Ostrovná krajina plná kontrastov

304
Hongkong
Turistická loď premávajúca medzi ostrovmi

Neviem prečo, ale tieto malinké krajiny mi nielenže prirástli k srdcu, ale dokonca ich aktívne vyhľadávam. Aj Hongkong je jednou z nich a ani v poradí štvrtá návšteva ma neodradí od toho, aby som sa sem opäť čoskoro vrátil.

Je naozaj zvláštne, že na takom malom území dokážem nájsť tak veľa. Vlastne, keď sa nad tým zamýšľam, tak je to veľmi pohodlné cestovanie. Moderné budovy, kultúra, história, do neba sa dvíhajúce mrakodrapy, pláže, hory, zábava, skvelé jedlo… Áno, presne tak! Ešte stále hovorím o Hongkongu. Toto všetko tu je ako na podnose. Poďme sa tam teda pozrieť. Celý Hongkong je vlastne mesto aj krajina zároveň. Rozdielne sú však jeho časti a v každej z nich je zaujímavé niečo iné. Práve vďaka malej rozlohe sa mnoho návštevníkov nechá zmiasť, že tu všetko stihnú za pár dní. To má však od reality asi toľko, ako počet kilometrov medzi touto krajinou a Slovenskom. Preto sa teda spolu pozrieme aspoň na tie časti Hongkongu, ktoré patria medzi najvyhľadávanejšie.

Hongkong
Výhľad na mesto z vyhliadky The Peak

Časť Kowloon

Dá sa povedať, že toto je srdce celej krajiny. Tu sa písala história, tu sa zrodili takmer všetky udalosti, ktoré poznačili históriu. Aj preto sa počas túlania touto štvrťou stáva to, že v spleti úzkych ulíc, kde sa tlačia húfy ľudí a pomedzi nich premávajú poschodové električky, sa cudzinec ľahko zamotá. Mix starých a nových budov ho priam navádza na to, aby to nemal pri tápaní oveľa jednoduchšie.  Azda najznámejšia ulica s jedlom Temple Street je doslova gastronomickým gejzírom všetkých chutí. Tu sa miešajú pokrmy tých najzaujímavejších vôní. Kým sa k nej pomaličky dostávam, príde mi takmer nemožné vyhnúť sa ponukám na kúpu, ako to miestni predajcovia na ulici nazývajú, tých najlepších „fejkov“ na svete. Bižutéria, elektronika, oblečenie a kopec ďalších vecí, ktoré ani len netuším, na čo vlastne slúžia. Pred nosom sa mi hmýria ako roj múch nad roztopenou zmrzlinou na chodníku.

Medzi všetkými tými sklo-betónovo-oceľovými obrami padne vhod prejsť sa medzi bujnou a udržiavanou vegetáciou.

Hongkong
Bruce Lee má svoje pevné miesto na chodníku slávy.

Bezpodmienečne však ku Kowloonu patrí jeho prístav, odkiaľ pravidelne, každý deň vyrážajú zelené lode, aby prepravili ľudí medzi jednotlivými ostrovmi. Takáto doprava patrí medzi tie najlacnejšie vyhliadkové plavby na svete. Každý nech posúdi sám, ale za 0,20 € na osobu to bolo pre mňa viac než ideálne. Skôr, ako sa však nechám kolísať vlnami prieplavu medzi hongkonskými ostrovmi, si prejdem jeho pobrežné mólo. Tu sú vystavené sochy lokálnych patriotov, ktorí to v živote naozaj niekam dotiahli. Chalan zo Slovenska, ako ja, však spoznáva len legendu z predošlého storočia. Preto snímam pomyselný klobúk pri spomienkach pred sochou Bruce Lee-ho. Oplatí sa sem však prísť aj večer a pozrieť si každodennú svetelnú šou zo striech mrakodrapov susedného ostrova. Tá už vyrazila dych nejednému návštevníkovi.

