Okrasné trávy vnášajú do záhrad nádych elegancie

372
Trávy

Najkrajšie a najviac viditeľné sú počas jesenných mesiacov. Mnohé druhy sú ozdobené krásnymi súkvetiami alebo pútajú výraznou farebnosťou, iné zaujmú netradičným charakterom rastu alebo jemným zvukom, ktorý vydávajú jednotlivé steblá pri hre s vetrom.

TrávyOkrasné trávy patria k rozmanitej skupine záhradných rastlín. Ich ponuka je každoročne širšia, vybrať sa dá zo sortimentu nižších, stredne vysokých aj vyšších tráv. Patria k pestovateľsky nenáročným rastlinám, znesú aj extrémne podmienky, aké sú často v poslednej dobe typické aj pre naše záhrady – sucho, slnečná páľava, teplo. Hodia sa najviac do moderných záhrad, uplatnenie však nájdu aj v záhradách vidieckych.

Okrasné trávy (najmä nižšie druhy) sú ideálnou voľbou pre strešné záhrady, no nájdu uplatnenie aj v dvoroch, predzáhradkách a átriách. Vynímať sa budú v kvetinových a štrkových záhonoch alebo ako netradičný deliaci prvok, a dokonca aj pri vodných plochách, jazierkach a záhradných studničkách. Druhy s kompaktným rastom a celoročne farebnou výraznosťou sa výborne hodia aj na pestovanie vo vegetačných nádobách.

Okrasné trávy podporia harmonické pôsobenie minimalisticky riešenej modernej záhrady.

Chcete, aby vynikli?

Hoci ich môžeme vysadiť aj samostatne, viac vyniknú v skupinkách, menších aj väčších, ak to možnosti záhrady dovolia. Zoskupiť môžete na jedno miesto nižšie, stredne vysoké aj vyššie druhy. Najvyššie druhy (napríklad ozdobnicu alebo kortadériu) možno vysádzať samostatne, vyniknú ako solitéry v starostlivo udržiavanom trávniku. Čím je, naopak, tráva vzrastovo nižšia, tým zaujímavejšie je vysadenie niekoľkých kusov do skupiny (napríklad kostrava).Trávy

Kde porastú najlepšie

Z bohatej ponuky okrasných tráv do záhrady si môžete vybrať druhy vhodné na slnečné a suchšie miesta (ozdobnica, perovec, jačmenica, ovsíkovec, okrasné proso, kostrava, imperáta, kavyľ, kortadéria) alebo na polotienisté až tienisté miesta (ostrice, chlpaňa, sitiny a pod.).

Podmienkou úspešného pestovania je dobre priepustná, môže byť aj menej úrodná pôda. Dostatok vlahy je vhodné zabezpečiť novo vysadeným rastlinám a potom ostatným druhom v jarných mesiacoch alebo počas dlhšie trvajúceho sucha v lete. Dôležité je každoročné ostrihanie, pri každom druhu môže byť odporúčaný termín iný. Najčastejšie pestovaná ozdobnica a perovec sa napríklad úplne strihajú až na jar, nie na jeseň. Ostrice, ktoré sa predávajú na jeseň v nádherných farebných odtieňoch hnedastej a medenej, sa napríklad nestrihajú vôbec. Nestrihá sa ani ovsíkovec či kavyľ.

Trávy

Ak túžite po farebne výraznejších trávach, iste si zaobstarajte ovsíkovec, kostravu, imperátu a niektorú z ostríc.

Výsadba a zaujímavé kombinácie

Vhodnou dobou na výsadbu okrasných tráv je jar alebo skorá jeseň. Ak sa rozhodnete pre druhý termín a využijete rozmanitú jesennú ponuku tráv záhradníctvach, potrebné je poponáhľať sa, aby sa trávy stihli do zimy zakoreniť. Netreba zabúdať, že mnohé druhy tráv (napríklad jačmenica, imperáta) rýchlo rastú a často sa nežiaduco rozširujú do svojho okolia. Tieto je preto lepšie vysádzať do ohradených priestorov, ktoré znemožňujú rozširovanie tráv do okolitých porastov. Pri výsadbe nezabudnite, že vyššie druhy, napríklad ozdobnica, kortadéria, okrasné proso a pod. patria do pozadia, stredne vysoké (napríklad perovec, metlica, ovsíkovec) patria do strednej časti záhona a najnižšie (kostrava, imperáta) vyniknú v prednej časti skupiny. Ak sa rozhodnete okrasné trávy kombinovať s inými rastlinami, vhodnými spoločníkmi sú na jeseň kvitnúce trvalky, kry s vyfarbujúcimi sa listami alebo cibuľoviny.

Trávy

Text a foto: Daniel Košťál