Fitnes pre 43 tvárových svalov

196
Izojoga Iveta Pecháčkova
Izojoga Iveta Pecháčkova

S Ivetou sa poznáme roky, ale vídame sa pomerne zriedka. Jedno je pri našich stretnutiach isté – vždy si povzdychnem, ako to tá Iveta robí. Zatiaľ čo na mne sa zub času po prekročení istej vekovej hranice viditeľne podpisuje, ona vyzerá čoraz lepšie a lepšie. Skrátka, je chodiacou reklamou na starostlivosť, ktorú sama ponúka svojim klientom. Tak čím to teda je?

 

Iveta sa roky špecializuje na anti-ageing procedúry, je certifikovanou lektorkou Izojogy tváre. Slogan „Pomôžem vám s láskou sa pozerať na seba do zrkadla a hrdo kráčať so vztýčenou hlavou“ napĺňa do posledného písmenka. A ja môžem zodpovedne odprisahať, že za jej mladistvým a zdravým zjavom sú prírodné preparáty a zdravý životný štýl. A tiež Izojoga!

Zo sestričky na oddelení plastickej chirurgie si sa vypracovala na profesionálku s množstvom certifikátov v oblasti starostlivosti o pleť. A je o tebe známe, že si vyznávačka neinvazívnych metód. Ako sa to teda cestou zo sály prihodilo?

Keď to veľmi zjednoduším, na klinike sme sem-tam niečo odrezali, sem-tam niečo prešili. V tom čase sa mi zdalo normálne nechať si takýmto spôsobom v istom veku upraviť všetko, čo sa len dá. Dnes som sama v rovnakom veku, ale som na tom úplne opačne. Jedinú operáciu, ktorú by som si eventuálne nechala urobiť, sú očné viečka, inak naozaj vôbec nič. Smer, ktorým sa už roky uberám, je založený na mnohoročnej skúsenosti, že všetko, čo možno urobiť neinvazívne, je výborné a pre telo žiaduce. A je jednoducho nevyhnutné držať to v takejto rovine. Telo si dokáže pomôcť vo väčšine prípadov samo, nesmieme ho však, keď to poviem natvrdo, „zhumpľovať“ a nechať ho len tak s lenivým presvedčením, že sa niečo vstrebe. Nevstrebe. Sme zodpovední za svoje zdravie a máme veľa možností, ako sa o seba starať.

Izojoga cvik
Izojoga cvik 1.

Tvoje štúdio Dermitage mám spojené s novou metódou vláskovania obočia s efektom 3D. Keď som to prvý raz vyskúšala, bola som nadšená, a toto nadšenie zdieľam stále. Výsledok je skvelý, možno práve vďaka tomu, že ide o ručnú metódu.

Predovšetkým by som chcela upozorniť, že nejde o tetovanie. Na Microblading, tak sa metóda rekonštrukcie jednotlivých chĺpkov a ich domodelovania volá, som si urobila v roku 2006 certifikát v USA a odvtedy ho vykonávam. Ide o veľmi šetrné vykreslenie obočia pomocou jednorazových ihličiek a je pravda, že klientela sa stále rozrastá. Ale ja som vlastne začínala s Xtreme Lashes. Bolo to v čase, keď tu o predlžovaní rias nemal nik, s prepáčením, ani potuchy. Zaplatila som si veľmi drahé školenie v Amerike a stala som sa certifikovanou lektorkou predlžovania rias touto skvelou metódou. Sama som túto procedúru praktizovala, ale okrem toho som začala organizovať aj školenia pre ďalšie kozmetičky.

 

Xtreme Lashes je vlastne pojem…

S Xtreme Lashes pracujem dodnes, ale už nikoho neškolím, pretože kvalitné certifikované školenie vám nik nezaplatí. Nechcem na nič narážať, ale súčasný trh v Česku je taký, že dievča absolvuje trojmesačný kurz a potom sa učí na svojich vlastných chybách na klientkach, taká je realita. Každé certifikované školenie v zahraničí sa začínalo niekde na sume okolo stotisíc korún a ja som sa pustila do praxe vždy až vtedy, keď som bola takpovediac „hotová“. Dnes predávam špičkové produkty, ale už nepredávam svoje tridsaťročné skúsenosti z odboru a nové poznatky zo zahraničných školení hocikomu. Obmedzila som sa na koncových zákazníkov a na vybrané kolegyne, o ktorých viem, že sú profesionálky a pracujú v tejto oblasti celý život. Dovážam sem kozmetiku, s ktorou som maximálne spokojná, viem, že je najlepšia a funguje, a ponúkam tak určitú alternatívu bežne dostupnej kozmetiky. Dnes je tu milión druhov kozmetiky, takže osobný prístup je nevyhnutný a ja rada odovzdávam informácie ľuďom, ktorí ju užívajú.

Izojoga cvik
Izojoga cvik 2.

Vždy si bola o niekoľko krokov vpredu, taká priekopníčka. Bude to asi vďaka celoživotnému sebavzdelávaniu a tiež orientácii na zahraničné trhy a hlavne na profesionálov, však?

