Bad Griesbach: Bavorská farmárska krajina skrýva kúpele i unikátny golfový rezort

223
Bad Griesbach
Reštaurácia v 400-ročnom gazdovstve Uttlau patrí k najobľúbenejším na okolí Bad Griesbachu.

Možno by bolo všetko inak, keby otec známeho mníchovského právnika Aloisa Hartla nemal strach. Strach z toho, čo sa stane s bavorskou farmárskou krajinou, odkiaľ mladí v 70. rokoch hromadne utekali do miest. Našťastie, kým otec mal strach, jeho syn mal odvahu.

Kúpele Quellness Golf Resort Bad Griesbach patria dnes v Nemecku medzi vyhlásené a ročne ich navštívia tisícky hostí. A to nielen kvôli tamojšej liečivej minerálnej vode, skvelej pri liečbe ochorení pohybového ústrojenstva. Prichádza tam aj veľké množstvo zdravých ľudí. Láka ich pokojná atmosféra, skvelé služby i golf. To, čo tam nájdete, je doslova golfovým rajom. Veď v okolí kúpeľov nájdete päť majstrovských 18-jamkových ihrísk, tri deviatky, dve 6-jamkové ihriská, z toho jedno špeciálne pre deti. Bad Griesbach je tak najväčším golfovým rezortom v Európe a vo svete mu konkuruje len čínsky Mission Hills.

Bad Griesbach
Jednou z možností ubytovania je 5-hviezdičkový Hotel Ludwig.

Kúsok od Passau

Tento unikát leží v nemeckom Dolnom Bavorsku, na juh od „mesta troch riek“ – Passau, pár kilometrov za rakúskymi hranicami. Z Bratislavy je to zhruba 350 km. Po príchode bezplatne zaparkujete svojho „tátoša“ v podzemnej garáži pod hotelom, kde ste si zarezervovali ubytovanie. V tomto kúpeľnom mestečku sa totiž chodí iba pešky. V záujme udržania dobrého ovzdušia i pokojnej atmosféry. Auto z garáže nemusíte vytiahnuť počas celého pobytu. Kamkoľvek vás na požiadanie zavezie hotelový minibus. Ale na výlety po okolí je najlepšie vybrať sa pešky alebo na bicykli.

Ešte začiatkom 70. rokov išlo o dosť fádnu, jemne pahorkovitú farmársku krajinu. Úrodnú, ale pre mladých akosi málo atraktívnu. Otcovi tamojšieho rodáka, úspešného a evidentne aj bohatého mníchovského právnika Aloisa Hartla, to nedalo spávať. Presviedčal ho, aby niečo pre prebudenie tohto kraja urobil.

„Bol som vtedy tridsiatnik plný entuziazmu,“ spomínal A. Hartl pri našom osobnom stretnutí v lete tohto roku na golfovom ihrisku Porche v Penningu. Lebo, hoci tomuto postavou mohutnému chlapovi ťahá na 75-tku, stále vášnivo hrá golf. So smiechom však priznáva, že už to nie je to, čo bývalo.

Bad Griesbach
Jedno ihrísk nazvali aj po slávnom nemeckom futbalistovi Franzovi Beckenbauerovi.

„Vyhecoval“ ho Cisár Franz

A ako sa to všetko v údolí Rotall začalo? O horúcich prameňoch v tamojšom podzemí sa síce vedelo, lebo z času na čas niektorý niekde samovoľne vyrazil, bolo však treba nájsť také intenzívne a dostatočne teplé, ktoré by dokázali dostatočne zásobovať aj veľké kúpele. Kým našli tie pravé, museli urobiť až 900 vrtov. Ten najvýdatnejší – Nikolaus, pramení z hĺbky až 1 522 m. Pramene majú teplotu od 30 do 60°C a čo je podstatné – obsahujú množstvo liečivých minerálov.

Dnešný názov kúpeľov Quellness spája to, čo ich najlepšie charakterizuje: wellness + quelle (v nemčine prameň). A hoci majú už aj švajčiarskeho spolumajiteľa (spoločnosť Makro/Metro), za zásluhy na ich vybudovaní by si A. Hartl od miestnych celkom iste zaslúžil postaviť sochu.

Brunnwies, Uttlau, Penning a Sagmuehle Estates bývali kedysi typickými bavorskými sedliackymi gazdovstvami.

Medzi pravidelných hostí kúpeľov Bad Griesbach patrí aj bývalý známy futbalista Franz Beckenbauer, ktorého Nemci vďaka jeho elegantnému hernému štýlu prezývali Kaiser Franz, teda Cisár Franz. Chodí si tam liečiť športové zranenia a ako osobný priateľ A. Hartla s ním pravidelne vášnivo súperil na tenisových kurtoch. „Keďže som ho zväčša porážal, prišiel s nápadom, že budeme hrať golf,“ spomína so smiechom A. Hartl. „A tak som začal plánovať výstavbu prvého golfového ihriska. Až sme skončili pri čísle desať.“

Prvé golfové ihrisko vyrástlo na okolitých lúkach koncom 80. rokov a dnes sa tam dá hrať na spomínaných desiatich ihriskách, čo spolu predstavuje 147 jamiek. Z toho päť osemnástok je majstrovských. Najviac sú v rezorte areáli hrdí na to, že ako jediní na svete majú tri ihriská, ktoré navrhol svetoznámy, na PGA seniorských turnajoch dodnes aktívne súťažiaci slávny nemecký golfista Bernhard Langer.

Bad Griesbach
Kvety patria všade k hlavnej výzdobe.

Kde zložiť hlavu?

Súčasťou rezortu sú tri prvotriedne hotely v samotných kúpeľoch – 5-hviezdičkový Maximilian Quellness and Golf Hotel, štyri a pol hviezdičkové Fürstenhof Quellness a Golf Hotel a Ludwig Fit.Energised.Active zameraný najmä na rodiny s deťmi. Všetky majú veľké wellness zariadenia s vlastnými prameňmi vody. Milovníci intímnejšej a rodinnejšej atmosféry dávajú prednosť ubytovaniu v menších hoteloch či penziónoch, alebo priamo na ihriskách s výhľadom rovno na jamky. Brunnwies, Uttlau, Penning a Sagmuehle Estates bývali kedysi typickými bavorskými sedliackymi gazdovstvami.

Bad Griesbach
Hotely sú zariadene zväčša v typickom bavorskom štýle.

Text: Jana Janků, foto: Jana Janků, Quellness Golf Resort Bad Griesbach