Záhrada podľa najnovších trendov

278
Záhrada
Výsadby majú bujnejší charakter, pritom sú usporiadané a farebne zladené.

K prestížnym podujatiam pre milovníkov záhrad a kvetov, ktoré sa každoročne uskutočňujú vo Veľkej Británii, patrí aj letný festival Hampton Court Flower Show. Na tejto perfektne pripravenej akcii sme našli viacero zaujímavých noviniek a inšpirácií, ktoré sa dajú uplatniť aj v našich podmienkach.

Príjemné, farbami, vôňami, skvelou atmosférou a predovšetkým inšpiráciami naplnené podujatie sa tradične uskutočňuje na výnimočnom mieste, pri starobylom tudorovskom sídle Hampton Court, neďaleko Londýna. Už príchod k miestu konania veľtrhu je zážitkový. Prechádzate cez udržiavanú zámockú záhradu, popri typických anglických kvetinových záhonoch a pod mohutnými tvarovanými tismi. To najkrajšie čaká až v areáli rozľahlého a celkom pekného priestoru, kde má akcia každoročne vyhradené miesto.

Záhrada
Úplne iný rozmer dodá modernej záhrade zakomponovaný bar s príjemným sedením.

Zelenokveté hortenzie

Kroky väčšiny návštevníkov mieria najskôr do obrovského veľtržného stanu, kde sa dalo vidieť nielen veľa tradičných, prevažne okrasných rastlín, ale aj veľmi veľa noviniek zo sveta rastlín. Nás zaujalo napríklad množstvo nových trvaliek, ktoré sa postupne dostávajú aj k nám. Niektoré sú akýmsi pripomenutím detstva – to, čo bolo kedysi obľúbené, ide opäť do popredia. Ak obľubujete hortenzie, je sa na čo tešiť. Skupinu týchto rastlín totiž spestruje veľmi veľa atraktívnych druhov – s ružovo zelenými kvetmi či kvetmi netypicky tvarovanými alebo usporiadanými. To sa dá povedať aj o ďalších rastlinách, napríklad plamienkoch. Takisto patria k vyhľadávanejším, a preto svetla sveta uzrelo veľa noviniek, ktoré na tomto mieste pestovatelia prezentovali. Veľa nových druhov bolo zastúpených aj v sortimente muškátov a fuksií či okrasných tráv – tie sú stále viac v kurze.

Záhrada
Posedenie uprostred exotických rastlín môže byť príjemné hlavne v lete.

V množstve vystavených exponátov sme však našli aj rastliny, ktoré náš život robia príjemnejším. Napríklad slúžia na záhradnú aromaterapiu, pomáhajú odpudzovať dotieravý hmyz či poslúžia na vytvorenie príjemného záhradného meditačného kútika. V ponuke sme našli napríklad účinný plektrant, ktorý má veľa pekných foriem. Je to perspektívna okrasná aj užitočná rastlina – zaháňa hmyz a dezinfikuje vzduch. Chceli by ste si vyskladať záhradu s atmosférou lesa? Žiaden problém. Aj to je zaujímavý trend a ponuka vhodných rastlín je už skutočne obrovská.

Záhrada
Milovníci hortenzií sa majú na čo tešiť. V ponuke je stále viac zaujímavých noviniek.

Ekológia, štýl a originalita

Na výstavnej ploche bolo prezentovaných veľké množstvo inšpiratívnych a ukážkových riešení. Tradičným lákadlom sú v Hampton Court Flower Show ukážkové záhrady. A práve tie stvárňovali niektoré najzaujímavejšie nové smerovania záhradnej architektúry. Pozornému návštevníkovi iste neuniklo, že zo záhrad sa stále viac vytrácajú klasické trávniky. Sú totiž pomerne náročné na starostlivosť, čo berie veľa času aj financií a napokon aj tak nie vždy pôsobia pekne. Trávniky sú viac nahrádzané napríklad porastom pôdopokryvných rastlín alebo kvetinovými záhonmi, ktoré pôsobia viac prírodnejšie a prirodzenejšie, sú rozbujnené, a pritom na prvý pohľad usporiadané. Nemusí v nich byť ani veľa druhov rastlín. Ide o to, všetko farebne zladiť a rastliny zopakovať na viacerých iných miestach v danej záhrade. A to je ďalší silný trend: opakovanie už raz použitých prvkov na ďalších miestach. Teda zvoliť menej rastlinných druhov, avšak viac kusov a viac opakovaní. Trendom sú záhrady ako miesto harmónie a relaxácie, no zároveň má ísť o reprezentatívny priestor, preto sa záhrady čoraz viac dopĺňajú zaujímavými a hodnotnými umeleckými dielami.

