aj náušnice nám môžu pripomínať našich milovaných.

Aké zaujímavé objednávky máš teraz?

V nedávnej dobe som mal napríklad objednávky na uchovanie zvukových stôp v podobe zvukovej vlny, zvečnenej na prívesok. V tej zvukovej vlne je väčšinou uchovaný hlas, hovorené slovo osoby, ktorá už nie je medzi nami. Pomyselne sa prihovára svojmu nositeľovi a pripomína mu jeho milovanú či milovaného. Ale robím aj množstvo obrúčok, v ktorých sú zvečnené vzájomné odtlačky oboch zamilovaných.

Tomáš Stríž
Tomáš si vie dopriať aj relax.

Čo ťa zaujíma okrem roboty? Ako relaxuješ?

Najradšej mám po práci relax v podobe posilňovne, ktorú sa snažím navštevovať každý deň. V nej tak dobre vypnem hlavu a nasávam energiu, z ktorej mnohokrát vzídu aj nové inšpirácie a nápady do mojej práce.

Text: Anna Ölvecká, foto: archív Tomáša Stríža