Jeseň plná farieb: ako najlepšie zachytiť jesennú krásu na fotkách

1353
Jeseň plná farieb
Listy, hrajúce farbami, sú ideálne na fotografovanie detailov.

Jeseň je jednoznačne najviac fotogenickým ročným obdobím. Farebné listy, ktoré opúšťajú konáre stromov a pomaly vytvárajú impresionistický koberec na cestách, neopakovateľné západy a východy slnka, obloha posiata oblakmi, zvieratá chystajúce sa na zimný spánok, ktoré je možné zachytiť pomocou objektívu v prírode…

To sú iba niektoré z výjavov, ktoré akoby vznikali pod rukami maliarov. Tieto krásne scenérie vytvárajú unikátne kulisy pre všetkých milovníkov fotografovania, a to ako pre tých, ktorí sa snažia zachytiť krásy prírody, tak aj pre tých, čo sa viac venujú portrétnej fotografii. Prinášame niekoľko tipov na krásne jesenné fotografie, ktoré môžu ozdobiť spomienkové albumy alebo trebárs steny vašich izieb.

Jeseň plná farieb
Jesenné západy a východy slnka vytvárajú nádherné scenérie.

V záplave farebných listov

Farby a listy sú synonymom jesene, zelené listy sa menia do tónov červenej, žltej alebo okrovej a znášajú sa pomaly k zemi, kde vytvárajú farebnú podušku. Jesenná príroda sa tak môže stať skvelým fotoateliérom plným rekvizít pre krásne portrétne fotografie. Farebné listy, ktoré vyhadzujeme do vzduchu, listy ako rekvizity, ktoré si vpletieme do vlasov alebo si veľkým listom zakryjeme polovičku tváre… – existuje množstvo možností, ako sa s listami na fotografiách pohrať. Pri šantení v jesenných listoch zabúdame na naučené pózy a správame sa prirodzene, čo je potom zjavné aj na fotkách.

Pri fotografovaní portrétov v záplave listov by ste mali pracovať s hĺbkou ostrosti, ktorá umožňuje zaostriť buď na osoby, alebo na okolie a na fotografii zvýrazniť to, čo zvýrazniť chcete. Veľká hĺbka ostrosti zabezpečí ostré pozadie, naopak malá hĺbka ostrosti zabezpečí rozostrené pozadie – viac sa hodí na portrétne fotenie, pretože zvýrazní fotografované objekty. Pri fotografovaní v jesenných listoch by ste mali voliť clonu, ktorá umožňuje aj vrstvenie a zaostrenie na tvár i padajúce listy okolo nej. Zaostriť, samozrejme, môžete aj na padajúce listy, portrétna fotografia tak získa nádych tajomna.

Jeseň plná farieb
Jeseň ponúka krásne rekvizity pre portrétnu fotografiu

Malá hĺbka ostrosti sa hodí tiež na fotografovanie detailov, napríklad krásne sfarbených jesenných plodov, listov, kôry stromov alebo trebárs hmyzu.

Fotografovanie jesennej krajiny

Mágia jesennej krajiny, zachytená na fotografiách, môže často poslúžiť aj ako obraz, ktorým si skrášlite steny svojho domu. Pri fotografovaní krajiny je, samozrejme, dôležité svetlo, tým najlepším denným časom pre jesenné fotenie sú chvíľky po východe slnka alebo čas pred jeho západom. Vtedy je príroda zaliata krásnym svetlom, ktoré je tým najlepším osvetľovačom. Počkať si na jesenné východy a západy slnka sa lovcom fotografií určite vyplatí. Fotograf Jan Berghauer upozorňuje, že je dôležité pracovať s expozíciou. „Urobte pokojne sériu rôzne exponovaných snímok. Teda od tmavších po svetlejšie a následne vyberte tú, ktorá najlepšie vystihuje danú atmosféru. Niekedy lepšie vyniká jednoduchá čierno-čierna silueta horizontu oproti pestro sfarbenému nebu, inokedy je lepšie pomocou dlhšej expozície dosiahnuť kresbu nielen v oblakoch, ale práve v krajine na horizonte. Záleží od situácie a svetelných podmienok, preto sa nebojte experimentovať.“

Jeseň plná farieb
Jesenné zátišie so šálkou čaju a farebnými lístkami.

Cesta maľovaná jeseňou

Cesta, ktorá sa vinie krajinou ako rozmotaná stuha a je zdanlivo nekonečná, na jeseň získava vďaka opadanému lístiu úplne iný nádych. Cestička, ktorá križuje lúky, cesta cez les alebo chodník kľukatiaci sa medzi horami… Všetky tieto obrázky nás určitým spôsobom priťahujú, pretože sú symbolom zmeny, tajomna, nekonečnosti, dobrodružstva. Tieto emócie a pocity môžete zachytiť aj pomocou fotoaparátu. Ako na to, aby jesenná cesta ani na fotografii nestratila svoje čaro? „Kompozícia môže byť v tomto prípade pokojne aj centrálna, ak je hlavným motívom vinúca sa cesta spredu do diaľky. Inokedy je vhodné stredovej kompozícii sa vyhnúť, to však môže práve umocniť dojem nekonečnosti. Rovnako tak pomôže širšie ohnisko, ktoré dodá snímke dynamiku. Vyvarujte sa však rušivých prvkov na fotografii. Komponujte tak, aby obraz pôsobil jednoducho a vyvážene, teda harmonicky. Pozor na výrazné prvky v obraze či neladiace segmenty voči celku. Jedna zabudnutá plechovka či igelitová taška v krajine môže kompletne skaziť dojem z inak malebnej scenérie,“ radí Jan Berghauer.

Jeseň plná farieb
Cesta v sebe vždy ukrýva tajomstvo a dobrodružstvo, tá jesenná býva ešte viac podmanivá.

Text: Linda Vojancová, foto: Pixabay.com