Vlastne máš pravdu, napríklad dnes majú takmer všetky lepšie firmy čierne uhlie, ale my sme s ním prišli už pred štyrmi rokmi, keď tu s ničím podobným nik nepracoval. Ja som sa k čiernemu uhliu dostala v Kórei, tam šlo v podstate o ich detoxikačný poklad, čierne uhlie sa používalo do uhlíkových filtrov, proti ionizácii žiarenia, ale na tvár ho dovtedy nedával nik. A pritom je to veľká bomba. (Úsmev.) Takže, keď sa na to pozriem spätne, sú to riasy, je to uhlie, je to naša švajčiarska pedikúra, všetko nové neopozerané metódy, ktoré vynikajúco fungujú a do Česka sme ich priviezli my (Dermitage, pozn. red.). Ale aby toho nebolo málo, teraz som do slova a do písmena prepadla tvárovej joge – veľa ju cvičím a výsledky sú senzačné.

 

To môžem potvrdiť. Nevidela som ťa pár mesiacov a celý čas, čo sa rozprávame, trochu závistlivo premýšľam, ako to robíš, že vyzeráš tak vynikajúco. Navyše bez mejkapu. Naozaj to nie je dielo botoxu?

Naozaj nie. (Úsmev.) Skôr som používala a aj na zákazníčkach praktizovala mezonite, ktoré naozaj fungujú. Ale bolo to hlavne o koži a vôbec nie o svaloch. Naposledy som si nite aplikovala pred dvoma rokmi, ale potom som začala uvažovať úplne inak. Všetci posilňujeme telo, fitnescentrá sú naplnené na prasknutie, ale kde zostáva tvár? Veď iba tvárových svalov je 43 a podstata ich fungovania je úplne rovnaká. Takže to, čo vidíš, sú moje svaly, tuk a koža. Mnoho ľudí nevie, že má na tvári toľko svalov. Ale iba vďaka nim môže ľudský obličaj vyjadriť také veľké množstvo výrazov.

Izojoga cvik
Izojoga cvik 3.

A prečo tvojmu systému jogínskych cvikov tváre hovoríš Izojoga?

Izo preto, že potrebujeme odizolovať sval, ktorý cvičíme. Následne ho treba tonizovať, pretože sval je tu hlavne na to, aby sa hýbal. Keď sa sval nehýbe, ochabne a všetci dobre vieme, ako vyzerá ochabnuté svalstvo tela. To isté platí aj pre tvár. Koniec koncov, všetci starneme, kolagénové vlákna kože ochabujú, ubúda spevňujúci tuk, rednú kosti, funguje gravitácia… Všetky tieto faktory vedú k tomu, že tvár vädne. Áno, je možné si kožu nechať „prišiť za uši“, ale ide stále len o kožu. Prišitá koža sval síce trochu vytiahne, časom však aj tak ochabne a sval tam zostane, s prepáčením, ako kus handry. Efekt sa v lepšom prípade rovná nule, v horšom veľkému mínus. Na rozdiel od toho posilnený sval bude držať sám, kožu vypne, sčasti tak zamedzí tvorbe vrások a celkový vzhľad tváre sa omladí. Izojoga zlepšuje aj metabolizmus a prekrvenie tváre a krku, takže výsledkom je žiarivá pleť, pevnejšie kontúry tváre a tiež získanie dôležitého objemu. Má aj zdravotný dopad, výrazné zlepšenie môžete zaznamenať napríklad pri zhoršujúcom sa zraku.

 

Keďže už nechceš nikoho školiť, ako to, že existuje nový cvičebný systém a ty ponúkaš on-line kurzy?

Keď som Izojogu cvičila a sama na sebe som zistila, že funguje, povedala som si, že by správne cviky mali mať k dispozícii aj ostatné ženy, ktoré sú aktívne a chcú pre svoj vzhľad urobiť niečo viac, než sa iba natierať krémom a prípadné nedostatky maskovať líčením. Preto som sa rozhodla, že vytvorím program, ktorý bude naozaj fungovať, bude lekársky podložený a pomôže ženám k lepšej kondícii. Na internete nájdete české videá inšpirované Japonskom, ktoré sú však veľmi rizikové. Väčšinou ide o amatérske školenie ľudí, ktorí si naštudovali info z internetu a vytvorili program, ktorý neprihliada na anatómiu človeka a môže ženám výrazne uškodiť. Mimochodom, práve pod značkou face joga alebo tvárová joga, preto som zvolila iný názov. Je naozaj veľmi dôležité, ako cviky jednotlivých skupín svalov skombinovať tak, aby bol výsledok symetrický a aby kvôli nesprávnemu cvičeniu nedochádzalo k nejakým nezvratným anomáliám, asymetrii tváre, zvýrazneniu vrások. Mám vypracovanú zostavu jednotlivých cvikov, ktoré existujú, a môžete ich cvičiť ako celú zostavu, alebo začať s jednotlivými oblasťami a postupne pridávať ďalšie cvičenia. Naozaj stačí päť minút denne, nie je potrebné nikam chodiť, môžete cvičiť, kedykoľvek sa vám zachce. Pri varení, na toalete, keď „stretnete“ zrkadlo… Sama viem, že to je návyková záležitosť, potrebné je iba s cvičením sa dôkladne zoznámiť a zamerať sa na to, aby sa cviky vykonávali správne. Je to individuálna záležitosť, niekto pridáva štyri cviky týždenne, niekto sa rozbieha pomalšie. Existuje inštruktážne video na každý deň, cvičíte desať sekúnd a cvik opakujete trikrát až päťkrát. Koľkokrát za deň zostavu zopakujete, záleží len na vás, cvičenie začína byť efektívne pri troch cykloch za deň.