Záhrada
Vertikálne výsadby môžu mať veľmi zaujímavú podobu aj netradičnú skladbu rastlín.

Silnie aj dôraz na ekologické riešenia v záhradách. Frekventovanejšími pojmami sú kompostovanie, triedenie/recyklácia či zbieranie a používanie dažďovej vody. Tá sa dá využiť minimálne na zalievanie. Kompost je stále viac cenené záhradné hnojivo, ktoré prispeje k tomu, aby záhrada prekvitala. Naopak, odkláňa sa od používania rašeliny a rašelinových substrátov. Návštevníci podujatia sa mohli presvedčiť o tom, že aj kompost sa môže stať pohľadnejšou súčasťou záhradného priestoru. Pokiaľ ide o recykláciu, tak to, čo je zdanlivo na vyhodenie, môže byť originálnym prvkom. Len treba dané predmety do priestoru precízne zakomponovať. Niekedy postačí vytvoriť zaujímavú trebárs retro podlahu, pridať doplnky a zaujímavé rastliny. Zaujímavý je tiež výber trendových materiálov do záhrad. Aj tu sme si všimli, že v záhradách sa častejšie objavuje cortén, ktorý je zaujímavý napríklad v spojení s vodou a minimalistickou výsadbou. Pokiaľ ide o doplnky, hitom sú vintage doplnky a dekorácie.

Záhrada
Každá záhrada má mať akési srdce. Je to miesto aj pre zaujímavý vodný prvok.

Zelenina na výslní

To, čo sa niekedy schovávalo, sa teraz vykladá do popredia. Súčasťou okrasných záhonov sa stávajú úžitkové rastliny, napríklad zelenina, ktoré za určitých okolností skutočne majú aj okrasnú funkciu. Vysoko populárne je aj pestovanie byliniek, prípadne koreninových rastlín. Nielenže pribudlo veľa nových druhov, ale aj možnosti, ako tieto rastliny pestovať. Vyskúšať sa dá vertikálna výsadba. Tento typ výsadby sa výborne hodí tam, kde niet veľa miesta. Celkovo sú vertikálne záhrady silným trendom a možností, akú podobu im dať, je obrovské množstvo. Do pozornosti vstupujú aj exotické rastliny, ktoré pomôžu počas teplejších dní roka vytvoriť si pri dome atmosféru ďalekých trópov. Na vytvorenie exotického kútika postačí len pár bohato olistených jedincov v nádobách.

Záhrada
Pestovanie rastlín v nádobách je stále populárnejšie. Výber je obrovský.

Koncepcia záhrady

Na festivale sme videli väčšie, ale predovšetkým menšie ukážkové záhrady, ktoré mali zakomponované všetko dôležité. Množstvo riešení sa venovalo práve tomu, ako vtesnať na menší priestor čo najviac zaujímavého. Každá záhrada tiež získava po novom akési srdce, kde sa umiestňuje zaujímavý solitérny strom, vodný prvok alebo plastika. Niekedy je tu aj relaxačná zóna. Prvkom, ktorý nás najviac upútal, boli akési záhradné bary, ktoré sa dajú výborne využívať počas celého leta a ešte aj na jeseň. Dokonca prekvapivo – aj s barovým sedením. Exteriérové kuchyne a grilovacie zóny tak nahrádza tento nový a zaujímavý prvok, ktorý dáva pobytu v záhrade ďalší zaujímavý rozmer.

Záhrada
Veľa krásy na malom priestore.

V trendových záhradách nechýba ani vodný prvok. Po novom to môže byť akési zrkadlisko v prísne geometrickom tvare, kde sa odráža okolitá bujnejšia výsadba a zároveň to môže byť miesto príjemného osvieženia, napríklad pre domáce zvieratá. Alebo aj nenápadnejšie pramenisko či miesto, odkiaľ sa do záhrady v horúcom lete šíri osviežujúca vodná hmla. V záhradách novšieho typu majú miesto tiež dynamické vodné prvky aj voda v nádobe so zaujímavou výsadbou. Tento prvok privítajú aj tí, čo majú len balkón a terasu.

Na festivale sme videli netradičnú deliacu stenu z narezaného dreva, ale aj skrýšu pre deti a domáce zvieratá z vŕbového prútia. Takéto prvky sa stávajú ozdobou a pre deti vítanou atrakciou. V kurze je originalita, teda riešenia vyrobené na mieru pre každú záhradu, podpora miestnych zdrojov a návrat k tradíciám.

Text a foto: Daniel Košťál