IFA Berlín: Vieme, čo si budeme kupovať pod stromček

336
Titulka
Miss IFA 2018

Výstava IFA v Berlíne je vždy spojená s koncom prázdnin a prináša to najlepšie z oblasti technológií, pričom je naplánovaná tak, aby firmy ukázali, čo si pre nás pripravili na záver roka.

Acer s najtenšími a najľahšími notebookmi

Acer toho ukázal na výstave IFA 2018 naozaj veľa. Najväčšiu pozornosť pútajú dve novinky s prívlastkom NAJ.

Acer Swift 5 (SF515-51T) je najľahší notebook na svete s 15,6-palcovým displejom. Váži iba 990 gramov, avšak napriek svojej nízkej hmotnosti a tenkému šasi ponúka výkonné procesory Intel Core i7 a i5. Jeho cena bude začínať na úrovni 1099 eur. Horný a spodný kryt je vyrobený zo zliatiny horčíka a lítia. Vďaka tomu je šasi tenšie a zároveň odolnejšie.

Swift 5
Swift 5

Acer opäť vylepšil svoj ultratenký notebook Acer Swift 7, ktorý sa už niekoľko generácií pýši titulom najtenší notebook na svete. Výrobca v prípade novinky uvádza hrúbku menej ako 10 mm, hmotnosť menej ako 1 kg a 92 % pomer obrazovky k telu, vďaka čomu je celá konštrukcia o 15 % kompaktnejšia v porovnaní s predchodcom.

Špecialitou je aj Acer Predator Triton 900, prvý konvertibilný herný notebook s otočným dotykovým 4K G-SYNC displejom. A Acer predstavil aj nové okuliare pre virtuálnu realitu. Acer OJO 500 majú odnímateľnú konštrukciu a zabudovaný audiosystém.

Predator triton
Predator triton

ASUS s viacfunkčným touchpadom

ASUS predstavil nový ZenBook, ZenBook Pro a ZenBook Flip a tie sú vraj najkompaktnejšími notebookmi vo svojich kategóriách. ASUS to dosiahol zmenšením rámikov okolo displeja. Novinky tiež ponúkajú najnovšie procesory 8. generácie Intel Core a špeciálny pánt, ktorý nakloní klávesnicu do optimálneho uhla na písanie. Viac nás však zaujali multifunkčné touchpady.

ZenBook 13, 14 a 15 majú bezrámikový displej s ultratenkými rámikmi po štyroch stranách. Pomer obrazovky k telu dosahuje 92 %. V prípade 13- a 14-palcového modelu je k dispozícii aj tzv. NumberPad, teda touchpad so zabudovanou numerickou klávesnicou.

ZenBook
ZenBook

Funguje to nasledovne. Po ťuknutí na dotykové tlačidlo v pravom hornom rohu touchpadu sa na dotykovej ploche zobrazí LED osvetlenie, ktoré zobrazuje jednotlivé číslice. Na tieto číslice môžete jemne ťukať a touchpad v takom prípade funguje ako numerická klávesnica. Zároveň si však zachováva svoju hlavnú funkciu, ktorou je ovládanie kurzora myši.

Do portfólia výrobcu pribudol tiež 14-palcový ZenBook Pro. Je určený pre náročných používateľov, má hliníkové odolné šasi a procesory Intel Core i7 8. generácie.

Hlavnú pozornosť však púta multifunkčný touchpad ScreenPad. Ten funguje ako druhá obrazovka počítača alebo umožňuje využívať rôzne funkcie pomocou widgetov.

ScreenPad
ScreenPad

Samsung vo vyššom rozlíšení a s umelou inteligenciou

Samsung sa tentoraz na výstave IFA sústredil na televízory a práčky, samozrejme, s pokročilou IT výbavou. 8K televízor Samsung Q900R sa bude predávať už v októbri, a to aj na našom trhu. Vybrať si môžete z uhlopriečok 65, 75, ale aj 85 palcov.

Na novom televízore Q900R môžete zobraziť aj obraz s pôvodne nízkym rozlíšením, napríklad SD a výsledok bude veľmi dobrý, nakoľko televízor ho prepočíta do vyššieho rozlíšenia.

Samsung
Samsung

Sony s novým telefónom

Xperia XZ3
Xperia XZ3

Sony Xperia XZ3 je nová vlajková loď, ktorá prináša OLED displej.

Všimnúť si môžete aj po bokoch viac zaoblený displej. Mierne sa zmenšili rámiky okolo displeja a chrbát telefónu je tiež menej vypuklý. Vďaka tomu pôsobí telefón tenším dojmom. Umiestnenie snímača odtlačkov prstov sa však nezmenilo, stále je na zadnej strane a niekomu sa bude zdať, že príliš nízko.

Výrobca zväčšil aj zobrazovaciu plochu, Xperia XZ3 má 6-palcový displej s rozlíšením QHD. Nechýba podpora HDR a prepočítanie SDR obsahu do HDR. Novinku poháňa procesor Snapdragon 845 v kombinácii so 4 GB RAM. Úložisko má 64 GB, batéria ponúka kapacitu 3330 mAh. Nechýbajú ani stereo reproduktory a 19 Mpx zadný fotoaparát.

