Architektonický klenot uprostred púšte

279
Katar architektúra
Nová mešita v Education City od architektov z Manera Yvars má fascinujúce tvary.

Hlavné mesto Kataru Doha sa v médiách často spája so športovými podujatiami v cyklistike alebo v tenise či najnovšie s pripravovanými majstrovstvami sveta vo futbale v roku 2022. Ten, kto ju navštívi, mi však dá za pravdu, že Doha je aj miestom svetovej architektúry a umenia.

Katar architektúra
Rezidenčné bývanie v najluxusnejšej obytnej štvrti Pearl je častým a obľúbeným cieľom na sobotné prechádzky po promenáde okolo jazera a návštevy kaviarničiek a reštaurácií.

Pre arabský polostrov je typická nehostinná piesočná púšť, ale ani tento fakt nebol prekážkou pre vybudovanie najbohatšieho štátu sveta. Katar má najvyššie HDP na jedného obyvateľa na celom svete (viac ako 130-tisíc dolárov, čo je približne štyrikrát viac než na Slovensku). K tejto hodnote, samozrejme, prispieva aj fakt, že Katarčanov je len okolo 350 000, ostatní obyvatelia sú cudzinci zo 180-tich krajín sveta bez možnosti získať katarské občianstvo a tí sa do štatistík nepočítajú. Bohatstvo pochádza predovšetkým z výroby skvapalneného zemného plynu, v ktorej je Katar prvý na svete, a z vývozu ropy do celého sveta. V posledných rokoch výrazne stúpli aj rozumné investície na inom poli. Katar kupuje predovšetkým podiely v najvýznamnejších svetových firmách, bankách a športových kluboch, investuje do nehnuteľností a podieľa sa na financovaní výstavby zaujímavých projektov v zahraničí.

Nezabudnuteľná silueta mesta

Doha je klenot a dlhodobo sa označuje za mesto budúcnosti. Koncepciu rozvoja hlavného mesta nepostavili na veľkoleposti všadeprítomných mrakodrapov, ale vsadili skôr na kvalitu a príjemné prostredie. Výškové budovy sú sústredené na jednom mieste v časti West Bay, kde sídlia nadnárodné korporácie, ministerstvá a sídla rôznych firiem. West Bay vytvára nezabudnuteľnú siluetu mesta s kultovou Tower Doha od architekta Jeana Nouvela. Vidno ju napríklad aj z terasy Múzea islamského umenia, ktoré projektoval čínsko-americký architekt I. M. Pei, nositeľ Pritzkerovej ceny za architektúru, čo je obdoba Nobelovej ceny. Architekt sa preslávil odvážnou prístavbou parížskeho Louvru v tvare pyramídy. Múzeum sa nachádza na umelo vytvorenom ostrove, stavba je postavená z ľahkých vápencových blokov, ktoré jemne odrážajú púštne slnko. V zálive sa nachádza aj monumentálne dielo od amerického sochára Richarda Serru. Múzeum tohto typu je najväčšie v celom Perzskom zálive a so svojou najrozsiahlejšou zbierkou patrí pod správu nadácie Qatar Museums Authority (QMA), ktorú riadi emirova sestra – princezná Majása.

Katar architektúra
Vo fasáde QNCC sa vyníma štylizácia kultového stromu – cédra, ktorý je symbolom ochrany pred slnkom a zosobňuje pocit domova.

Veľkorysá mecenáška

Princezná je štedrou a múdrou mecenáškou umenia, pre svoje projekty oslovuje tých najslávnejších a najrenomovanejších architektov i umelcov sveta. Londýnsky časopis Art Review minulý rok princeznú Majásu označil za najvplyvnejšiu osobnosť súčasného umenia. Často ale naráža na konzervatívnu spoločnosť, ktorá nie je ochotná vzdať sa svojich tradícií a konzervatívneho myslenia. No prvé lastovičky už sú, napríklad Fire Station Gallery. Sídli v bývalej budove hasičskej stanice a ľudia si už na ňu zvykli.

Katar architektúra
Monumentálny amfiteáter z čistého bieleho mramoru je miestom konania divadelných predstavení, koncertov a rôznych osláv.