Ostrov Hongkong

Tu sa zrejme roztrhlo vrece s peniazmi. Finanční žraloci z tých najznámejších globálnych značiek sa tu premávajú na svojich nablýskaných štvorkolesových tátošoch a akoby tak demonštrovali život na niektorých zo susedných ostrovoch. Nablýskané sú však aj vitríny a výklady takmer všetkých budov po ceste ktorýmkoľvek smerom. Našťastie tu je aj botanická záhrada spolu s mnohými krásnymi parkami, ktoré sú zadarmo. Medzi všetkými tými sklo-betónovo-oceľovými obrami padne vhod prejsť sa medzi bujnou a udržiavanou vegetáciou.

Hongkong
Obchodná štvrť na ostrove Hongkong

Doslova vrcholom celého ostrova je vyhliadka, ktorá dostala vcelku jednoduchý názov: The Peak. K nej premáva stará električka a k nej zas vedie veľmi dlhá kolóna ľudí, ktorí sú ochotní čakať aj hodiny na to, aby sa pohodlne vyviezli na vrchol. Netrvalo to ani hodinu a pomalým tempom som absolvoval tú istú cestu nahor aj ja. Avšak pešo. Najskôr spleťou malých uličiek pomedzi štíhle a vysoké budovy, ktoré sa ťahajú do závratných výšok. Neskôr ich vystriedali len porasty, ktoré sa takisto ťahajú k nebesám. Len im to trvá trochu dlhšie. Z tohto miesta je naozaj famózny výhľad takmer na celú krajinu. Je to celkom iný pocit prechádzať sa pomedzi všetky tie budovy alebo sa na ne pozerať z vtáčej perspektívy. Pohľad na Hongkong práve z tohto miesta som si naozaj zamiloval. Nikdy sa nemôžem ubrániť pocitu, že pozerám na chrbát obrovského ježka, ktorý drieme tam dole, podo mnou.

Zátoka Silverview bola oázou pokoja, kam nezavítala nielen noha turistu, ale ani domácich.

Ostrov Lantau

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o nenápadný ostrov, ktorý je hneď vedľa letiska. Mimochodom, to bolo vybudované tak, že sa zrovnalo so zemou pár menších, neobývaných ostrovčekov, ktoré trčali nad morskú hladinu. No a na ňom múdre hlavy inžinierske naplánovali také letisko, ktoré Hongkongu môže závidieť celý svet.

Hongkong
Lanovka na ostrov Lantau

Na ostrove som však našiel aj dokonalý oddych. Zátoka Silverview bola oázou pokoja, kam nezavítala nielen noha turistu, ale ani domácich. Presným opakom je lanovka, ktorá dennodenne preváža dychtivých milovníkov spoznávania nových kútov planéty do zábavného parku. Ten takisto nie je obyčajný. Tieto malé štáty musia vynaložiť značné úsilie v boji o turistov. O to, aby ich prišlo čo najviac, sa snažia aj notoricky známe postavičky z tých najznámejších animovaných filmov, ktoré kedy obleteli planétu. Presne tak. Ostrov Lantau je sídlom Disneylandu! No a to je zábava pre všetky vekové kategórie. Takže treba len odložiť trochu viacej peňazí na jednorazové vstupné, dať si ľahké raňajky a vyzbrojiť sa trpezlivosťou v radoch na atrakcie. Potom to bude naozaj skvelý deň plný zábavy!

Hongkong
Zátoka Silverview na ostrove Lantau

Neodmysliteľnou súčasťou návštevy tohto ostrova by mal byť aj výlet k obrovskej soche sediaceho Budhu. Ten sa tvári viac než spokojne. Popritom máva a pozerá sa smerom k Číne. Zlé jazyky tvrdia, že to nie je vec náhody, ale nejakého skrytého odkazu domácich obyvateľov do Číny…

Časť New Teritory

Avšak ak chce niekto väčší byt, o rozlohe cca 40 m², tak ho to mesačne stojí zhruba 2000 € (na ostrove Hongkong).