Sony však nie je len o smartfónoch. Peknou ukážkou sú slúchadlá Sony WH-1000XM3. Je to vlajková loď medzi veľkými slúchadlami od tohto výrobcu. Novinka je o niečo tenšia a pridalo sa na stupni odhlučnenia. Veľké slúchadlá na hlavu s aktívnym odhlučnením idú ešte ďalej ako iné značky. Za 10 minút ich nabijete na 5 hodín počúvania. Cena bola stanovená na 380 eur.

Sony WH-1000XM3
Sony WH-1000XM3

Honor so svojím smartfónom Play

Honor Play Ultra Violet
Honor Play Ultra Violet

Honor predstavil svoj nový smartfón Honor Play, ktorý prichádza so sloganom Šialene rýchly, šialene inteligentný. Hlavným lákadlom tohto telefónu je 6,3-palcový FullView displej s 89 % pokrytím plochy displeja na prednej strane. Bude k dispozícii aj v špeciálnej hernej sérii s logom Audi Sport.

S Honor Play prichádza aj možnosť fotenia nočných scén úplne bez statívu, pričom aj tu sa využíva umelá inteligencia. Nočné scény teda môžete fotiť z ruky a obraz by mal byť nerozmazaný. Základná verzia s 2 GB RAM a 64 GB pamäti stojí 329 eur, verzia s pamäťou 4 GB RAM a 64 GB pre používateľa stojí 349 eur.

Lenovo s inovatívnym notebookom

Lenovo ukázalo v Berlíne jeden z najinovatívnejších produktov na celej výstave. Yoga Book C930 vylepšuje pôvodný koncept a odstraňuje nedostatok výkonu, ktorým trpela prvá generácia. Novinka opäť prináša dve obrazovky – klasický 10,8-palcový IPS displej s QHD rozlíšením tentoraz dopĺňa druhá obrazovka s technológiou elektronického atramentu. Je to taká obrazovka, akú majú vo výbave čítačky elektronických kníh. Yogu Book C930 preto využijete aj na tento účel.

Obrazovka s technológiou elektronického atramentu je multifunkčná. Z režimu čítačky sa môžete prepnúť do režimu samoučiacej sa klávesnice alebo veľkej plochy, na ktorú môžete kresliť alebo si písať poznámky. Yoga Book C930 vďaka tomu využijete ako 10-palcový notebook, tablet, čítačku elektronických kníh či moderný zápisník. Uvidíme, ako bude takéto flexibilné využitie fungovať v praxi.

Veľkou výhodou zariadenia je nízka hmotnosť – iba 775 gramov a malá hrúbka – 4 mm v otvorenom a 9,9 mm v zatvorenom stave. Zariadenie sa dostane na náš trh v novembri, európska cena štartuje na úrovni 999 eur.

Yoga book
Yoga book

Výrobca vylepšil aj svoj profesionálny notebook ThinkPad X1. Nová verzia s prívlastkom Extreme sľubuje pokročilú odolnosť a doteraz najvyšší výkon. Štruktúru horného krytu a vrstvy, ktorá absorbuje otrasy, tvoria štyri vrstvy spevnených uhlíkových vlákien. Spodný kryt je z hliníkovej zliatiny a jeho úlohou je efektívnejšie rozptyľovať teplo. ThinkPad X1 Extreme má hmotnosť 1,7 kg a v predaji bude v konfiguráciách s procesormi až do Intel Core i9.

Thinkpad X1
Thinkpad X1

LG s 8K OLED televízorom

Spoločnosť LG predstavila na IFA OLED televízor s rozlíšením 8K. Išlo však o prototyp, nebol to ešte model, ktorý by smeroval do skutočného predaja, na to si počkáme minimálne do začiatku budúceho roka.

Podľa LG sa celkové dodávky OLED televízorov na trh v roku 2018 zdvojnásobia. Aj keď je trh s 8K televízormi ešte len v plienkach, predpokladá sa, že do roku 2022 vzrastie na viac ako 5 miliónov kusov.

V súvislosti so súčasnými trendmi LG posunul do popredia možnosť hlasového ovládania rôznych zariadení. Spoločným menovateľom je slovo ThinQ. Znamená to, že sa svojho (LG) televízora opýtate, či si máte na služobnú cestu zobrať so sebou dáždnik, prípadne aký typ šiat je vhodný na vaše naplánované večerné stretnutie. Vyskúšali sme si to, prirodzene, v nemčine, a je to zaujímavý zážitok.

ThinQ
ThinQ

Huawei s prvým 7 nm procesorom

Hlavným oznámením firmy Huawei na IFA 2018 bolo predstavenie procesora Kirin 980, ktorý je prvou komerčne dostupnou čipovou súpravou vyrábanou 7 nm výrobným procesom. Kirin 980 vďaka tomu obsahuje 6,9 miliardy tranzistorov na ploche 1 cm2. Väčšiu výpovednú hodnotu pre bežného používateľa však má konštatovanie, že v porovnaní s 10 nm procesorom prináša novinka až 20 % nárast výkonu a 40 % zníženie spotreby energie.

