Na špičke medzi výrobcami ekologických automobilov

374
Kia

Priaznivcov automobilov šetrných k životnému prostrediu asi prekvapí, že treťou najpredávanejšou značkou osobných automobilov s alternatívnym pohonom v Českej republike bola za rok 2017 Kia.

Podobným prekvapením je i jej piata pozícia v predaji vozidiel na čisto elektrický pohon, čo by asi málokto pri tejto značke čakal. A to všetko prakticky bez veľkej reklamy, čo je ešte cennejšie.

V súčasnosti Kia ponúka dovedna štyri modely osobných automobilov s ekologickým pohonom – dvojicu elegantných crossoverov Niro HEV, čo je štandardný hybrid, a navyše tiež Niro Plug-in, čo je hybrid s možnosťou vonkajšieho dobíjania. Druhú dvojicu tvorí sedan a kombi manažérskeho vozidla Optima. Oba karosárske varianty sú dostupné s benzínovým 2,0GDI motorom a s vonkajším dobíjaním tzv. Plug-in Hybrid. Okrem týchto hybridných modelov Kia navyše ponúka rýdzi elektromobil Soul EV, ktorý jazdí s nulovými emisiami. Do konca tohto roka Kia rozšíri svoju ponuku o ďalšie dve ECO vozidlá – čisto elektrický crossover Niro EV a mild-Hybrid, ktorý bude v ponuke pri modeli Sportage, najpredávanejšom SUV tejto značky.

Kia

V praxi to znamená, že model Soul EV, ktorý poháňa synchrónny elektromotor s permanentnými magnetmi s výkonom 81,4 kW, má dojazd až 250 km na jedno nabitie, ktoré trvá pri rýchlom dobíjaní od 24 do 33 minút, a pri dobíjaní prúdom 220 V podľa systému od 5 do 18 hodín pri úplne vyčerpaných akumulátoroch. Čas dobíjania však býva spravidla kratší, pretože väčšinou nie je potrebné dobíjať úplne vyčerpané akumulátory. Soul EV dosahuje najvyššiu (elektronicky obmedzenú) rýchlosť 145 km/h, dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za slušných 11,2 s a kombinovaná spotreba sa udáva hodnotou 147 Wh/km.

Veľmi atraktívne hodnoty spotreby vykazujú aj všetky tri verzie hybridných vozidiel Kia s vonkajším dobíjaním. Originálny crossover Niro Plug-in Hybrid dosahuje v kombinácii s benzínovým motorom 1.6 l/105 kW a elektromotorom s výkonom 32 kW normovanú kombinovanú spotrebu 1,3 l/100 km a emisie CO2 od 29 g/km. Pritom na čisto elektrický pohon ujde Niro až 58 km a na dobitie je potrebných maximálne dve a štvrť hodiny. Jazdnými výkonmi až 172 km/h a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 10,8 s vôbec nezaostáva za bežnými modelmi vo svojej kategórii. Hybridná verzia crossovera Niro dosahuje hodnotu spotreby 3,8 až 4,4 l/100 km s emisiami CO2 od 88 g/km.

KiaNemenej zaujímavé sú jazdné údaje oboch obľúbených hybridných modelov Optima Plug-in Hybrid. Prémiové a veľmi priestranné vozidlá na hranici vyššej strednej triedy sa môžu popýšiť vynikajúcimi parametrami, lebo dosiahnu až 192 km/h a zrýchľujú z 0 na 100 km/h za 9,4 s, pritom však v normovanom režime sú schopné jazdiť so spotrebou 1,6 l/100 km, resp. 12,2 kWh/100 km. Dojazd na čisto elektrický pohon majú 62 km a dobíjanie (220 V) trvá 2,5 h. Pritom množstvo dnes tak často zmieňovaného CO2 má Optima 37 g/km, čo je hodnota viac ako skvelá.

Kia

Značka Kia dnes predstavuje nenápadnú, ale o to intenzívnejšiu silu v oblasti najmodernejších technológií pohonu moderných osobných automobilov, pre ktoré nie je ochrana životného prostredia iba reklamným sloganom. A že to Kia myslí s ekologickými modelmi vážne, potvrdzuje aj skutočnosť, že sa s nimi významne presadzuje v mnohých ďalších európskych krajinách, ale predovšetkým za oceánom. Najmä v USA patrí medzi najprogresívnejšie sa presadzujúce značky, a to ako svojimi hybridnými modelmi, tak aj „čistými“ elektromobilmi.

Tex a foto: KIA MOTORS