Porozumejte svojmu smartfónu

386
Smartfón
Porozumejte svojmu smartfónu.

Aj v tomto vydaní vám prinášame zopár tipov a trikov, ako používať a nastaviť váš smartfón.

Predpoveď počasia v mobile

PočasieZákladom asi každej hlavnej obrazovky smartfónu je widget s hodinami a počasím. Ak žijete v Paríži, Berlíne, Prahe či Bratislave, máte po starostiach. Hlavné mestá sú zastúpené v každej z nich. Čo však v prípade, keď vaše mesto nie je v databáze?

Na výber máte dve možnosti. Prvá je nainštalovať si inú aplikáciu. Tú ale budete musieť pravdepodobne kúpiť. A práve aplikácie s počasím patria medzi drahšie. Nutné je ale dodať, že patria aj medzi najprepracovanejšie a graficky najpútavejšie.

Druhá možnosť je preveriť dostupnosť lokality dodatočným hľadaním. Aplikácia priamo od výrobcu v telefóne môže poskytnúť nájdenie mesta v on-line databáze meteostaníc. Vtedy si ju môžete pridať takýmto spôsobom a mať prehľad o stave počasia pre ďalšie mesto.

No existuje aj tretia možnosť – počkať, až na dané miesto prídete. Aplikácia si podľa vašej polohy zistí, kde ste a poskytne údaje z geograficky najbližšej meteostanice. Nevýhoda je v tom, že pred odchodom na služobnú cestu alebo dovolenku nemôžete sledovať priebeh počasia v danej lokalite. No keď už tam budete, telefón bude ukazovať počasie pre vašu oblasť.

Ako na to?

V aplikácii vášho počasia v menu na pridanie ďalšieho mesta zadajte jeho vyhľadanie podľa názvu a ťuknite na možnosť Vyhľadať mestá on-line.

Aby vás telefón zobudil

BudíkKúpili ste si nový telefón a chcete, aby vás ráno zobudil? Dajte si pozor na to, ako máte budík nastavený. Bežne totiž môžete ovládať zvoniaci budík až tromi spôsobmi. Displejom, tlačidlami hlasitosti a tlačidlom na vypnutie displeja.

Nastavenia budíka si radšej pozrite vo vašom telefóne skôr, ako sa naň budete na druhý deň spoliehať. Nastavenia neplatia pre Android jednotne a každý výrobca používa vlastný spôsob predvolených vlastností.

Budík nastavíte v aplikácii Hodiny. Štandardne máte budíky asi dva. Jeden na pracovné dni a druhý na víkendy. Dajte si teda pozor, aby ste pri aktivácii nezabudli zvoliť aj všetky dni, po ktoré má zvoniť. Inak zazvoní len v prvýkrát dosiahnutý čas. Teda napríklad na druhý deň ráno.

Ako na to?Budík

Budík – Nastavenia – Nastavenie dĺžky odloženia – tu si nastavujete, ako dlho potrvá, kým začne zvoniť znova. Štandardne býva desať minút, no môžete si zvoliť aj 5-minútové odloženie.

Budík – Nastavenia – Tlačidlá na ovládanie hlasitosti – Práve táto možnosť môže za to, že zaspíte. Ak teda zvoní budík, môžete ho ešte rozospatí stíšiť tlačidlami hlasitosti. Výrobca vášho telefóniu však mohol nastaviť predvolené zrušenie budíka. Stíšite ho, no už nebude o päť minút znova zvoniť a môžete zaspať. Treba zvoliť možnosť Odložiť.

Čo s nepotrebnými aplikáciami?

OdinštaláciaDo telefónu si inštalujeme rôzne aplikácie. Niekedy len tak – na vyskúšanie, inokedy na jednorazovú príležitosť. No potom na ne zabudneme a zbytočne zaberajú miesto. No nielen to – mnohé fungujú na pozadí a spúšťajú sa pri reštarte telefónu. Aplikácie totiž pozostávajú zo špeciálnej časti, ktorá síce v malom, ale stále prebieha v telefóne. Na pohľad nie je vidieť a aplikácia sa javí ako neaktívna. Spotrebúva ale zdroje a najmä má nepriaznivý dopad na výdrž smartfónu.

Ako na to?

Najjednoduchšie je podržať prst na ikone aplikácie v hlavnom menu a potom ju potiahnuť na horný panel s nápisom Odinštalovať. Zbavíte sa vlastnej aplikácie aj všetkého obsahu, ktorý k nej patrí. Teda ak mala hra 50 MB a pri prvom spustení si stiahla ďalších 800 MB, odstráni sa aj dodatočný obsah.

Tapeta, ktorá zaujmeTapeta

Vedeli ste, že tapeta, ktorú máte na hlavnej obrazovke, môže mať dva stavy? Štandardne sa tapety vždy pohybovali, takže pri zmene hlavnej obrazovky sa zároveň posúvala jej časť. Ak ste prešli zľava doprava, mohli ste si ju celú pozrieť.

Pohyblivá tapeta je zároveň viditeľná celá len vtedy, keď si ju takto posúvate. Rýchlosť posunu a to, ako veľmi sa vám z nej pri ďalšej obrazovke ukáže, závisí od počtu hlavných obrazoviek.

Ako na to?

Podržte prst na prázdnom mieste hlavnej obrazovky. Následne sa vysunie spodný panel a ten umožní prístup k nastaveniam tapety. V zobrazenom okne zvoľte zmenu tapety obrazovky Domov. Potom si jednu vyberte a než svoj výber potvrdíte, môžete si zvoliť, či bude pevná alebo pohyblivá.

Mapy aj bez internetu

MapyChcete niekam trafiť pomocou mapy, ale obávate sa veľkej spotreby dát? Google Mapy majú riešenie. Volá sa Offline mapy a táto funkcia sa nachádza v hlavnej lište, ktorú v aplikácii vytiahnete zľava. Hlavné menu iste poznáte a práve tu sa nachádza funkcia, vďaka ktorej si ušetríte dáta pri používaní máp nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku.

Môžete si vybrať ľubovoľnú oblasť zmenšením alebo zväčšením mierky. Presne toľko, koľko sa na displeji vojde do modrého obdĺžnika. Podľa toho, akú veľkú oblasť zvolíte, zaberie vaša mapa v telefóne odpovedajúce miesto. Bratislava zaberie napríklad 30 MB aj s okolím. Praha si vypýta 40 MB a ak sa chystáte do Paríža, do telefónu sa vám uloží až 300 MB. Samozrejme, môžete si vybrať aj menšie oblasti. Napríklad len tie časti mesta, do ktorých sa chystáte na pracovnú cestu a viete, že do iných častí sa nebudete mať kedy dostať.Mapy

Aj keď máme európsky roaming, je táto funkcia užitočná. U nás doma na Slovensku ju takisto dobre využijete. Napríklad v oblastiach s pomalším internetom. Mapa bude načítaná a vy uvidíte svoju polohu cez GPS na mape, nie na bielej ploche. To aj vtedy, keď budete bez internetu úplne. Globálny pozičný systém totiž nie je závislý na internete.

Mapy

Text: Michal Reiter, foto: flickr.com