Duálny neurálny procesor v Kirine 980 zdokonaľuje využitie umelej inteligencie v zariadení a dokáže rozpoznať obraz rýchlejšie, ako by to zvládli dva samostatné procesory.

Motorola s telefónom s Androidom One

Motorola na výstave IFA v tichosti predstavila nový smartfón Motorola One. Ide o zariadenie strednej triedy, ktorého základom je 5,9-palcový displej s výrezom a pomerom strán 19:9. Predná strana prekvapí pomerne výrazným rámikom pod displejom s logom firmy Motorola. Druhé prekvapenie je rozlíšenie displeja, ktoré je len HD+.

Výbavu telefónu tvorí procesor Snapdragon 625, 4 GB RAM a 64 GB úložisko. 3000 mAh batéria podporuje rýchle nabíjanie pomocou USB-C portu a technológie TurboPower. Poteší prítomnosť 3,5 mm jacku, samozrejmosťou je NFC. Predný fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpx, zadný fotoaparát kombinuje 13 Mpx hlavný senzor a 2 Mpx senzor pre meranie hĺbky scény a vytvorenie efektu rozostrenia. Na chrbte nájdete aj snímač odtlačkov prstov.

Smartfón Motorola One sa dostane na trh s operačným systémom Android One vo verzii 8.1 a bude medzi prvými zariadeniami, ktoré získajú aktualizáciu na Android 9.0. Novinka sa začne na Slovensku predávať začiatkom októbra za 299 eur.

Motorola one
Motorola one

Skutočne bezdrôtové slúchadlá

JBL Endurance Peak sú slúchadlá na behanie aj do bazéna. Endurance Peak má špeciálne uchytenie, takže je malá pravdepodobnosť, že budete slúchadlá loviť na dne bazéna. Vďaka špeciálnemu uchyteniu sú vhodné aj na extrémne športy. Ak budú hrať stále tak dobre, ako terajšie Dive, bude mať Sony poriadnu konkurenciu.

Sennheiser
Sennheiser
BsoEdge 18JS Hi01
BsoEdge 18JS Hi01

Sennheiser Momentum True Wireless nás ale zaujal nielen tým, ako vyzerá, ale aj výdržou. Slúchadlá ponúkajú až štvorhodinovú výdrž, čo je pri tomto type o hodinu alebo dve lepšie ako ponúka konkurencia.

Beosound Edge je niečo, čo zaujme snáď každého priaznivca dobrého zvuku a najmä geometrických tvarov. Vlastne je to valec, a to je na ňom to najzaujímavejšie. Tento reproduktor má basový tunel s motorizovaným prvkom vo vnútri. Pridáte na hlasitosti a otvorí sa prieduch na lepšie šírenie basov. Dá sa postaviť na zem, ale aj uchytiť o stenu. Odporúčaná cena je 3200 eur.

Zaujímavosti z redakčného zápisníka

Fitbit Charge 3: Najnovší fitness náramok značky Fitbit. Má dotykový displej, pribudla vodotesnosť a NFC na platenie v obchodoch.

Fitbit
Fitbit

Garmin Vívosmart 4: Dokáže merať tep aj saturáciu hemoglobínu kyslíkom. Takisto sleduje aktivitu a vyhodnocuje kvalitu spánku.

MCJT 12206 vivosmart
MCJT 12206 vivosmart

Sony Aibo: Robotický miláčik prichádza oficiálne do Európy s cenovkou 3000 eur. Kto by nechcel vlastného robotického psa?

Aibopupmain
Aibopupmain

BlackBerry KEY2 LE: Rozširuje portfólio zariadení s fyzickou klávesnicou. Má o niečo slabšiu hardvérovú výbavu ako bežný KEY2, avšak je aj lacnejší, s cenou začínajúcou od 399 eur.

Effortless efficiency transparent
Effortless efficiency transparent
Htcu 12 life
Htcu 12 life

HTC U12 life: Smartfón s cenovkou 329 eur vo výbave s procesorom Snapdragon 636, 4 GB RAM a 64 GB úložisko.

Huawei AI Cube
Huawei AI Cube

Huawei AI Cube: Inteligentný reproduktor s asistentkou Amazon Alexa, ktorý v sebe obsahuje aj zabudovaný 4G router.

Beyerdynamic Lagoon ANC: Slúchadlá s LED svetlom priamo v mušliach. Na základe farby budete vedieť napríklad to, ktorá mušľa je pravá a či je Bluetooth pripojený k slúchadlám. Cena: 399 eur.

Beyerdynamic lagoon
Beyerdynamic lagoon

Pamäťové karty Sony SF-G series TOUGH: Odolajú takmer všetkému – pádu, prachu, vode (IPX8), ale aj ohýbaniu. Tieto superodolné karty nezohnete ako iPhone. Zatiaľ najvyššia 128 GB verzia bude stáť 250 eur.

Sony SF G Series Tough
Sony SF G Series Tough

Text: Ondrej Macko a Roman Kadlec, foto: archív značiek