Zuzana Mauréry: „Na gymnáziu som pochopila, kde je moja cesta.“

3156
Zuzana Mauréry
S Vladom Kobielskym v televíznom seriáli Oteckovia.

Mimoriadne talentovaná herečka, speváčka a tanečníčka Zuzana Mauréry oslávi v septembri päťdesiatku a vyzerá fantasticky.

Nedávno účinkovala v talk show Jozefa Banáša, kde sme v závere stihli aj rozhovor.

Vaše detstvo nebolo celkom tradičné a rodičia vás doslova zaplavili iniciatívou v rôznych krúžkoch. Spomeniete si, ktorý vám najviac utkvel v pamäti?

Určite ich bolo viac. AURIGA, ktorého zakladateľkou bola Zuzana Hájková, ktorá má teraz tanečné divadlo v Banskej Bystrici – to bolo veľmi zásadné, lebo ma tam neskutočne vydrilovali. Stepový krúžok bol tiež vynikajúci, sama som si ho našla a veľmi ma tancovanie stepu bavilo.

Zuzana Mauréry
Zuzana Mauréry oslaví v tomto roce životní jubileum.

Základnú školu ste absolvovali v nemčine, neskôr ste si pridali angličtinu a túžili stať sa letuškou. Zahrali ste si ju aspoň niekedy?

Taký detský sen, lebo otec mal angažmán v Košiciach a rodičia si ma lietadlom posielali medzi Bratislavou a Košicami. Letušky sa o mňa starali, dávali mi cukríky a bolo to úžasné, aké boli krásne, upravené a milé. Preto mi to učarovalo.

Stredná škola – matematika, fyzika, informatika, čo rozhodlo, že napokon ste aj tak zakotvili v umeleckej oblasti, kde sa pohybovali vaši rodičia?

Gymnázium bolo pre mňa školou, kde som dozrievala. Ísť po základnej škole na konzervatórium – herectvo, je podľa mňa predčasné, človek ešte nie je celkom schopný sa rozhodovať. Preto sa teším, že na strednej som vlastne dozrela a pochopila, kde je moja cesta. Pohyb, spev, tanec boli pre mňa prirodzené, bavili ma aj jazyky, takže koketovala som aj týmto smerom, ale napokon sa to všetko vyvŕbilo tak, ako to je.

Nebolo vám po vysokej škole ľúto, že slovenskí režiséri vás prehliadali?

Nie, keď so mnou režisér nechce pracovať, je zbytočné sa vnucovať, musí to byť vzájomné chcenie.

Ste veľmi všestranná tanečníčka, skvelá speváčka, herečka…

To je vývoj. Nevystrelila som hneď po škole, ale šliapala pomaly po schodíkoch. Dokonca som po skončení školy hľadala inzeráty, že pôjdem do Rakúska robiť čokoľvek (smiech). Nebolo to ružové, nemala som žiadne ponuky.

Napokon doma pochopili cez zahraničie, že ste dobrá…

Nevnímam to tak, ani to tak nebolo. Vlastne po škole som šla do Radošinského naivného divadla, kde som hrala desať rokov a popritom vo všetkých bratislavských divadlách, robila som Dereš a bolo toho dosť.

Zuzana Mauréry
S Vladom Kobielskym v televíznom seriáli Oteckovia.

Teraz máte roboty neúrekom. Keby vás pozvali do RND, prijali by ste?

Keď tam prídem na návštevu, Stano Štepka mi niečo podobné vždy ponúkne a netajím, že mi to robí dobre. No nechcela by som sa vracať nikam, na čo mám krásne spomienky.

V čom sa cítite najviac doma – je to herectvo, tanec, spev, lebo dnes v hľadisku odznelo, že geniálne spievate a veľa ľudí vás počulo prvý raz…

To všetko je mojou súčasťou. Spev je talent – dedičstvo po rodičoch, cítim potrebu ho neustále rozvíjať, tanec bola otázka skôr mladosti a herectvom, sem-tam aj spevom, sa živím. Cez všetky tri zložky prichádzam k svojmu naplneniu.

Ľudia sa tu tiež čudovali, ako to, že nemáte vonku žiaden album…

Album nemôže chcieť jeden človek. Je to rozbehnuté, plánujem ho v blízkej budúcnosti, mám predstavu, určite to bude s Henrym Tóthom, skvelým gitaristom.

V seriáli Oteckovia aktuálne doslova excelujete v postave síce opustenej manželky, ale napriek tomu ste tam optimistická. Exmanžel vždy u vás nájde oázu pokoja, hoci vás opustil kvôli mladšej. Existuje podľa vás niečo podobné v reálnom živote?

Vôbec neviem (smiech). Dokonca ani s Vladkom Kobielskym to nerozoberáme, ale myslím si, že ľudia, ktorí si boli najbližší v určitom období, by mali ostať aspoň priatelia.

Zahrali ste si vo filme o Márii Terézii mademoseille de Chartres. Aké sú vaše spomienky na to?

Mimoriadne som si to užívala, lebo človek málokedy príde k takým úžasným kostýmom, k fantastickému prostrediu, k medzinárodnej spolupráci – bola to štvorkoprodukcia. Hrala som tam však malú postavu, takže trochu sklamania som pociťovala v zmysle, že toho nebolo viac.

Čo vás čaká najbližšie?

Mám nejaké ponuky aj filmové, aj seriálové, uvidím, ako sa mi to podarí skĺbiť.

Zuzana Mauréry
Zuzana Mauréry

Herečka, speváčka a tanečníčka Zuzana Mauréry oslávi v tomto roku životné jubileum.

Zahrala si napríklad v seriáloch Odsúdené, Tajné životy, vo filme Učiteľka, s ktorým zbiera ocenenia a momentálne ju vidíme v seriáli Oteckovia, čo je len zlomok jej filmových a divadelných postáv. V roku 2010 sa stala kráľovnou tanca v Show Dance, hrdí sa aj titulom Slovenka roka a mnohými ďalšími oceneniami.

Text: Anna Ölvecká, foto: TV Markíza