Maják kultúry

Kultúrne centrum Katara, postavené v tradičnom arabskom štýle s modernými architektonickými prvkami, nie je len miestom na kultúrne podujatia, ale sídli tu aj Ministerstvo kultúry a rôzne galérie a ateliéry. Katara sa zrodila z dlhodobej vízie, ktorá predstavuje katarský štát ako kultúrny maják umenia na Strednom východe, a to prostredníctvom divadla, literatúry, hudby, výtvarného umenia a výstav.

Najkrajším miestom starej Dohy je azda Souq Waqif. Tradičný trh, malé obchodíky a kaviarničky. Hneď v susedstve sa nachádza Falcon Souq, miesto, kde môžete vidieť okrem iného veľkú nemocnicu špeciálne len pre sokoly.

Na vzdelanie sa v Katare kladie veľký dôraz. V Dohe je vybudovaná štvrť s názvom Education City (Vzdelávacie mesto). Je sídlom viacerých zahraničných univerzít aj novej knižnice v tvare motýľa, ktorú navrhol holandský architektonický ateliér OMA.

Katar architektúra
Divadelná sála pre 2300 divákov sa môže pochváliť vynikajúcou akustikou, sedadlami z kože, aká sa používa pri výrobe sedadiel do áut značky Bentley, a mimoriadnou variabilitou: každé operadlo obsahuje stolík na písanie.

Zelená ekológii

V tej istej lokalite sídli rozsiahla budova Qatar National Convention Center (QNCC). QNCC sa zaraďuje k ekologickým projektom spoločnosti Yamasaki Architects, keďže dominantou sú solárne panely pokrývajúce plochu 3600 štvorcových metrov. Popri solárnych paneloch sa budova pýši jedinečným systémom šetrenia vody a energetickou efektivitou. Podobný prístup v tejto lokalite nie je až taký častý. Budova je dielom popredného japonského architekta Arata Isozakiho, ktorý zakomponoval do priečelia budovy céder. Kultový a uctievaný strom bol jedinou ochranou pre beduínov a učencov v nehostinnej púšti. V QNCC na jednom mieste môže prebiehať viacero veľkých podujatí, či už je to konferencia alebo koncert, výstavy, rokovania a podobne. Unikátne riešenie akustického priestoru divadla a nahrávacieho štúdia už ocenili aj zahraničné orchestre, ktoré tu vystupovali. Celý objekt je pod ochranou sochy veľkého pavúka od francúzskej sochárky Luis Bourgeoisovej, ktorú nežne volajú Maman (Mama).

Katar architektúra
Kultová socha pavúka s menom Maman (Mama) od francúzskej sochárky Louise Bourgeoisovej je symbolom predátora, ale aj istej krehkosti a zraniteľnosti.

Moderné športoviská

Ďalšou významnou kapitolou v realizácii modernej architektúry v Katare sa stal šport, najmä po schválení kandidatúry na usporiadanie MS vo futbale v roku 2022. Dvanásť futbalových ihrísk vyprojektovalo dvanásť svetových architektov. Niektoré sú už teraz rozostavané, na štadióne Khalifa International sa už dokonca aj hrá. Podaktoré z nich sa po majstrovstvách rozoberú a opäť postavia v rozvojových krajinách. Dúfajme, že táto pekná myšlienka sa aj uskutoční. Kvôli futbalovému šampionátu sa stavia aj metro, pretože klasická mestská hromadná doprava v Dohe prakticky neexistuje. Všetci jazdia svojimi autami alebo taxíkmi, tak je otázne, kto bude metro po majstrovstvách využívať. Aj to ukáže až čas.

Katar architektúra
Khalifa International Stadium, prvý funkčný z 12-tich futbalových štadiónov pre MS vo futbale v roku 2022, s klimatizáciou, ktorá udrží na ihrisku teplotu 26 stupňov.

Slováci si pamätajú Dohu aj v spojitosti s našimi športovcami. Peter Sagan sa tu stal majstrom sveta v cyklistike a naši tenisti na čele s Dominikou Cibulkovou sa zúčastňujú tenisového turnaja, ktorý sa tu koná každý rok.

Veľmi populárnym miestnym športom (alebo skôr zábavou) je jazdenie džípmi po pieskových dunách. Domáci sa v takejto zábave priam vyžívajú. Protipólom púšte sú rozľahlé parky a zelené plochy, kde radi behávajú Európania.

Katar architektúra
Nová knižnica v Education City je otvorená celý týždeň, poskytuje vhodné prostredie na štúdium a má aj príjemné oddychové zóny.

Text a foto: Renata Rehorovská