Čarovanie so zrkadlami – čarujte s priestorom a svetlom

2144
Zrkadlo
Zrkadlová mozaika vo vintage štýle sa hodí do miestností v podobnom štýle.

Zrkadlá dokážu rozžiariť každý interiér, majú schopnosť opticky zväčšiť priestor, dodávajú mu hĺbku a vedia presvetliť temné zákutia. Okrem toho sú dizajnovým doplnkom, ktorý ozvláštňuje každú miestnosť.

Vhodne umiestnené zrkadlo vďaka optickej ilúzii vyčarí z malej izbičky veľkú izbu a vďaka odrazu svetla z okien dokáže zázraky aj so slnečnými lúčmi. V ponuke je množstvo rôzne zdobených zrkadiel, ktoré majú rozličné tvary a veľkosti, a vďaka možnosti celoplošných polepov môžete mať zrkadlovú celú stenu.

Zrkadlo
Vhodne umiestnené zrkadlo dokáže opticky zväčšiť aj malú miestnosť.

Nafúknite priestor

Trápi vás malá obývačka, spálňa alebo predsieň? Alebo vám v domácnosti chýba vzdušnosť a pocit neobmedzeného priestoru? Pomôžu vám vhodne situované zrkadlá. Úzky priestor, napríklad v predsieni, rozšíria úzke vodorovné zrkadlá, ktoré dáte na jednu stenu izby. Doslova zrkadlový labyrint vytvoríte umiestnením dvoch zrkadiel oproti sebe, čím vznikne ilúzia nekonečného priestoru, z ktorej sa vám môže zakrútiť hlava. Pracovať môžete aj s celoplošným zrkadlom alebo so zrkadlami, ktoré tvoria dvere vstavaných skríň. Veľké zrkadlo, ktoré je vhodne umiestnené tak, aby odrážalo vybavenie a nábytok v izbe, vytvorí ilúziu ďalšej miestnosti, ktorá sa v ňom bude zrkadliť.

Zrkadlá sú taktiež skvelým riešením pre izby bez okien alebo pre miestnosti, kde je iba jedno okno. Tie často pôsobia nepríjemne, stiesnene a uzavreto. Vďaka zrkadlovej stene alebo veľkému zrkadlu získa priestor vzdušnosť a tiež dimenziu navyše. Nebudete si pripadať ako v škatuľke od zápaliek, ale ako v priestrannej izbe. Pokiaľ pracujete s veľkými zrkadlami alebo dokonca so zrkadlovými celoplošnými polepmi, mali by ste mať vždy na pamäti aj funkčnosť zrkadla. Odráža sa v ňom totiž všetko – niekedy aj to, čo by ste radšej schovali. Preto sa oplatí rozmiestnenie zrkadiel v priestore dobre premyslieť, a to aj z hľadiska možnej straty súkromia. Často diskutované je umiestnenie zrkadiel v spálni. Podľa čínskeho učenia feng šuej zrkadlá do spálne nepatria, pretože rušia intimitu, ktorú by si táto miestnosť mala zachovávať.

Zrkadlo
Zrkadlá dodávajú priestorom pocit vzdušnosti a rozľahlosti.

Využite odraz slnečných lúčov

Pracovať s odrazom slnečných lúčov pomocou zrkadiel nie je jednoduché, ak však toto umenie zvládnete, môžete presvetliť tmavé kúty a pretkať izbu svetelnými lúčmi. Využívali to už stavitelia pyramíd v starom Egypte – pomocou zrkadiel a svetiel dokázali doviesť slnečný svit aj do tých najtmavších zákutí.

Ak chcete izbu presvetliť, stačí na to jedno veľké, dobre umiestnené zrkadlo, ktoré by malo byť oproti oknu, ale postavené tak, aby sa svetlo neodrážalo ľuďom priamo do očí. Odraz svetla by ste mali nasmerovať do miesta, kde sa nedostáva. Ako zdroj môžete využiť denné svetlo alebo svetlo z lampy či iných svietidiel. Pokiaľ bude navyše zrkadlo umiestené oproti oknu, môžete si do bytu priniesť aj kúsok prírody, napríklad zo záhrady, ktorú máte za oknom; výhodou je, že tento obraz bude vždy iný a nikdy sa nezunuje.

Zrkadlo
Zrkadlá môžu byť na stene namiesto obrazov. Vytvoriť si môžete celú zrkadlovú stenu.

Vďaka zrkadlám a vhodne umiestnenému svetlu pred nimi môžete vytvoriť aj krásnu atmosféru. Hra svetiel a tieňov horiacej sviečky alebo zavesenej lampičky a ich následný odraz na ploche zrkadla môžu vyčariť efektívnu žiaru, ktorá zaplaví celú izbu.

Zrkadlá namiesto obrazov

Zrkadlá nemusia plniť iba praktickú, ale aj estetickú a dekoratívnu funkciu. Rozmiestnenie malých, rôzne veľkých a tvarovaných zrkadiel na stene môže v niektorých interiéroch pôsobiť lepšie ako obrazy krajiniek. Farebnosť a dizajnovú zvláštnosť im môžu dodať rámy. Na výber ich je nepreberné množstvo a aj vďaka nim sú zrkadlá čoraz obľúbenejšími doplnkami. Rám zrkadla by mal, samozrejme, vždy ladiť so zvyškom interiéru. V ponuke sú rámy kované, kožené, drevené… Fantázii sa medze nekladú a hra so zrkadlami ponúka množstvo možností.

Zrkadlo
Zrkadlá môžu výborne slúžiť, ale občas nás aj zradia. Zobrazujú totiž všetko, čo sa v nich odráža. Na to by ste mali myslieť pri ich rozmiestňovaní.

Text: Linda Vojancová, foto: frame-it.cz, Ikea