Kde utrácajú ľudia najviac peňazí

363
Singapur
Na prvom mieste je rovnako ako v minulých piatich rokoch Singapur.

Rebríček najdrahších miest sveta sa každoročne zostavuje na základe porovnávania cien tovarov a služieb, ktoré ponúkajú metropoly.

Porovnáva sa spolu 160 položiek či služieb, ktoré zahŕňajú jedlo, nájomné, cenu oblečenia, ceny v reštauráciách alebo ceny benzínu. Rebríček každý rok zostavuje spoločnosť Economist Intelligence Unit. Porovnávaciu hladinu tvorí New York, ktorý získal v tomto hodnotení 100 bodov, od toho sa odvíja ďalšie hodnotenie. Zaujímavé je, že New York sa v roku 2018 neumiestnil v prvej desiatke najdrahších svetových metropol. Tento index sa nazýva World Cost of Living Index a určuje, na akom mieste sa metropola umiestni.

Sydney
Top desať najdrahších miest sveta uzatvára austrálske Sydney.

Vďaka slabnúcemu doláru sa do prvej desiatky nedostala žiadna americká metropola. V tomto roku sa v prvej desiatke umiestnili európske a ázijské krajiny. Ázijské krajiny majú prvenstvá aj v opačnom rebríčku, teda v rebríčku najlacnejších miest sveta.

Obhajca prvenstva: Singapur

Na prvom mieste tohto rebríčka je Singapur, ktorý svoje prvenstvo obhájil už piatykrát. V hodnotení získal 116 bodov, čo znamená, že náklady na život sú tu o 16 % vyššie ako v New Yorku. Prispela k tomu predovšetkým demografická štruktúra. V Singapure žije veľa cudzincov, ktorí pracujú na vysokých pozíciách. Táto metropola sa stala veľmi obľúbeným miestom zahraničných investorov, ktorí tu zakladajú svoje firmy a na vedúce pozície dosadzujú práve cudzincov. Zvyšuje sa tak dopyt po nájomných bytoch a rastie aj záujem o tovar z dovozu. Do hodnotenia sa premietlo tiež to, že je tu najviac obyvateľov, ktorí vlastnia minimálne jeden automobil a ceny áut a benzínu sú tu veľmi vysoké.

Singapur
Singapur je prvý hlavne vďaka automobilom, ktoré tu vlastní najväčší počet ľudí. Vplyv má aj cena benzínu a nájomného.

Najdrahšia metropola eurozóny: Paríž

Na druhom mieste sú spoločne dve európske metropoly, Zürich a Paríž, ktoré v hodnotení získali 112 bodov. Paríž je jedinou metropolou eurozóny, ktorá sa v top ten umiestnila. Porovnateľné s ostatnými krajinami eurozóny sú iba ceny za alkohol či tabak a náklady na dopravu.

Zürich je miesto, v ktorom sú najvyššie náklady na ubytovanie aj zdravotnícku starostlivosť. Hlboko do peňaženky budete musieť načrieť aj v prípade, ak vo švajčiarskej metropole vyrazíte za zábavou.

Na štvrté miesto sa oproti minuloročnému hodnoteniu, keď bol druhý, posunul Hongkong. Na prvých miestach sa drží predovšetkým vďaka cenám v obchodoch za jedlo a oblečenie.

Piatu priečku obsadilo nórske Oslo.

Jedinou krajinou Stredného východu, ktorá sa umiestnila v prvej desiatke, je Tel Aviv. Ten sa na deviate miesto dostal predovšetkým vďaka cenám dopravy, ktorá je o 79 % drahšia než doprava v New Yorku.

Top ten najdrahších miest sveta

 1. Singapore
 2. Paris, France
 3. Zürich, Switzerland
 4. Hong Kong, SAR, China
 5. Oslo, Norway
 6. Geneva, Switzerland
 7. Seoul, South Korea
 8. Copenhagen, Denmark
 9. Tel Aviv, Israel
 10. Sydney, Australia
Paríž
O druhé miesto sa delia Zürich a Paríž. Paríž je jedinou krajinou v eurozóne, ktorá sa v top 10 umiestnila.

Pohľad z druhej strany rebríčka

Zostavuje sa aj zoznam najlacnejších miest sveta. Hodnotenie prebieha na tom istom princípe. Na prvých miestach tohto zoznamu je hlavné mesto Sýrie, Damask, na druhom mieste je venezuelský Caracas a tretia priečka patrí Astane v Kazachstane. Na porovnanie, cena chleba v Singapure je 3,71 dolárov, fľašu vína dostanete v priemere za 23,7 dolárov a liter benzínu za 1,56 dolárov. V Damasku stojí chlieb 60 centov, fľaša vína 3,3 dolárov a liter benzínu 50 centov.

Top ten najlacnejších miest sveta:

 1. Damascus, Syria
 2. Caracas, Venezuela
 3. Almaty, Kazakhstan
 4. Lagos, Nigeria
 5. Bangalore, India
 6. Karachi, Pakistan
 7. Algiers, Algeria
 8. Chennai, India
 9. /10. Bucharest, Romania; New Delhi, India

Text: Linda Vojancová, foto: pixabay.com