SEAT Arona: Schopný mestský crossover

642
SEAT Arona

Zoberiete platformu z automobilu Ibiza, na ňu postavíte karosériu malého mestského crossovera a na svete je produkt španielskeho výrobcu SEAT s názvom Arona.

Táto novinka je logickým vyústením faktu, že svet stále preferuje pospolitosť automobilov typu SUV, či ak chcete crossoverov v rôznych formátoch. Tento trend ovplyvnil veľa výrobcov a SEAT nie je nijakou výnimkou. Výhodou o zopár čísel vyššie položeného vozidla je pohodlnejšie nastupovanie a dobrý prehľad o dianí okolo neho. Pozitívom taktiež je, že Arona napriek dĺžke 4140 mm poskytuje dostatok priestoru na predných a zadných sedadlách v pozdĺžnom smere a nad hlavou, trochu „čísel“ k úplnej dokonalosti chýba iba na šírku. Pri pohľade na kapacitu batožinového priestoru je jasné, že 400 l je výborné číslo.SEAT AronaZnáme prostredie

Aj pri tomto vozidle sa dá pri viacerých prvkoch povedať, že ide o známe položky tejto značky, čo rovnako platí pri palubnej doske. Architektúra známa z Ibizy využíva štandardné materiály, pochváliť možno uspokojivú úroveň dielenského spracovania. S uvedenými faktami súvisí aj bezproblémové a prehľadné ovládanie, do okruhu ktorého patrí dostatočne veľký (8-palcový) displej multimediálneho systému. V interiéri sa nájde aj dostatok miesta na odloženie drobných predmetov vrátane odkladacích priestorov pod prednými sedadlami. Vo výbave Xcellence je na palube množstvo zaujímavých a užitočných prvkov výbavy, toto vystrojenie sa dá dotvoriť za adekvátne príplatkové sumy ešte ďalšími výberovými položkami.

SEAT AronaMožno ho kritizovať?

Ak sa pozrieme na pohonný reťazec, pod kapotou predstaveného vozidla pracoval trojvalcový prepĺňaný jednoliter (1.0 TSI). Ak sa to niekomu zdá málo, tak tento pohľad klame. Treba si uvedomiť, že pohotovostná hmotnosť vozidla je 1210 kg, teda maximálny výkon 85 kW (115 k)/5000 – 5500 ot./min a krútiaci moment 200 Nm/2000 – 3500 ot./min sú dostatočnými veličinami. Ak zoberieme do úvahy, že prednokolka v kombinácii so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h počas 10,0 s, nejde o málo dynamické vozidlo. Najmä pri krátkych akceleráciách v mestskej premávke, kde je filozoficky posadené v prvom rade. Typ pohonnej jednotky rozpoznáte vo vyšších otáčkach, v bežnom pracovnom pásme posádku svojou zvukovou kulisou vôbec neobťažuje. Výrobca predpisuje kombinovanú spotrebu 5,0 l/100 km, v praxi rátajte s asi jedným litrom benzínu navyše. Vyššie položený podvozok zaručuje vyššiu operatívnosť pri nájazde na obrubníky, okrem toho je svojím naladením zábezpekou pohodovej jazdy.

SEAT AronaZa zaujímavý a výborne vybavený crossover SEAT Arona 1.0 TSI Xcellence 7 DSG zaplatíte 18 190 eur.

Text: Peter Stano, foto: SEAT