Šperky jesenných záhrad

276
Dráč (Berberis Juliane)
Dráč (Berberis Juliane)

Jeseň prináša do záhrad mnohé milé prekvapenia. Napríklad nápadnú farebnosť, ktorou sa pýšia najmä listy drevín, ale aj niektorých trvaliek. Mnohé dreviny v tomto období prekvapia aj peknými plodmi.

Spektrum zaujímavých okrasných drevín, ktoré sú ozdobné plodmi a sú dostupné, je pomerne široké. Mnohé z týchto drevín dostanete kúpiť aj v tomto období, a tak si nimi môžete ozdobiť záhradu, dvor alebo dokonca terasu či väčší balkón. Viaceré druhy totiž znesú aj pestovanie vo väčších črepníkoch.

Hlohyňa (Pyracantha coccinea)
Hlohyňa (Pyracantha coccinea)

Tieto dreviny nepatria medzi pestovateľsky náročné. Ide o stromy alebo kry, ktoré počas jesenného obdobia záhradu spestria, zvýšia jej hodnotu a celkovú atraktivitu. Záhradu však nimi nie je vhodné preplniť, skôr by ju mali decentne dopĺňať. Výborne zapadnú rovnako do vidieckej ako aj modernej mestskej záhrady.

Okrasné dreviny s farebnými plodmi si môžete kúpiť počas celej jesene, dokonca aj s plodmi.

Možnosti využitia

Zvoliť si môžete vždyzelené druhy aj opadavé, ktoré sú na jeseň veľmi pôvabné. Sú to rýchlo rastúce dreviny, pravda, ak majú splnené svoje požiadavky na stanovište. Vyniknú vo forme voľne rastúcich živých plotov, v skupinách s inými krami, vo väčších kvetinových záhonoch, ale aj ako solitéry v udržiavanom trávniku, vo dvoroch a v átriách. Ak máte dostatok miesta, môžete si z týchto krov vytvoriť menšie skupinky, zložené z aspoň troch rovnakých jedincov. Inak nám stačí vysadiť aj jeden kus. Stromy s okrasnými plodmi je vždy lepšie vysádzať solitérne, takto viac upútajú.

Kalina (Vibirnum tinus)
Kalina (Vibirnum tinus)

Tieto dreviny vyniknú v spoločnosti vždyzelených listnáčov, napríklad vavrínovca, upútajú v blízkosti trvaliek kvitnúcich na jeseň, alebo stredne vysokých a vyšších okrasných tráv. Záhradu skrášlia a zároveň poskytnú potravu vtáctvu.

Väčšina týchto drevín uprednostní slnečné miesta alebo polotieň, v tieni plodia menej. Vyhovuje im priepustná, výživná a mierne vlhká pôda. Miesto by malo byť chránené, nie príliš veterné, inak hrozí rýchle opadávanie plodov.

Krásnoplod (Callicarpa bodinieri)
Krásnoplod (Callicarpa bodinieri)

Výber vhodných druhov

K najkrajším krom s ozdobnými plodmi patrí vždyzelená hlohyňa (Pyracantha coccinea). Vybrať si môžete kultivary s plodmi oranžovými, žltými, červenými alebo belavými. Drevina výborne znáša rez, preto sa hodí na vytvorenie tvarovaných živých plotov. Exkluzívne pôsobí v záhrade krásnoplod (Callicarpa bodinieri). Tento opadavý ker je každoročne na jeseň obsypaný modrofialovými až fialovými lesklými plodmi. Tie kríky zdobia do neskorej jesene aj po opadaní listov. Zaujímavými, oceľovo modrastými a podlhovastými plodmi sa pýši aj vždyzelená kalina (Vibirnum tinus) alebo dráč (Berberis Juliane). Bohatou úrodou červených plodov sú známe aj nenáročné skalníky (Cotoneaster). Vybrať sa dá z množstva pekných druhov a kultivarov. Z okrasných stromov, ktoré pútajú peknými plodmi, je najzaujímavejšia jarabina, ale najmä okrasná jabloň. Aj v jej prípade sa dá vybrať z množstva krásnych druhov a kultivarov. V prírodných záhradách nájdu uplatnenie botanické ruže, ktoré na jeseň prekvapia množstvom plodov – šípok.

Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster)

Text: Daniel Košťál, foto: autor