V rakúskom Linzi môžete byť chvíľu námesační

307
Linz
Impozantný drevený chodník spája strechy budov.

Viete si predstaviť prechádzku v oblakoch po nefalšovanom drevenom chodníku, spájajúcom vežu kostola s najvyšším poschodím parkovacieho domu? A to nie je všetko! Staňte sa na chvíľu námesačnými a nechajte sa uniesť do výšok nad rakúske mesto Linz. Musíte to však stihnúť do 14. októbra 2018.

Linz
Jeden zo štyridsiatich zaujímavých moderných artefaktov.

Tento mestský skvost u našich susedov toho ponúka naozaj veľa, my vás však chceme špeciálne pozvať na nezvyčajnú prechádzku spojenú s adrenalínom, skvelými výhľadmi, vetrom vo vlasoch, no najmä so súčasným umením v netradičnom prostredí. Keď zdoláte prvú prekážku tejto jedinečnej výstavy s názvom Höhenrausch – Omámenie výškou, ktorou je prelezenie drevenej prekážky, pri ktorom sa trošku zapotíte, ste na najlepšej ceste k drevenému chodníku nad strechami domov. Budete prechádzať rozmanitými priestormi s množstvom moderných inštalácií na tému voda s názvom Iný breh.

Po drevenom chodníku do neba

Linz
Výstup na 32 metrov vysokú vežu, ktorú špeciálne zostrojili na túto príležitosť na streche parkovacieho domu, je poriadnym adrenalínom.

Popri vystavených umeleckých dielach, ktorých je viac ako štyridsať od umelcov z celého sveta, je azda najobdivovanejší „obyčajný“ drevený „eko“ chodník nad strechami domov. Meria asi kilometer a vedie nadol a zasa nahor, dovnútra a zase von, a ponúka nádherné výhľady až k vrcholkom Álp. Jeho súčasťou je aj špeciálny drevený balkón uprostred kostola, ku ktorému sa treba „predrať“ popod kostolný krov vo veži, kam sa dostane naozaj málokto. Adrenalínom pre každého, kto má rešpekt z výšok, môže byť aj „výšľap“ na 32 metrov vysokú vežu, ktorú špeciálne zostrojili na túto príležitosť na streche parkovacieho domu. Na jej vrcholku ste už naozaj v oblakoch. Z veže visí aj najväčšie umelecké dielo celej expozície – niekoľkotonová 20-metrová loď z ocele a hliníka. Najodvážnejší sa môžu z vrcholku železnej veže s trasúcimi sa nohami presunúť na železnú terasku lode pripomínajúcu kôš na vrchole lodného sťažňa.

Linz
Nezabudnuteľný prechod po drevenom chodníku kostolnou vežou.

Voda v hlavnej úlohe

Lákavú výstavu pripravilo kultúrne centrum Linzu – OÖ Kulturquartier. Keďže tohtoročnou témou je voda bez hraníc a výstava je súčasťou kultúrneho projektu Donau Art, na strechách a vo vnútorných priestoroch poprepájaných budov sú rôzne umelecké projekty: sochy, zvukové inštalácie a videoprojekcie spojené s témou vody.

Linz
Open air hľadisko letného kina „na strechách“. Ponuka filmov aj koncertov je veľmi pestrá.

Samozrejmosťou sú aj pálčivé otázky znečisťovania životného prostredia či šetrenia vodou. No nielen znalci moderného umenia si prídu na svoje. Deti sa tu napríklad môžu vyšantiť v imaginárnom bazéne a osprchovať ozajstnou vodou, starší si posedieť pri dobrom občerstvení a kochať sa panoramatickými výhľadmi. A keďže Linz nie je mestom na jeden deň, naplánujte si dlhšiu návštevu. Jeden z večerov môžete stráviť na filme či koncerte v open air kine. Kde? Predsa na streche! Túto jedinečnú turistickú atrakciu, ktorú ročne navštívi okolo 100-tisíc záujemcov, môžete zažiť až do 14. októbra 2018. Ak si kúpite výhodnú mestskú kartu, dostanete sa na výstavu bez platenia. Viac na www.linztourismus.at.

Linz
Nech sa páči: vykúpte sa v imaginárnom bazéne na streche.

Text: Bea Vrzgulová, foto: Pavol Urbánek