Mesto, odkiaľ sa meria čas pre celý svet

264
London

Každý ho má rád pre niečo iné. Niekoho tam láka futbal, iného kultúrne či historické pamiatky. Ďalší si zas potrpia na miestnu kuchyňu alebo sa len tak nechajú opojiť domácim nápojom. Legendárne Fish and Chips pozná asi každý, kto navštívil toto mesto. Londýn.

Nech je dôvod akýkoľvek, tak hlavné mesto ostrovnej krajiny je určite na mape mnohých turistov. Niektorí sa uspokoja s jednou návštevou a považujú to za vybavené. No a tí ďalší sem buď neprídu vôbec, alebo sa pravidelne vracajú.

LondonDo Londýna sa mi podarilo dostať niekoľkokrát. Niektoré cesty boli plánované a tie ostatné zas nevyhnutné. Predsa len, letiská, ktoré sú okolo metropoly, spájajú krajinu s celým svetom. Na svojich návštevách som si však stihol pozrieť najhlavnejšie atrakcie, ktoré sú niečo ako symbol celého mesta. Aby som však nechodil zakaždým len po tých istých miestach ako električka na svojej pravidelnej linke, tak som si naplánoval aj také zastávky, ktoré nie sú na popredných priečkach v cestovateľských bedekroch.

Jedným z týchto miest je určite Greenwich. Toto nenápadné miesto je veľmi dôležité pre celý svet. Odtiaľto sa určuje, koľko je hodín pre celú planétu. Prechádza tadiaľto tzv. nultý alebo základný poludník. Smerom na východ je každým ďalším poludníkom o hodinu viac a západne je zas o hodinu menej. Na rozľahlých lúkach alebo parkoch, ktoré sú okolo greenwichskej hvezdárne, sa dá spokojne oddýchnuť, ak by niekomu robilo problém nastavovanie hodín.

Práve parky s krásnymi trávnikmi, jazerami a zeleňou sú to, čo vystihuje celú krajinu asi najdokonalejšie. Sú takmer všade a všetky vyzerajú tak dokonale, ako keby to bolo jednoduché starať sa o ne. To však nie je celkom pravda. Za ich vzhľadom stojí priam celá čata ľudí. Tí sa pravidelne starajú o to, aby sa udržiavali tieto relaxačné zóny v tom stave, v akom sa nám to všetkým tak páči.

LondonLondýn je dokonalou ukážkou krásnej architektúry – popretkávaný historickými budovami, z ktorých mnohé pamätajú ešte aj to, ako sa pomedzi ne prechádzali slávne osobnosti minulosti. Nie nadarmo je to kráľovské mesto. Veď svoje sídlo tu má predsa aj kráľovská rodina!London

Spolu s ňou sa mi vždy vybaví ešte jedna postava, ktorá je pre toto mesto v mojich spomienkach ikonická. Mr. Bean. Kto by ho nepoznal? Práve on prostredníctvom televíznej obrazovky zapísal do mojej pamäti toto mesto aj celú krajinu zároveň. Ak by sa ma niekto spýtal, čo mi napadne ako prvé, keď sa povie Londýn, tak pochybujem o tom, že by zo mňa „vypadlo“ Big Ben, Buckinghamský palác, London Eye alebo Westminster. Kdeže, nič z toho. Malé žlté autíčko, zvláštny výraz v tvári Rowana Atkinsona a jeho plyšový medvedík s jedným okom sú priam legendárne.

LondonV centre mesta je však niečo, čo ma vždy lákalo, no podarilo sa mi tam dostať až na mojej poslednej ceste do Londýna. Pre mňa jeden z najkrajších mostov nielen v Británii, ale na celom svete. Vždy som ho obdivoval a túžil ho vidieť na vlastné oči. Tower Bridge. Tak, ako som si ho predstavoval, vyzeral aj v skutočnosti. A možno o niečo krajšie.

Nebanoval som ani vtedy, keď som sa rozhodol pozrieť si jednu z katedrál. Už ma omrzeli všetky tie tlačenice pred vstupom do najznámejších budov. Práve preto som si to namieril k St. Paul´s, ktorá sa mi akosi ponáša na tie budovy, ktoré som vždy videl v amerických filmoch. Plán sa stal realitou. Neviem, či som mal šťastie alebo to tak funguje stále, no pri tejto pamiatke nebolo takmer nikoho a ja som sa tak nemusel tlačiť s ďalšími rozjarenými turistami, ktorí dychtia po najlepších fotkách.

Text a foto: Aleš Tvrdý