Karen je domáca obyvateľka. Povedala mi, že kúpiť si tu byt je takmer nemožné. Ceny sú pravdepodobne najvyššie na celom svete. Preto ešte stále, aj vo svojich 24 rokoch býva v rodičovskom byte spolu s bratom. Priznala, že ona to má ešte fajn, ale jej dobrá kamarátka je na tom horšie. Tá tiež býva v rodičovskom byte svojho priateľa, no spolu s ďalšími siedmimi ľuďmi. Byt nie je vôbec veľký, takže tam majú celkom „dusno“. Ak sa dievča rozhodne bývať s partnerom a ten nezdedil milióny, tak je jej „povinnosť“ nasťahovať sa k nemu. Bez ohľadu na to, koľko ľudí tam už žije. Ona by sa rada presťahovala, no jej priateľ striktne dodržuje kultúrne zvyky. „Vláda je veľmi bohatá, no kašlú na nás.“ Už teraz je v Hongkongu veľa budov a momentálne/dlhodobo sa nechystajú žiadne zmeny k tomu, aby nejako pomohli mladým ľuďom osamostatňovať sa.

Hongkong
V okolí Budhu na ostrove Lantau sa dá toho vidieť viac.

Karen nemá priateľa, a preto je pre ňu ešte ťažšie odísť od mamy a dopriať si súkromie. Býva v časti New Teritory a za prácou musí dochádzať na ostrov Hongkong. Tým sa každý deň ukráti o 3 hodiny času, ktorý potrebuje na dopravu z a do práce! Aj napriek tomu, že v meste funguje veľmi dobre rozvinutá sieť podzemnej dopravy, tak sa domáci obyvatelia musia denno-denne pasovať s dopravnými zápchami. Tie sú v metre, nie na cestách.

Karen mi ešte prezradila aj to, že miestne dievčatá priam zbožňujú cudzincov/belochov.

„Vieš, to máš tak: na ostrove Hongkong sa dá najlepšie zarobiť, a preto musím dochádzať.“ No aj tak sa jej to podľa jej slov viac oplatí, ako by mala sama platiť nájomné. Pracovná doba tiež nie je závideniahodná. Je celkom normálne, že týždenne sa robí 6 dní po 9 – 10 hodín. Nie je však nič neobvyklé, keď sa pracuje aj 14 hodín denne. „Tu v Hongkongu sa dá zarobiť naozaj dobre, no nemáme čas tie peniaze minúť, lebo sme stále v práci alebo do nej dochádzame,“ povedala mi Karen.

Ak by chcela kľud, tak musí cestovať niekam do zahraničia, aby sa necítila taká stiesnená, ako keď je doma. Ceny bytov na prenájom sa naozaj rôznia. Avšak ak chce niekto väčší byt, o rozlohe cca 40 m², tak ho to mesačne stojí zhruba 2000 € (na ostrove Hongkong).

Karen mi ešte prezradila aj to, že miestne dievčatá priam zbožňujú cudzincov/belochov. Mnohé z nich sa naivne domnievajú, že to je ich princ na bielom mercedese a vydajú sa za neho. Dokonca aj mne sa to stalo. Len tak som sa motal v meste, keď ma na ulici zastavila žena o pár rokov staršia odo mňa. Po pár zdvorilostných otázkach mi neváhala navrhnúť bezplatné stretnutie v mojom hoteli…

Hongkong som si teda takisto zaradil medzi tie krajiny, ktorým je enormný kontrast na životný štýl viac než sympatický. Na jednej strane brehu sa ľudia tlačia v malých bytíkoch, lebo si nemôžu dovoliť vlastné bývanie a na druhom brehu tej istej zátoky sa takmer predbiehajú v tom, kto sa bude viacej blyšťať. Každopádne to nič nemení na tom, že sa sem zasa rád vrátim a navštívim domácich, aby mi opäť porozprávali niečo zaujímavé, čo my doma na Slovensku možno ani nepoznáme.

Hongkong
Parky v meste sú naozaj veľmi pekné a príjemné.

Text a foto: Aleš Tvrdý