Izojoga cvik
Izojoga cvik 4.

A otázka, ktorá asi napadne každej adeptke: bolí cvičenie rovnako, ako keď začíname od nuly trebárs vo fitku alebo na bicykli?

Program je pripravený tak, že sa nemôže stať, že by sval bol unavený. Malé svaly vôbec nebolia, veľké trochu, ale to prejde. Postupne sa pridávajú ďalšie cviky a vy už iba zdokonaľujete tie nové, staré máte dávno zažité a ide to ako po masle. Dvakrát mesačne mám s klientkou stretnutie, kde si povieme, ako cvičenie prebieha, aké sú problémy, poradím, povzbudím. Ešte som sa nestretla s nikým, na kom by nebolo vidieť zlepšenie, o nadšení pre cvičenie ani nehovorím. Môžem iba vrelo odporučiť!

Iveta Pecháčková, majiteľka Dermitage s.r.o.

  • Skúsenosti z odboru estetickej medicíny a kozmetológie zbierala počas 20 rokov na popredných pracoviskách, ako sú Ústav lekárskej kozmetiky Praha a Plastická chirurgia a popáleniny FNKV Praha.
  • K jej profesijnému rozvoju významne prispeli zahraničné stáže v USA, Holandsku, Francúzsku, Švajčiarsku a Poľsku.
  • Je certifikovanou školiteľkou značky Xtreme Lashes (predlžovanie rias), Mavex (švajčiarska pedikúra a manikúra), Genosys (mikroihličkovanie a permanentný mejkap) a Microblading SofTap a Genuline a BrowLine.
Izojoga Iveta Pecháčkova
Izojoga Iveta Pecháčkova

IZOJOGA je 100% prirodzená technika spájajúca cvičenie tvárových svalov s držaním tela vychádzajúcim z jogy. Zameriava sa na vaše tvárové pohyby a mimiku a učí vás používať svaly tváre netradičným spôsobom. Výsledkom je žiarivá pleť a mladistvejší vzhľad. Všetky svaly môžete vycvičiť rovnako ako svaly na tele. Izojoga je vhodná pre každého bez rozdielu veku a pohlavia a môžete s ňou začať kedykoľvek, nikdy nie je neskoro. Zvládne to každý.

Séria cvikov na odstránenie stresu z tváre

Pózy cvičte tak, ako nasledujú po sebe. Cvičte kedykoľvek, keď začnete pociťovať nával stresu. Každý cvik vám zaberie iba pár sekúnd, ale výsledok viditeľný na vašej tvári bude úžasný.

1.

Prevedenie: Otvorte ústa v tvare písmena O. Hornú peru pevne pritlačte na horné zuby tak, aby ste cítili napätie svalu okolo úst a nosa. Držte 5 sekúnd a opakujte 3x. Mali by ste cítiť pohyb svalov od kútika úst ku kútikom očí.

Benefit: Vyhladzuje nosno-perovú vrásku a zlepšuje prekrvenie celej tváre a krku.

Tip: Túto pózu použite po cvičení ostatných cvikov na uvoľnenie tejto oblasti.

2.

Prevedenie: Pri tomto cviku vyslovujte veľmi prehnane a nahlas „WAU“, veľmi pomaly. Ústa sú doširoka otvorené. Vokalizácia je účinnejšia na uvoľnenie, ak však nechcete „WAU“ vyslovovať nahlas, nemusíte. Opakujte 10x.

Benefit: Uvoľňuje stres z celej tváre a naťahuje svaly.

Tip: Pri tomto cviku nekrčte čelo.

3.

Prevedenie: Hornú aj dolnú peru ohnite cez zuby. Vystrčte jazyk, pevne ho stlačte a vydržte 5 sekúnd. Opakujte 3x.

Benefit: Pery sú plnšie a ubúdajú vrásky okolo pier aj úst.

Tip: Ak je tlak správny, pocítite jemné brnenie pier.

4.

Prevedenie: Zaspomínajte si na detské roky, znehybnite kútiky úst a uvoľnite pery. Pri tomto cviku pomáha vokalizácia. Skúšajte vydychovaným vzduchom rozvibrovať pery, až vydáte zvuk čmeliaka. Opakujte 3x.

Benefit: Pery nadobúdajú objem a majú zdravú ružovú farbu.

Tip: Uvoľnite ostatné časti tváre a zamerajte sa len na pery. Ak sa vám nepodarí vydať zvuk, skúšajte to ďalej. Po chvíli sa to podarí a cvik sa stane prirodzeným.

Text: Jitka Musilová, foto: archív